Atpūta

Piektdienas intervija ar Kredītinformācijas biroja valdes priekšsēdētāju Jāni Timermani

Lelde Petrāne, 30.09.2016

Ventspilī pie jūras

Foto: no personīgā arhīva

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Biznesa portāls Db.lv piedāvā piektdienas mini interviju sēriju. Katru nedēļu kāds no uzņēmējdarbības vides pārstāvjiem sniedz atbildes uz jautājumiem - gan nopietniem, gan arī personīgākiem.

Uz jautājumiem šonedēļ atbild Kredītinformācijas biroja valdes priekšsēdētājs Jānis Timermanis. «Sāksim jau ar to, ka neesam klasiska uzņēmējdarbības forma, jo mūsu darbu regulē īpašs likums. Pašlaik Latvijā ir tikai divi licenzēti kredītinformācijas biroji. Esam unikāli ar to, ka mūsu datu bāze nav publiski pieejama, un tā ir visapjomīgākā informācija par kavētiem maksājumiem gan fiziskām, gan juridiskām personām. Šos datus redzot, uzņēmējs var krietni samazināt savu risku, ka klients nesamaksās,» viņš skaidro.

- Kāpēc Jūs strādājat šajā uzņēmumā/nozarē?

Atbildība. Izaicinājums. Finanses mēdz saukt par ekonomikas asinsriti. Mans darbs ļauj tai strādāt. Darījumu vidē svarīgākais ir uzticība. Informācija, kuru apstrādājam, rada uzticību, ļauj darījumam notikt.

- Kas Jūs iepriecina un kas Jūs apbēdina, kad raugāties uz Jūsu pārstāvēto nozari un Latvijas valsti kopumā?

Esam mazi un provinciāli. Sīksti un pašpietiekami. Kūtri. Un tai pat laikā sekojam pasaules pārmaiņu vējiem, kuri maina Latvijas seju (pietiek paskatīties uz pārmaiņām pēdējo 30 gadu laikā). Mācāmies vērtēt kritiski. Varam viegli novelt atbildību uz citiem, vai tieši otrādi visā vainot sevi. Latvija man atgādina pusaudzi. Man tas patīk.

- Kas Jūs iepriecina un kas Jūs apbēdina, kad raugāties uz Jūsu pārstāvēto uzņēmumu?

Uzņēmumam ir tikai pāris gadu. Tas vēl nav «izkāpis no pamperiem». Gribētos, kā ar bērniem, lai aug ātrāk, tā lai var «uzspēlēt futbolu».

- Kas Jums ir šā brīža lielākā aktualitāte?

Personas datu aizsardzība. Elektroniskā datu apstrāde nozīmē ne tikai iespējas, bet arī apdraudējumu, kuru cilvēki tikai sāk apzināties. Eiropā ar tās totalitāro režīmu vēsturi, vēl ir dzīva veselīga skepse pret personas datu apstrādi. Ziemeļamerikā tādas pieredzes nav, tādēļ, spiežot internetā kārtējo «Piekrītu», izlasu, kam tieši. Iesaku to darīt visiem.

- Vai Jūs un Jūsu pārstāvēto uzņēmumu var atrast interneta sociālajos tīklos? Kāpēc – jā vai nē?

Es kritiski izturos pret sociālajiem tīkliem. Lai domai vai attēlam būtu vērtība, tai ir jānobriest, jāiziet autora atlase, tā ir «jāslīpē», kā rakstnieks raksta grāmatu vai mākslinieks glezno gleznu. Sociālajos tīklos cilvēki savas domas vai attēlus bieži izmet kā nenobriedušus embrijus, degradējot to vērtību. No otras puses, kredītinformācijas birojs ir sociālajos tīklos, jo svarīgākais personas datu apstrādē ir caurspīdīgums, tādēļ uzrunājam cilvēkus, kuru datus apstrādājam, izmantojot arī sociālos tīklus.

- Atklājiet savu labāko un sliktāko īpašību?

Esmu ideāls :-) Nopietni, slikto īpašību ir tik daudz, ka visas uzskaitīt nepietiks vietas. Ja ir kāda laba, tad ne man par to spriest.

- Ko Jūs noteikti tuvāko piecu gadu laikā gribētu sasniegt/izdarīt?

Dzīvot katru dienu. Izdarīt darbu pēc labākās sirdsapziņas.

- Kas jāņem vērā cilvēkam, kurš vēlas strādāt Jūsu pārstāvētajā uzņēmumā?

Uzticību ir grūti nopelnīt un viegli pazaudēt.

- Pastāstiet par savu ceļu uz pašreizējo amatu un to, kāds bija Jūsu pirmais darbs?

Mans pirmais darbs bija ravēt sīpolus kolhozā, lai nopelnītu brīvpusdienas skolā. Kā pusaudzis atceros dzīvi PSRS un tās sabrukumu. Mācības Latvijas Universitātē, pēc tam Rīgas Ekonomikas Augstskolā. Esmu strādājis dažādus darbus, dažādos uzņēmumos, dažādās valstīs. Profesionālā karjera vienmēr ir bijusi saistīta ar uzņēmējdarbību un finanšu sfēru. Priecājos, ka viens no dēliem ir izvēlējies studēt fiziku, jo pasaule, kurā visi nodarbojas ar uzņēmējdarbību, būtu garlaicīga.

- Kā un kad radies Jūsu pārstāvētā uzņēmuma nosaukums un logo?

Logo ir attēlota informācija (burts «i»), kā arī datu apstrādes caurspīdīgums un drošība, kas ir pamatprincips visā, ko darām.

- Vai ir kas tāds, ko Jūs nepiedodat darbā vai dzīvē kopumā?

Piekrītu tiem, kas saka, ka sevi nevajag uztvert nopietni, darbu gan.

- Atklājiet kādu faktu, kuru mūsu lasītāji, iespējams, vēl nezina par Jūsu pārstāvēto uzņēmumu.

Esam visapjomīgākā informācijas vietne, kur uzzināt, vai potenciālais sadarbības partneris ir uzticams!

- Vai jums ir kāda īpaša metode, kas palīdz saņemties sarežģītās situācijās? Kāda tā ir?

Atceros, ko teica viens no Bulgakova varoņiem par gļēvumu kā cilvēka lielāko netikumu.

- Kas Jūs pēdējā laikā ir patiesi pārsteidzis – patīkami vai nepatīkami?

Pārsteigumi ir katru dienu. Tos jāprot ieraudzīt. Piemēram, pirms pāris dienām noskatījos deju izrādi «Ēnas» Berģu kultūras namā. Tas bija patīkams pārsteigums - mākslai nav vajadzīgas pilis, tai ir vajadzīga sirds, emocijas.

- Ja Jums gribētu noorganizēt ideālas pusdienas, kādas tās būtu?

Pārāk maz uzmanības pievēršu ēdienam.

- Kura grāmata/filma/personība ir uz Jums atstājusi vislielāko ietekmi – profesionāli un personīgi?

Tādu ir daudz. Un to ietekme nepārtraukti mainās. Visi iespaidi ir kā puzles gabaliņi, kas veido mūsu pasaules uztveri. Ja iespaidi ir vienveidīgi, tāda ir arī pasaules uztvere.

- Kas Jūs iedvesmo un motivē?

Labi padarīts darbs. Laba grāmata. Laba filma. Interesanta saruna ar pazīstamu vai nepazīstamu cilvēku. Sports. Cilvēku panākumi.

- Kā, Jūsuprāt, vislabāk iztērēt loterijā laimētus 10 tūkstošus eiro?

«Kad dievi grib mūs sodīt, viņi atbild uz mūsu lūgšanām.» Google saka, ka šī frāze pieder Oskaram Vaildam. Diez vai viņa laikā bija loterija?

- Kam Jūs savā darba ikdienā pievēršat vislielāko uzmanību? Vai Jums ir savi īpašie rituāli darba dienu uzsākot, tās laikā vai to noslēdzot?

Uzmanību pievēršu galvenajam. Ja gribu atpūsties, sāku ņemties ar sīkumiem.

- Izstāstiet savu mīļāko anekdoti vai kādu smieklīgu/interesantu atgadījumu no dzīves/darba.

Anekdotes atceros slikti. Tam ir vajadzīgs īpašs talants, kāda man nav. Smieklīgākās mēdzu saglabāt, lai vēlāk par tām atkal pasmietos. Lūk viena no tām: «Vācot tējas lapiņas Lipton plantācijās, indietim Džavaram nav pat aizdomu, ka viņš to dara uzmanīgi, maigi un ar mīlestību…»

- Jūsu novēlējums db.lv lasītājiem.

Visu darīt, kā tai anekdotē, «…uzmanīgi, maigi un ar mīlestību…» :-)

- Lūdzu iesakiet kādu kultūras pasākumu, kuru pēdējā laikā esat apmeklējis un ieteiktu arī citiem?

Rallijkross ir unikāls pasākums, kas šogad norisināsies Latvijā. Šis sporta veids atrodas FIA paspārnē un popularitātes ziņā ir nākamais uzreiz aiz tādiem grandiem kā F1 un rallijs. Mēs bieži vien nenovērtējam, cik unikālas lietas norisinās šeit pat pie mums. Rallijkross ir unikāls ar to, ka tās ir vienīgās auto sacensības pasaulē, kur visu norisi var redzēt, atrodoties vienā trases punktā. Sacensības notiek gan uz asfalta, gan grants seguma! Tas ir dinamisks un ass sporta veids, kurā startēs pasaules slaveni braucēji kā, piemēram, rallija leģenda Peters Sūlbergs un deviņkārtējais pasaules rallija čempions Sebastjans Lēbs. Sacensībās piedalīsies arī internetā ļoti lielu popularitāti guvušais Gymkhana zvaigzne Kens Bloks! Kas nav mazsvarīgi – par augstām vietām cīnīsies arī latvietis Reinis Nitišs.

Informācija par rubriku: Jautājumi visiem šīs rubrikas dalībniekiem ir vienādi. Atbildes dalībnieki sniedz rakstiski.

Komentāri

Pievienot komentāru