Foto: no DB arhīva

Redakcijas komentārs: PVN samazināšana nav labākās zāles pret nabadzību un nevienlīdzību 

Publiskajā telpā, arī no politiķiem, nereti izskan idejas, ka samazināta PVN likme, piemēram, pārtikai vai zālēm ir lielisks instruments, lai šo produktu cenas padarītu lētākas, tādējādi īpaši palīdzot sabiedrības nabadzīgākajai daļai.

Rūta Kesnere - DB komentāru nodaļas redaktore, 2019. gada 08. februāris plkst. 6:30

Šī ideja nav raksturīga tikai Latvijai, arī Francijā viena no dzelteno vestu prasībām ir samazināt PVN likmi pamata pārtikas precēm. Tajā pašā laikā ekonomisti vienmēr ir uzsvēruši, ka samazināta PVN likme nekādā gadījumā nav efektīvākais instruments nabadzības un nevienlīdzības mazināšanai. Vispirms jau jāsāk ar skaudro patiesību, ka produkta gala cenas samazinājums nekad nebūs proporcionāls PVN likmes samazinājumam, jo daļu no samazinātā PVN sev paturēs tirgotāji un ražotāji. To spoži savā rakstā par samazināto PVN likmi augļiem un dārzeņiem parāda Latvijas Bankas ekonomists Oļegs Krasnopjorovs, kurš ar skaitļiem pierāda, ka šo produktu cenu samazinājums nav proporcionāls PVN likmes samazinājumam.

O. Krasnopjorovs arī pārliecinoši norāda, ka budžeta ieņēmumi samazinātas PVN likmes gadījumā sarūk. Tas pats attiecas uz samazinātās PVN likmes ietekmi uz zāļu cenām. Tās samazināsies, taču neproporcionāli likmei, jo daļu iegūs ražotāji un tirgotāji. Samazinātā PVN likme varētu būt efektīvs instruments, lai atbalstītu kādu konkrētu nozari, taču tam nav sakara ar nabadzības un nevienlīdzības mazināšanu. Līdz ar to, samazinot PVN likmi kādai preču grupai, vienmēr jāpārdomā, vai tiešām konkrētā nozare ir tā, kurai nepieciešams atbalsts uz valsts budžeta rēķina.

Ja runā par nabadzības un nevienlīdzības mazināšanu, tad ir politiski jāizšķiras, vai efektīvāk ir uz budžeta rēķina samazināt PVN likmi kādām precēm, no kā iegūst arī turīgie, kā arī ražotāji un tirgotāji, vai arī šos līdzekļus novirzīt mērķētos pabalstos nabadzīgākajām sabiedrības grupām. Tas pats ar zālēm – vai pazemināt PVN likmi, no kā iegūst arī cilvēki ar ļoti augstiem ienākumiem un zāļu ražotāji un tirgotāji, vai arī šos līdzekļus novirzīt mērķētiem pabalstiem veselības aprūpei trūcīgajiem iedzīvotājiem. Tas ir jautājums par budžeta līdzekļu efektīvu sadalījumu un mērķi.

Jāatceras, – PVN likmes samazināšana ir kā universāls pabalsts, no tā gūst labumu visi. Tādēļ nevar teikt, ka tas ir mērķēts atbalsts konkrētām sabiedrības grupām. Protams, samazinātās PVN likmes piemērošana ir leģitīma, tikai jābūt pilnīgai skaidrībai, kāpēc tas tiek darīts. Ja ir mērķis atbalstīt nozari, tad tas ir labs instruments, taču, ja mērķis ir palīdzēt cilvēkiem ar zemiem ienākumiem, tad tas nav pats efektīvākais līdzeklis. Jebkurā gadījumā tā ir politiska izšķiršanās, tikai nevajadzētu čiekurus saukt par āboliem un otrādi.

Dalies ar šo rakstu!
Raksta komentāri
Spied šeit, lai lasītu vai pievienotu savu komentāru
Tevi varētu interesēt
2019. gada 04. februāris plkst. 6:18

Arvien uzstājīgāk Lielbritānija virzās uz iespējamo Brexit bez vienošanās, kas ir britu...

2019. gada 01. februāris plkst. 6:38

Nule kā klajā nācis jaunākais Eiropas Komisijas (EK) ziņojums par konkurences veicināšanu...

2019. gada 31. janvāris plkst. 6:39

Izskatās, ka skolu tīkla optimizēšana atkal varētu iestrēgt. Par to diemžēl liecina...

2019. gada 30. janvāris plkst. 6:50

Viegla risinājuma OIK lietā nav – šādu gaužām vienkāršu secinājumu OIK lietā,...

2019. gada 29. janvāris plkst. 6:22

Gada pirmajam mēnesim jau redzamas beigas, un interesanti, ka vismaz pagaidām akciju...

Nepalaid garām

«Es vēlos strādāt nozarēs, kur nav tādas regulācijas, nav tādas valsts iejaukšanās...

Vēstniecība, pārstāvniecība, savrupnams, kultūras un darījumu centrs, muzejs, izstāžu telpa,...

Eksports ir viens no galvenajiem valsts attīstības virzītājspēkiem, un uzņēmumiem tas ir svarīgs solis...

Āgenskalns pēdējo gadu laikā ir kļuvis par arvien pieprasītāku vietu dzīvošanai, nereti...

Viens no jaunākajiem nozares uzņēmumiem Liepājā ir SIA Sikksi, kas Latvijas kontekstā...

Bijušais NATO ģenerālsekretārs Anderss Fogs Rasmusens izglābj PNB Banku (bijušo Norvik Banku),...