Pakalpojumi

Pašvaldības iekāro uzņēmēju trekno kumosu

Dienas Bizness, 04.02.2015

Foto: LETA

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Pievienot komentāru

Pašvaldība kā publiskā persona var iesaistīties komercdarbībā, kuras rezultātā radītās preces un pakalpojumi ir stratēģiski svarīgi tās attīstībai. Taču ir pašvaldības, kas brīvi interpretē savas tiesības un tās izmanto ļaunprātīgi, kropļojot tirgu, uzskata Valsts kontroles (VK) padomes loceklis Aivars Ērglis. Valsts kontrole arī nepiekrīt Ekonomikas ministrijas piedāvātajiem grozījumiem Valsts pārvaldes iekārtas likumā, kas «paver gandrīz neierobežotas iespējas publiskai personai iesaistīties komercdarbības veikšanā». Saeimai ceturtdien jālemj par likumprojektu 2. lasījumā, trešdien vēsta laikraksts Diena.

Likumprojekts vēl būs jāvērtē arī 3. lasījumā, un paredzams, ka tas tiks pilnveidots, izvērtējot VK ierosinājumus. Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas deputāti otrdien uzklausīja VK viedokli – tai šaubas par savu tiesību likumīgu izmantošanu ir radījušas lielo pilsētu pašvaldību dibinātās kapitālsabiedrības. Vairākos gadījumos VK nepiekrīt, ka funkcija būtu vērtējama kā stratēģiski svarīga un ka teritorijā nav neviena cita, kas to varētu veikt.

Piedāvātajā pārskatā ir, piemēram, SIA Daugavpils zobārstniecības klīnika. Daugavpilī pašvaldības uzņēmumi nodarbojas arī ar autostāvvietu apsaimniekošanu, atkritumu savākšanu, teritorijas tīrīšanu. Piecos gadījumos kapitālsabiedrības sniegušas pakalpojumus, kādus Daugavpils dome nebija uzdevusi tām veikt.

Vēl pārskatā bieži minēta Jūrmala, kuras SIA Jūrmalas gaisma nodarbojas ar pilsētas apgaismošanas un ceļu satiksmes organizācijas uzlabošanu, bet SIA Jūrmalas kapi – ar apbedīšanas pakalpojumu sniegšanu. Savukārt SIA Jūrmalas televīzija, kur pašvaldībai pieder 50%, darbojas mediju jomā. Tāpat VK ir iebildumi pret vairākām Rīgas pilsētas kapitālsabiedrībām, kuru darbībā nav saskatīta stratēģiski svarīga uzdevuma veikšana. Pirms pāris gadiem medijos plašu rezonansi jau guva Rīgas domes lēmums dibināt SIA Aqua Rīga, kas piedāvā dzeramo ūdeni. VK sarakstā ir arī SIA Rīgas meži, kas nodarbojas ar mežsaimniecību.

Tirgus ekonomikas modelis paredz, ka publiskā persona neiejaucas komercdarbībā, bet tur, kur tas nepieciešams, pašvaldības var veidot savas kapitālsabiedrības, vairākkārt atkārtoja VK pārstāvis A. Ērglis. Taču dažas pašvaldības veido kapitālsabiedrības, kas ierobežo privāto uzņēmēju.

Plašāk lasiet rakstā Pašvaldības rada konkurenci trešdienas, 4. februāra, laikrakstā Diena (4. lpp.)!