Nekustamais īpašums

Pieaugusi aktivitāte biroju tirgū Eiropā

, 05.08.2009

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Pievienot komentāru

Eiropas nozīmīgākajos biroju tirgos ir vērojama situācijas uzlabošanās, atsaucoties uz starptautiskā nekustamā īpašuma konsultāciju kompānijas Savills secinājumiem, ziņo Europe-re.com.

Šā gada otrajā ceturksnī ir palielinājusies biroju telpu nomas aktivitāte. Salīdzinot ar šā gada pirmo ceturksni, otrajā ceturksnī par 23 % ir palielinājies noslēgto darījumu skaits. Tomēr kopumā šā gada pirmajā pusgadā darījumu skaits ir par aptuveni 47 % mazāks nekā pagājušā gada attiecīgajā laika posmā. Ņemot vērā pēdējos datus par aktivitāti biroju tirgū, gada prognozes konsultāciju kompānija ir koriģējusi, un šobrīd tiek lēsts, ka šā gada laikā noslēgto darījumu skaits būs par 35 % mazāks nekā pagājušajā gadā. Apskatīts ir biroju nomas tirgus 9 nozīmīgākajos Eiropas reģionos.

Savills analītiķi norādījuši, ka biroju nomnieki izmanto pašreizējo situāciju tirgū un meklē lētākas darba telpas, tāpēc atsevišķos tirgos ir novērota lielāka aktivitāte.

Ņemot vērā esošo ekonomisko situāciju, nomnieki turpina sarunas par nomas līgumu nosacījumu pārskatīšanu ar biroju ēku īpašniekiem/pārvaldniekiem. Tādējādi Eiropā ir samazinājušās biroju nomas cenas. Otrajā ceturksnī augstākās klases biroju nomas maksa Eiropas pilsētu centrālajos biznesa rajonos ir samazinājusies vidēji par 4 % (šā gada 1. ceturksnī — par 6 %). Salīdzinot ar pagājušā gada 2. ceturksni, nomas maksa 9 nozīmīgākajos Eiropas biroju tirgos pašlaik ir par 15 % zemāka. Tiek pieļauts, ka gada griezumā augstākās kvalitātes biroju nomas maksas samazinājums būs vidēji 10 %.

Savills analītiķi konstatējuši arī nelielu ienesīguma samazināšanos biroju tirgū šā gada 2. ceturkšņa laikā — par 0.1 %, savukārt, salīdzinot ar pagājušā gada 2. ceturksni, tas ir par 0.58 % augstāks. Neraugoties uz vispārējo investīciju apjoma samazināšanos tirgū (šā gada pirmajā pusgadā tas ir par 69 % mazāk nekā pērn attiecīgajā periodā), krituma tempi ceturkšņa griezumā ir lēnāki. Tādējādi tiek pieļauta tirgus turpmāka stabilizēšanās.