Būve

PTAC: 30% būvlaukumu iztrūkst būvmateriālu atbilstības deklarācijas par slodzi nesošo materiālu īpašībām

LETA, 16.01.2015

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Veicot būvobjektu pārbaudi, Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC) konstatējis, ka aptuveni trešdaļā jeb 30% gadījumu būvniekiem būvlaukumos iztrūkst deklarācijas par slodzi nesošo materiālu īpašībām, piektdien intervijā LNT raidījumā 900 sekundes sacīja PTAC vadītāja Baiba Vītoliņa.

Tāpat secināts, ka daļā gadījumu ražotāji nemaz nav veikuši savu ražoto materiālu slodžu pārbaudes par nestspēju. Tas konstatēts četros gadījumos, pārbaudot Latvijā ražotus materiālus. Tas gan nenozīmē, ka materiāli ir slikti, taču par to nav iespējams atbilstoši pārliecināties.

Kā norāda Vītoliņa, būvmateriālu atbilstības deklarācijas var izsniegt tikai ražotājs. Pārbaudēs konstatēti gadījumi, ka šādas deklarācijas būvniekam nav vispār vai arī tās uzrakstījuši materiālu izplatītāji, kas nav pieļaujams - izplatītāji mēdz sajaukt rādītājus vietām, vai paši izdomāt, kādus rādītājus ierakstīt deklarācijā.

Kā norāda Vītoliņa, saskaņā ar normatīvajiem aktiem visām deklarācijām par izmantoto materiālu īpašībām ir jābūt pieejamam būvlaukumā, jo pretējā gadījumā, kā var zināt, ko izmanto būvniecībā.

PTAC vadītāja apliecināja, ka daļā gadījumu pārbaudēs arī konstatēts, ka ar pašu materiālu viss ir kārtībā, tikai nav sakārtota dokumentācija, piemēram, reizēm ražotāji neveic savu materiālu nestspējas pārbaudes, jo tas ir dārgi. Ir arī gadījumi, kad ražotājs deklarācijā norādījis, ka nekādā gadījumā materiālus nevar piemērot slodzi nesošās konstrukcijās, bet izplatītājs patvaļīgi mainījis deklarāciju.

Par konstatētajiem pārkāpumiem tiek informētas būvvaldes, ir arī gadījumi, kad ražotājiem aizliegts izplatīt konkrētus materiālus.

Kā uzskata Vītoliņa, šādā situācijā vainojama gan nolaidība, gan nezināšana. Daudzi trūkumi ir arī projektēšanā - bieži būvprojektos nav noteikts, kādus materiālus jāizmanto, līdz ar to būvniekam ir «diezgan brīvas rokas» izmantot materiālus pēc savas izvēles. Ja projekti būtu atbilstoši normatīviem, būvniekiem nebūtu citas iespējas, skaidroja Vītoliņa.

PTAC vadītāja arī norādīja, ka Latvijā nav pārņemtas vairākas nozari reglamentējošās Eiropas Savienības normas. Tas gan patlaban pamazām tiekot darīts.

Kopumā esot sajūta, ka nozarē situācija uzlabojas, būvnieki ir sapratuši problēmas būtību un virzās uz pozitīvo pusi, sacīja Vītoliņa.

Komentāri

Pievienot komentāru