Foto: no DB arhīva

Redakcijas komentārs: Oma tirgos vēl kādu laiku būs ļoti svārstīga 

Pēdējie mēneši finanšu tirgū bijuši trauksmaini, un nākotnē ļoti daudz kas būs atkarīgs no tā, kā risināsies atsevišķi ļoti būtiski jautājumi. Tas tad arī, visticamāk, diktēs to, kāds galu galā būs tirgus dalībnieku vadošais noskaņojums.

Jānis Šķupelis, 2019. gada 10. janvāris plkst. 6:35
Tevi varētu interesēt

Pašlaik pamata pieņēmums ir, ka visu pasauli gaida vājāka tautsaimniecības izaugsme, kur turpināsies, piemēram, Ķīnas tautsaimniecības atvēsināšanās. Tāpat tiek gaidīts, ka pa bremzēm uzspiedīs pasaulē lielāko uzņēmumu peļņas un ienākumu pieaugums, par ko jau brīdinājuši vairāki globālie korporatīvie līderi.

Pirmkārt neskaidrība saistīta ar tirdzniecības karu tēmu, kas šobrīd, šķiet, veido globālo ekonomikas sarežģījumu prognožu nesošo konstrukciju. Šis kariņš pagaidām visasāk izpaužas starp ASV un to pašu Ķīnu. Ja protekcionisms saasināsies, tam droši vien būs lielāka negatīva ietekme uz tautsaimniecības izaugsmi, un nav pat izslēgts pa kādai recesijai, ja sāk materializēties negatīvie efekti kaut vai no pašu stresa - finanšu tirgus un ekonomiku kā tādu var ievainot bailes, ka kritums ir kaut kur tepat aiz stūra. Šajā ziņā visu nevar vērtēt viennozīmīgi, un tam pašam ASV prezidentam jāsāk briest nākamā gada vēlēšanām, kurām diez vai ideāls fons būtu kādas plašākas ekonomikas grūtības (tas ļauj cerēt uz minēto kariņu atslābumu).

Pārdomas, ka ietekmīgākie centrālie baņķieri uz gausākas ekonomikas fona šoreiz varētu nebūt tik noraizējušies (un nesteigt palīgā), ir otrs bažu pīlārs. Pamatā tiek gaidīta bargāka monetārā politika. ASV dolāra procentlikmes tiek palielinātas jau kādu laiku, un Eiropā nupat noslēgta tā saucamā kvantitatīvā mīkstināšana (tam vismaz teorētiski vajadzētu spēlēt par labu Vecā kontinenta valstu parāda ienesīguma pieaugumam).

Ja centrālās bankas turpinās īstenot stingrāku politiku, tad straujam pieaugumam finanšu tirgos tas var būt visai nepatīkams fons. Pēdējo dienu laikā gan tirgus dalībnieki mēģinājuši saklausīt mājienus, ka ASV centrālie baņķieri finanšu tirgiem tomēr varētu būt draudzīgāki (ir pat spriedumi par procentlikmju samazinājumu), kas tiem devis cerību spēlēt uz riska aktīvu cenu palielināšanos (vēl - ja FRS likmju ziņā pauzēs, tad tam vajadzētu nākt par sliktu ASV dolāra cenai) un licis pamatu runām, ka nesenā izpārdošana beigu beigās tā kā varētu būt bijusi pārspīlēta. Jāņem gan vērā, ka pagaidām šos tematus aptver milzum daudzas runas un spekulācijas un droši vien būtu jāpagaida, kamēr to saceltie putekļi nosēdīsies. Tādējādi iespējams - pirms kļūs labāk, vēl paliks sliktāk.

Tas, ko šobrīd kristāla bumbā saredz gandrīz ikviens eksperts, ir – notiekošo pavadīs straujākas, varbūt par haotiskas cenu pārbīdes finanšu tirgos - droši vien abos virzienos. Ekonomika un finanšu tirgus cenu pieaugums ir savā vēlīnajā stadijā, un kaut kāds patiesības mirklis tuvojas, bet, kad tas būs, pateikt ir neiespējami un var vien minēt. Šim patiesības mirklim gan noteikti vajadzētu būt daudzkārt mērenākam, nekā pieredzējām vēl salīdzinoši nesen, lai gan ir saprotams, ka kādas gadsimta krīzes cilvēkus traumē un uztur konstantā trauksmē vēl ilgi – varbūt uz visu mūžu.

Vēl viens nozīmīgs jautājums ir tas, ko darīs nafta. Tās cena visai strauji noplanējusi zemāk par trešo daļu (līdz 27. decembrim tie bija visi 40%). Pašlaik ir bažas, ka šāds melnā zelta cenas sabrukums ir signāls tam, ka pasaules tautsaimniecība patiešām jau ir tik vāja, ka nespēj absorbēt šī resursa piedāvājumu.

Lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!

Raksta komentāri
Spied šeit, lai lasītu vai pievienotu savu komentāru
Tevi varētu interesēt
2019. gada 04. janvāris plkst. 6:47

SEB bankas veiktās Baltijas lielo kompāniju finanšu direktoru aptaujas rezultāti liecina, ka...

2019. gada 03. janvāris plkst. 6:48

Šogad Latvijas ekonomikas izaugsme nedaudz palēnināsies – līdz 3,2%, tomēr būs virs...

2019. gada 02. janvāris plkst. 6:38

Šis gads Latvijai ir iesācies bez jaunas valdības un ar pagaidu budžetu....

2018. gada 21. decembris plkst. 6:36

Kopumā biznesam 2018. gads, kurā Latvija atzīmēja savu simtgadi, bija gana labs...

2018. gada 20. decembris plkst. 7:23

Jaunais gads iesāksies ar pagaidu jeb tehnisko budžetu, kas nozīmē, ka tajā...

Nepalaid garām

7,03 miljoni eiro – tāds bijis lielākā Valsts vienotajā datorizētajā zemesgrāmatā pērn...

Šobrīd Latvijas veikalos nav iespējams iegādāties AS Dzintars krēmu Niveja, biznesa portālam...

Dzērienu ražotājs Coca-Cola pirmo reizi atklājis, ka viena gada laikā tas izmanto...

Kontekstā ar pašlaik aktuālajiem Iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) parādiem sociālajos tīklos...

Saskaņā ar starptautiska pārtikas atkritumu mazināšanai veltīta projekta Fusions datiem aptuveni...

Grupas Prāta Vētra bundzinieks, mūziķis Kaspars Roga šā gada maija sākumā skatītājiem...