Nodokļi

Pircējiem internetā grib piespiest maksāt akcīzi

Māris Ķirsons, 06.04.2018

Avots: freeimages.com

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Akcīzes nodokļa likuma kārtējie grozījumi vērsti uz vairāku normu precizēšanu, tostarp uz bezalkoholisko dzērienu un kafijas pircēju pienākumu samaksāt šo nodokli, piektdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.

Valsts sekretāru sanāksmē izskatīšanai ir pieteikti Finanšu ministrijas sagatavotie grozījumi akcīzes nodokļa likumā. Lai arī vislielāko ažiotāžu ir raisījusi tieši bezalkoholisko dzērienu un kafijas aplikšana ar akcīzes nodokli, ja šos produktus iegādājas interneta veikalos un piegādā patērētājiem Latvijā no ārzemēm, tomēr pēc Latvijas Nodokļu konsultantu asociācijas valdes locekļa, nodokļu eksperta Aiņa Dābola sacītā, tā ir tikai viena maza daļa, jo «sīkie» precizējumi arī attiecas uz mazajām alus darītavām, neapstrādātām tabakas lapām, kuras tiek ievestas augu aizsardzības līdzekļu ražošanai, muitas noliktavām, vīna pārvietošanu, kā arī naftas produktiem, kas atsūknēti no lidmašīnām, kā arī dabasgāzes tirdzniecību. Pēc Finanšu ministrijas ziņām, akcīzes nodoklis kafijai un bezalkoholiskajiem dzērieniem valsts maku papildina par aptuveni 15 milj. eiro.

Atrasts robs

Finanšu ministrijas sagatavoto grozījumu anotācijā norādīts, ka akcīzes nodokļa maksātāji ir personas, kas ieved kafiju un bezalkoholiskos dzērienus Latvijas Republikā. Pašlaik praksē pastāv situācijas, kad personas iegādājas kafiju un bezalkoholiskos dzērienus Eiropas Savienības dalībvalstīs ar interneta veikalu starpniecību un tie tiek piegādāti uz Latviju. Tādējādi šādos gadījumos, kad personas saņem kafiju un bezalkoholiskos dzērienus, neiestājas pienākums nomaksāt akcīzes nodokli valsts budžetā, jo akcīzes nodokli maksā citas dalībvalsts persona, kas kafiju un bezalkoholiskos dzērienus ieved, lai nodotu patēriņam Latvijā. Līdz ar to likumprojekts paredz, ka personām, kas saņem kafiju un bezalkoholiskos dzērienus nodošanai patēriņam Latvijā, iestāsies pienākums nomaksāt akcīzes nodokli valsts budžetā. Savukārt, ja kafija vai bezalkoholiskie dzērieni tiek realizēti fiziskām personām, izmantojot interneta veikalus, nodokļa maksātājs ir citas dalībvalsts persona, kas realizē kafiju un bezalkoholiskos dzērienus patēriņam Latvijā.

«Interneta tirdzniecībai pieņemoties spēkā, tas ir aktuāli, taču no sagatavotā likumprojekta anotācijas nav skaidrs, cik daudz tad akcīzes nodokļa par kafiju un burbuļūdeņiem Latvijas valsts maks nav ieguvis,» norāda A. Dābols. Viņš savu sacīto pamato ar to, ka likumprojekta anotācijā nav arī norādīts, ka visu šo pasākumu rezultātā valsts budžetā varētu tikt ieņemti kādi papildu ieņēmumi. Tāpat nav skaidrs, kādā veidā varētu tikt konstatēta kafijas un burbuļūdeņu ievešana Latvijā no ES, jo robežas ir vaļā.

Visu rakstu Pircējiem internetā grib piespiest maksāt akcīzi lasiet 6. aprīļa laikrakstā Dienas Bizness.

Komentāri

Pievienot komentāru