Tirdzniecība un pakalpojumi

Puse iedzīvotāju tuvākajos gados neplāno doties ceļojumā ārpus valsts

Žanete Hāka, 14.04.2016

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Pievienot komentāru

Gandrīz puse aptaujāto Latvijas iedzīvotāju ik gadu vismaz reizi dodas ceļojumā ārpus valsts, kamēr salīdzinoši līdzīgs skaits – 51,5% nav ieplānojuši tuvākajos gados doties nevienā ceļojumā.

Tas noskaidrots DNB bankas aptaujā par Latvijas iedzīvotāju ceļošanas paradumiem.

Kā liecina DNB bankas īstenotā pētījuma dati, aptuveni puse jeb 51,5% Latvijas iedzīvotāju tuvāk gadu laikā neplāno doties ceļojumā ārpus valsts. Tikmēr gandrīz puse (44,3%) atbildēja, ka pieļauj tādu iespēju un ļoti labprāt to darītu. Pavisam neliela daļa aptaujāto atzina, ka ceļojumā noteikti dosies un jau noskatījuši savu galamērķi (2,1%), bet tikpat liels skaits aptaujāto patlaban vēl plāno savu nākamo galamērķi.

Vidēji puse no respondentiem ceļojumos dodas ik gadu – vairāk nekā katrs ceturtais aptaujātais ceļo aptuveni reizi gadā (26,7%), aptuveni katrs sestais (15,2%) to dara vidēji divas reizes gadā, bet četros un vairāk ceļojumos gadā dodas vien neliela daļa jeb 4% aptaujāto. Tajā pašā laikā apmēram katrs trešais respondents (34,9%) atklāja, ka ceļojumos ārpus Latvijas dodas ik pēc dažiem gadiem, bet teju katrs piektais (19,2%) atzina, ka ārpus Latvijas neceļo nekad. Aptaujas dati atklāja arī to, ka visaktīvākie ceļotāji (ceļo vairākas reizes gadā) ir vecāko vecuma grupu respondenti (46-55 un 56-65 gadi), bet atbildi, ka ārvalstu ceļojumos nedodas nekad, visbiežāk sniedza aptaujātie vecumā no 18 līdz 45 gadiem (aptuveni 21,5%).

Vairāk nekā puse (63,2%) respondentu atklāja arī to, ka vislabprātāk dodas ceļojumos uz Eiropas valstīm, bet aptuveni katrs sestais respondents (15,2%) norādīja, ka vislabprātāk apceļo Baltijas valstis. Gandrīz katrs desmitais (9,1%) ceļojumu laikā vislabprātāk vēlas paviesoties tālākās valstīs citos kontinentos, 6,4% aptaujāto ar vislielāko patiku dodas iepazīt Skandināvijas valstis, bet aptuveni 6% norādīja citus atbilžu variantus.

Kā atklāj 41,4% aptaujāto, ceļojumi tiek plānoti jau vairākus mēnešus uz priekšu, un šajā laikā arī tiek atlikta nauda gaidāmajiem izdevumiem. Pārliecinoši trīs ceturtdaļas aptaujāto norādīja, ka ceļojumus apmaksā no uzkrātiem līdzekļiem. Aptuveni ceturtā daļa jeb 26,5% respondentu atklāja, ka ceļojuma izdevumi tiek plānoti jau savlaicīgi, taču ikdienas tēriņu nauda iepriekš netiek atlikta, bet neliela daļa jeb 5,6% norādīja, ka nauda izdevumiem ceļojuma laikā tiek atlikta iepriekšējā mēnesī. Mazāka daļa aptaujāto atzina, ka ceļojuma apmaksai ir izmantots arī patēriņa kredīts (5,9%), kredītlīnija (4,4%) vai pat abas iespējas (4,4%). Tikmēr 66,4% apliecināja, ka ceļojuma apmaksai nekad nav izmantojuši nekāda veida aizņēmumus, bet 18,9% atzina, ka pieļauj, ka šāda veida iespēju varētu kādreiz izmantot.

Atkarībā no ceļojuma galamērķa tiek izlemts arī par ērtāko un piemērotāko transporta veidu. Kā atklāj aptaujāto respondentu atbildes, visbiežākā izvēle nonākšanai ceļojuma galamērķī ir lidmašīna (37,5%) un personīgais auto (33,6%). Vidēji katrs desmitais (11,5%) aptaujātais norāda, ka ceļošanai visbiežāk izvēlas doties ar starpvalstu autobusu, bet 5,6% norādīja kuģi vai prāmi. Kamēr teju visas vecuma grupas no 18 līdz 65 gadiem visbiežāk norādījušas, ka vislabprātāk ceļošanai izmanto aviopakalpojumus, 36-45 gadus veci respondenti kā biežāko atbildi norādījuši savu auto (44,8%), turklāt biežāk nekā sievietes to norāda vīrieši.

Aptauja veikta no 2016.gada 23. līdz 31. martam. Tajā piedalījušies 505 respondenti vecumā no 18 līdz 65 gadiem