Redakcijas komentārs: Moneyval aizsegā 

Moneyval izmaksā pārāk dārgi. Tik dārgi, ka varbūt Latvijai ekonomiski izdevīgāk ir iekļūt uz dažiem gadiem pelēkajā sarakstā, nevis agresīvi turpināt graut banku sistēmu.

Anita Kantāne - galvenās redaktores vietniece, 2019. gada 25. janvāris plkst. 6:37

Foto: no DB arhīva

Šāds nepopulārs un kādam biedējošs secinājums par banku darbību radās Dienas Biznesa rīkotajā konferencē par nodokļiem 2019. gadā, kurā juristi uzsvēra Latvijas banku komunikācijas maiņu no miermīlīgas uz stresainu. Atslēgas vārdi stresam ir noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršana.

Pēc ABLV Bank lietas Latvijas bankas ātri un bez žēlastības atbrīvojās no nerezidentiem. Taču klientu kontu sijāšana turpinās, un nu tā sāk izskatīties pēc drudžainas darbības imitēšanas. Proti, bankas klienta kļūda sadarbībā ar vienu banku var nozīmēt, ka kontu nevarēs atvērt vairs nevienā bankā, arī citās valstīs. Kļūda var rasties gan no klienta, gan kredītiestādes puses.

Lieta tāda, ka bankām nu jau online sistēmā katru darba dienu ir jāseko līdzi sankciju sarakstā iekļauto uzņēmumu un personu lokam. Latvijai saistošas ir Apvienoto Nāciju Organizācijas, Eiropas Savienības un Ministru kabineta noteiktās sankcijas, un visas mūsu valstij saistošās sankcijas var atrast Ārlietu ministrijas mājas lapā. Ja banka novēro, ka klienta pārskaitījums varētu būt aizdomīgs, tad darījums tiek apturēts un uzraugošā iestāde saņem ziņojumu. Banku nevēlēšanās nonākt uz viena sola ar ABLV Bank ir saprotama, un tāpēc tās ziņo. No malas tas izskatās kā pārspīlēts priekšzīmīgums klientu pārbaudē, bet realitātē kredītiestādēm pavisam noteikti nav kapaciātes, lai visus riskus izvērtētu. Tāpēc vienkāršāk ir ziņot, kas daļā gadījumu ir atbildības novelšana uz bankas uzraugošajām institūcijām, kuru bilancē būs pozitīvs ķeksītis, par ko noziņot sabiedrotajiem. Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanas novēršanas dienests varēs parādīt tabulu ar padarītajiem darbiem, kas realitātē būs negūti ienākumi uzņēmējiem un valsts budžetam.

Savukārt no klientu puses klupšanas akmens varētu būt patiesā labuma guvēja nosaukšana darījumos. Ja akciju sabiedrībā kapitāldaļas pieder simtiem īpašnieku, kā iespējams būt pārliecinātam par katra klienta labo reputāciju? Izklausās pēc neiespējamās misijas. Ir nogalinoši Latvijas tautsaimniecībai katru darījumu, par kuru nav uzrakstīti noteikumi, delitēt no ekonomikas asinsrites. Un tas viss notiek Moneyval aizsegā, manipulējot ar sabiedrības domu, ka nepieciešams izolēt nepareizo naudu, kas nākusi no teroristiem, kukuļdevējiem un ieroču pārdevējiem.

Kā tas izskatās? Tas izskatās pēc brīvprātīgas Latvijas neatkarības zaudēšanas. Padomju laikā dzelzs priekškars tika novilkts ar informatīvās telpas žogu. Tagad mēs neatkarības zaudēšanas mūri būvējam ar likumiem, kurus nevaram nepildīt, jo vairums iedzīvotāju vēlas būt likumpaklausīgi pilsoņi. Pret informatīvo dzelzs aizkaru padomju laikā varējām cīnīties ar brīvdomību un inteliģenci. Kā cīnīties ar brīvprātīgi pieņemtiem likumiem, noteikumiem, sankcijām?

Abonē (zvani 67063333) vai

lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!

Dalies ar šo rakstu!
Raksta komentāri
Spied šeit, lai lasītu vai pievienotu savu komentāru
Tevi varētu interesēt
2019. gada 21. janvāris plkst. 6:40

Jau gandrīz gadu atkal ir aktualizēts jautājums par samazinātās pievienotās vērtības nodokļa...

2019. gada 18. janvāris plkst. 7:02

Viens no topošās valdības zināmiem klupšanas akmeņiem ir tā sauktās Sadarbības padomes,...

2019. gada 17. janvāris plkst. 6:56

Apvienotajā Karalistē valda neziņa un satraukums pēc balsojuma parlamentā, ar kuru tika...

2019. gada 16. janvāris plkst. 6:41

Vērojot ilgo valdības veidošanu, ik pa laikam izskan ierosinājums par ārkārtas Saeimas...

2019. gada 15. janvāris plkst. 7:07

Francijas prezidents Emanuels Makrons, lai rastu risinājumu dzelteno vestu protestiem, ir izsludinājis...

Nepalaid garām

Šajā piektdienā biznesa portāls Db.lv saviem lasītājiem piedāvā iespēju ielūkoties Lietuvas...

Anda Šmitmane ēdināšanas biznesā Tukumā darbojas jau 20 gadus. Viņa atzīst, ka...

Mazumtirdzniecības tīkls Rimi pirmdien prezentēja pirmo veikalu Latvijā ar pašapkalpošanās skeneriem....

Pēdējā laikā būtiski pieaudzis elektrisko skrejriteņu vandālisma gadījumu skaits, stāsta koplietošanas...

Vai bērnam ir jābūt algas grāmatiņā, lai saņemtu IIN atvieglojumus jeb -...

«Pastāvēs, kas pārmainīsies - šis ir par mums un tieši tamdēļ mēs...