Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

SIA Alternative Plants izveido biotehnoloģiski gūtu aktīvo vielu ražotni, investējot 50 tūkst. eiro; tajā top cilmes šūnas, ko izmanto kosmētikā.

Tā kā augu cilmes šūnas kosmētisko un farmaceitisko līdzekļu ražošanā tiek izmantotas biežāk, zinātniekiem paveras visnotaļ plašs darba lauks. DB jau rakstīja, ka 2017. gada pavasarī Latvijas Universitātes (LU) Bioloģijas fakultātes pētnieki, doktora grāda pretendenti Mārtiņš Borodušķis un Anna Ramata-Stunda izveidoja uzņēmumu SIA Alternative Plants, kas ražo dabīgas aktīvās sastāvdaļas kosmētikai. Šobrīd uzņēmuma darbībā ir iesaistījušies vēl trīs speciālisti, kas kļuvuši par līdzīpašniekiem, – produktu izstrādes vadītājas Elza Kaktiņa un Baiba Silamiķele un inženieris Reinis Rutkis. 2017. gada vasarā kompānija noslēdza dalību biznesa akseleratorā RebelBio. Uzņēmums ir piesaistījis privāto un publisko finansējumu 168 tūkst. eiro apjomā. 100 tūkst. ASV dolāru ir saņemti no SOSV riska kapitāla fonda, kas ir viens no lielākajiem agrīnās fāzes investoriem ar biotehnoloģijām saistītos uzņēmumos. 50 tūkst. eiro ir piesaistīti no finanšu institūcijas Altum akselerācijas fonda Buildit Latvia un 15 tūkst. eiro no Climate KIC akseleratora. Jauno zinātnieku nākotnes plāni ir visnotaļ ambiciozi – viņi vēlas būt klātesoši gan Eiropas un Āzijas, gan ASV kosmētikas un farmācijas tirgū, piecos gados sasniegt apgrozījumu vismaz 10 miljonu eiro apjomā.

Savs know-how

SIA Alternative Plants no telpām LU Akadēmiskajā centrā ir pārcēlusies uz savu ražotni Podraga ielā Rīgā. Ražotnes izveidošanā tika ieguldīti aptuveni 50 tūkst. eiro – galvenokārt iekārtās, kas nodrošina pilnīgi sterilu vidi un augstu mikrobioloģisko tīrību – tika iegādāts laminārās plūsmas bokss, nepieciešamās iekārtas sterilizācijai, klimata kamera un gaismas skapis, kas ļauj auga šūnām modelēt tā diennakts režīmu, lai bez jebkādām ģenētiskām modifikācijām varētu būtiski palielināt aktīvo vielu ražošanu, stāsta Alternative Plants valdes priekšsēdētāja Anna Ramata-Stunda. Izmaksas bija salīdzinoši nelielas, jo iegādātas arī lietotas iekārtas, kas pārveidotas uzņēmuma vajadzībām un darba specifikai, tāpat jaunie zinātnieki ražotnes izveidošanu veikuši pašu spēkiem, strādājot gan dienu, gan nakti.

«Ir trīs dažādi veidi, kā var ražot biomasu, tie fundamentāli atšķiras. Kopā ar inženieri Reini Rutki braukājām uz dažādām biotehnoloģiski ražotu aktīvo vielu ražotnēm Vācijā un Lietuvā. Mūsu mērķis ir aktīvās vielas ražot vismaz desmit reižu lētāk. Augu šūnu ražošanai nav iespējams nopirkt gatavas iekārtas, sistēmas ir jāoptimizē un jāpielāgo. Mēs, protams, arī varētu iztērēt ražotnei pusmiljonu un miljonu eiro, sākotnējais investīciju plāns paredzēja finansējumu 600 tūkst. eiro apjomā, taču mums pietika ar 50 tūkstošiem eiro, jo iegādājāmies gan lietotas iekārtas, gan ar defektiem, kurus pašu spēkiem novērsām, kā arī pavisam citādāk pieejam ražošanas procesiem, dalot tos pa daļām,» saka uzņēmuma valdes loceklis Mārtiņš Borodušķis.

Visu rakstu lasiet 18. marta laikrakstā Dienas Bizness, vai meklējot tirdzniecības vietās.

Abonē (zvani 67063333) vai lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!

Komentāri

Pievienot komentāru