Likumi

Privatizācijas aģentūras darbību izbeigs trīs piegājienos

Zanda Zablovska, 26.08.2013

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Privatizācijas aģentūras (PA) darbība paredzēts izbeigt trīs etapos un faktiska PA darbības izbeigšana prognozējama ne ātrāk kā 2017.-2018.gadā.

Tas izriet no Ekonomikas ministrijas (EM) sagatavotā ziņojuma par PA darbības izbeigšanas stratēģiju, kas izskatīts Ministru kabineta komitejas sēdē. Tiesa gan, ministrijai līdz valdības sēdei to vēl uzdots papildināt.

PA darbības izbeigšanas pirmais etaps paredz turpināt veikt aģentūras funkcijas, atsevišķas funkcijas ar laiku nododot citām institūcijām. Tā, piemēram, 2014. gadā plānots pakāpeniski nodot pārvaldīšanā un valdījumā esošos dzīvokļus, kuriem beidzies privatizācijas process, valsts a/s Valsts nekustamie īpašumi (VNĪ). Valsts zemesgabali un īpašuma objekti VNĪ tiks nodoti 2015. gada pirmajā pusē.

Otrais etaps paredz turpināt a/s Citadele banka un a/s Reverta (ja līdz tam akcijas vēl nav pārdotas) akciju pārvaldības un atsavināšanas funkcijas īstenošanu, kā arī Hipotēku bankas nekustamā īpašumu aģentūras (HipoNIA) pārvaldību, reorganizējot PA – nemainot juridisko statusu, bet mainot tās darbības mērķus un nosaukumu. PA darbību faktiski izbeigt paredzēts trešajā etapā, ne ātrāk kā 2017.-2018.gadā.

«Aģentūras darbības faktiskai izbeigšanai teorētiski ir iespējami vairāki varianti – reorganizācija, likvidācija un pārveidošana par publisko aģentūru (valsts kapitāla daļu pārvaldības reformas kontekstā),» klāsta EM. Taču, ņemot vērā, ka, īstenojot PA darbības izbeigšanas pirmo etapu liela daļa no aģentūras funkcijām jau būs nodotas citām institūcijām, pārveidošana par publisku aģentūru valsts kapitāla daļu pārvaldības reformas kontekstā nebūs aktuāla. Vienlaikus arī PA reorganizācija (kapitālsabiedrību apvienošana) nebūs aktuāls scenārijs, ja Citadele bankas un Revertas akcijas būs pārdotas un būs īstenoti HipoNIA pārvaldīšanas uzdevumi. «Līdz ar to kā optimāls variants, īstenojot PA darbības izbeigšanas stratēģijas trešo etapu, ir aģentūras likvidācija,» secina ministrija.

Komentāri

Pievienot komentāru