Prokuratūra uzsāk kriminālprocesu; nav skaidrs pret ko 

Ģenerālprokuratūra saskata noziedzīga nodarījuma pazīmes toreizējā a/s Pasažieru vilciens valdes priekšsēdētāja Nila Freivalda darbībās. Prokuratūra informē, ka uzsākusi kriminālprocesu par pārtraukto pasažieru vilcienu iepirkumu.

Elīna Pankovska, 22.03.2013

Foto: Ekrānšāviņš

Pārbaudē atklājies, ka a/s Pasažieru vilciens valdes rīcībā, pagājušā gada 3.oktobrī nosūtot spāņu ražotājam CONSTRUCCIONES Y AUXILIAR DE FERROCARRILES, S.A. (CAF) paziņojumu par pasažieru vilciena piegādes un uzturēšanas līgumu pārtraukšanu, ir saskatāmas noziedzīga nodarījuma pazīmes.

Tāpēc pieņemts lēmums par kriminālprocesa uzsākšanu, kurš pirmstiesas izmeklēšanas veikšanai nodots Valsts policijai.

Freivalds vadītāja amatu Pasažieru vilcienā diezgan pēkšņi pameta pērn maijā. «Esmu psiholoģiski noguris, tāpēc nolēmu atkāpties no valdes vadītāja amata,» savu lēmumu toreiz skaidroja Freivalds, piebilstot, ka ka darbu uzņēmumā turpinās kā konsultants.

Jau toreiz Finanšu ministrija uzskatīja, ka Freivalds ir noslēdzis Latvijas valstij neizdevīgu jauno vilcienu iepirkuma līgumu ar Spānijas kompāniju CAF, kā rezultātā Latvijas valsts varētu zaudēt daļu vai visu ES līdzfinansējumu – līdz 100 milj. Ls.

DB jau rakstīja, ka līgums tika noslēgts par 34 elektrovilcienus un 7 dīzeļvilcienu iepirkšanu un uzturēšanu, kopumā par 403,9 milj. eiro, tostarp vilcienu kopējā cena bija 201,3 milj. eiro, bet to uzturēšana 202 milj. eiro. Kopējā iepirkuma summa bija plānota 610,8 milj. eiro, tostarp papildus bija iespēja iegādāties 16 dīzeļvilcienus un veikt to uzturēšanu, ja tam būtu nepieciešamais finansējums – 105,9 milj. eiro.

Jaunākais izdevums