Foto: no DB arhīva

Redakcijas komentārs: Populisti pret biznesu 

Lai bizness iet ratā – tā, pieklājīgi izsakoties, var raksturot ASV prezidenta Donalda Trampa reakciju uz uzņēmēju bažām saistībā ar ASV vienpusēji ieviestajiem tirdzniecības tarifiem, kam neizbēgami seko tirdzniecības partneru pretreakcija.

Rūta Kesnere - DB Komentāru nodaļas vadītāja, 2018. gada 11. jūlijs plkst. 7:40

D. Tramps ir izteicies, ka viņu neinteresē korporatīvā Amerika, jo viņa pamatelektorāts ir strādnieki, kas kopā ar viņu iešot cauri ūdenim un ugunij. Impulsīvais ASV prezidents pat ir piedraudējis Harley Davidson, ja tas tiešām pārcels savas ražotnes uz citām valstīm, tad tam tiks uzlikti tādi nodokļi, kas to nobeigs.

Tāpat lielo uzņēmumu bažas īpaši neuztrauc Lielbritānijas cietā Brexit piekritējus, jo arī viņu vēlētāju bāze ir drīzāk proletariāts un laucinieki, nevis uzņēmēji. Bijušais Lielbritānijas ārlietu ministrs Boriss Džonsons, kad viņam taujāts par biznesa bažām saistībā ar Brexit, esot, kā vēsta avoti, cieti noskaldījis: F*** Business. Kādēļ tas varētu būt aktuāli Latvijai un mūsu uzņēmējiem? Jo tas ir brīdinājums tam, kas notiek, kad pie varas nāk populisti. Lai tie varētu noturēties pie varas, savu atbalstu tie meklē plašās tautas masās, kas īpaši pašreizējā laikā teju visās valstīs ir visai nelabvēlīgi noskaņotas pret «lielkapitālistiem» un globālo tirgu.

Pieņemoties spēkā izolacionisma un protekcionisma tendencēm, uzņēmēji ir pirmie, kuriem ir pamats justies apdraudētiem. Jo eksporta nozīmību nevienam populistam nav pa spēkam atcelt, taču sačakarēt tā iespējas gan. Uzņēmēji ir tā sabiedrības daļa, kura visvairāk iegūst no globālās pasaules atvērtības. Diemžēl daudzi to saprot tad, kad ir par vēlu.

Vai nu tu esi globāls uzņēmējs un piedalies globālajās vērtību ķēdēs, vai tevis nav vispār.

ASV lielā biznesa pārstāvji, kas tradicionāli ir atbalstījuši republikāņus, vēl pērnā gada beigās bija sajūsmā par Trampa īstenoto nodokļu politiku, kas jūtami samazināja nodokļus bagātajiem un korporācijām. Taču šomēnes ASV Tirdzniecības kamera, kas apvieno 3 miljonus biedru un tradicionāli ir bijusi republikāņu bastions, ir uzsākusi kampaņu pret Trampa tarifu politiku. Tāpat kameras prezidents Tomass Donahjū ir nosodījis Trampa imigrācijas politiku, kas šķīra nelegālo imigrantu bērnus no ģimenēm un kam tikai pavisam nesen tika pielikts punkts. Lai gan šis jautājums tieši uzņēmējus neskar, taču ir simptomātiski, ka ASV Tirdzniecības kamera pauž savu nostāju arī šajā jutīgajā jautājumā, nostājoties opozīcijā republikāņu (!) prezidentam.

Ja palūkojamies uz britu uzņēmējiem, tad arī tiem ir pamats satraukumam par tā dēvētā cietā Brexit iespējamību. Jau pašlaik vērojama tendence, ka ne tikai tādas tradicionālas finanšu institūcijas kā bankas domā par pārcelšanos no Londonas, tas attiecas arī uz start up un tehnoloģiju uzņēmumiem. Tas ir pierādījums tam, ka faktiski mūsdienu Rietumu pasaulē jēdziens «nacionālā buržuāzija» ir utopisks un nav iespējams. Vai nu tu esi globāls uzņēmējs un piedalies globālajās vērtību ķēdēs, vai tevis nav vispār. Tieši tāpēc proeiropeiskumam un atvērtībai pasaulei jābūt arī mūsu uzņēmēju vērtībai.

Raksta komentāri
Spied šeit, lai lasītu vai pievienotu savu komentāru
Tevi varētu interesēt

Latvijā pērn attālināti strādājošo darbinieku īpatsvars veidoja 2,1% no kopējā strādājošo...

Pirms nogriez, septiņreiz nomēri! Kas skrien kā vējš, atduras kā miets. Dari,...

Šis nav komentārs no sērijas – vaimanoloģija no iedomātā portāla visslikti.lv. Skaitļi...

Astoņdesmit procenti Latvijas iedzīvotāju nespēj sev iegādāties mājokli, tostarp arī kredītā....

Lai bērni no nabadzīgām ģimenēm, paši sākot pelnīt, sasniegtu vidējo ienākumu līmeni...

Nepalaid garām

Mēbeļu veikals–noliktava Likvy LV Jūrkalnes tehnoloģiskajā parkā ir atvērts tikai izpārdošanas...

Rīgā plānots ieviest jaunu aplikāciju Flipix, kas apmaiņā pret reklāmu noskatīšanos sniegs...

Akciju tirgus galvenā ziņa janvārī – pasaules gals nav iestājies. Tie, kas neseko...

Kamēr lielajiem uzņēmumiem uzrādīt strauju izaugsmi ir salīdzinoši grūti, mazāki uzņēmumi,...

Vēl pirms diviem gadiem Pārdaugavā, Robežu ielas koka namā, čakli strādāja vietējais...