Bankas

Rekordlētās naudas ērai saskata galu

Jānis Šķupelis, 24.03.2017

DB 24.marta numura vāks

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Procentu likmēm no rekordzemajiem līmeņiem ir lielākas izredzes pakāpties, piektdien raksta laikraksts Dienas Bizness.

Pašlaik skaidrākās krāsās iezīmējas nākotne, kad procentlikmes kļūst arvien augstākas. Lielākā mērā pārskatāmā periodā tas būs attiecināms uz noguldījumiem un kredītiem ASV dolāros. Savukārt eiro likmes vēl kādu laiku var palikt zemas. Tiesa gan, arī tās, visticamāk, sāks kāpt. Procentlikmju virziena ziņā milzīgs svars ir pasaules varenāko centrālo banku rīcībai. Pēdējā laikā ASV inflācija pieaugusi līdz 2,7% atzīmei, bet eirozonā tā ir sasniegusi Eiropas Centrālās bankas vēlamo 2% atzīmi (arī Apvienotajā Karalistē tā pasniegusi šo atzīmi).

Inflācijai palielinoties, centrālajām bankām īstenot stimulējošu monetāro politiku kļūst arvien neērtāk. Drīzāk jāsāk pamazām domāt par pasākumiem, lai nākotnē nepieļautu patēriņa cenu izlaušanos ārpus kādiem daudzmaz pieņemamiem rāmjiem.

«Naftas un neapstrādātās pārtikas cenu kāpums komplektā ar Donalda Trampa politikas ietekmi uz tirgus dalībnieku uzvedību ir paaugstinājis inflācijas rādītājus. ASV jau vairāk par gadu ir uz procentu likmju celšanas takas, un likmju kāpuma temps dolāram šogad var pat pieaugt. Tas palielina starpību starp dolāra un eiro procentu likmēm. Eiropā tuvākajos mēnešos gan vēl nav vērojami procentu likmju celšanas draudi. Lai arī inflācija eiro zonā ir sasniegusi maģisko 2% atzīmi, ECB nav apmierināt ar pamatinflācijas (rādītāji bez naftas un neapstrādātas pārtikas) stagnēšanu (pēdējos mēnešos pamatinflācija spītīgi turas 0,8-0,9% līmenī). Tomēr arī Eiropā ir gaisā jūtamas pārmaiņu vēsmas. ECB amatpersonas marta sapulcē pirmo reizi ir apspriedušas likmju celšanas iespēju pirms eiro kvantitatīvās mīkstināšanas (QE) beigām (agrāk tika apgalvots, ka likmes paliks zemas vēl ilgi pēc QE beigām). Šādas ECB diskusijas tirgus dalībniekiem ir likušas mainīt eiro ilgtermiņa procentu likmes. Piemēram, 5 gadu eiro procentu likme martā ir krietni pakāpusies,» skaidro SEB bankas Finanšu tirgus pārvaldes vadītājs Andris Lāriņš.

Visu rakstu Rekordlētās naudas ērai saskata galu lasiet piektdienas, 24.marta laikrakstā Dienas Bizness!

Komentāri

Pievienot komentāru