Jaunākais izdevums

Laikā, kad šķietami teju visu var nopirkt par naudu vai vismaz izmērīt monetārās vienībās, pastāv tomēr kas tāds, ko varam censties ielikt maciņā vai pārvērst valūtā, tomēr līdz galam pamatojums un formula tam nav. Tā ir reputācija.

Nav tādu nozaru, kur reputācijai nebūtu nozīmes. Taču analoģijas varam vilkt uz jebkuru jomu. Atsauksmes, ar ko dalāmies, iespaidi, ko cits citam izklāstam, ieteikumi vai gluži pretēji - brīdinājumi neizvēlēties to vai citu preci, pakalpojumu vai tā sniedzēju, pastāv mums apkārt gan apzinātā, gan neapzinātā veidā. Neapzinātu reputāciju varētu salīdzināt ar upi, kas plūst pati par sevi un tajā plūdumā neviens neiejaucas. Upe var sagrauzt krastus, nogāzt kokus, atņemt daļu auglīgas zemes, bet joprojām neviens šajā plūdumā neiejaucas. Upe var plūst arī mēreni, klusi un mierīgi savu ceļu, nemanāmi pildot savu funkciju dabā, bet nevilinot ar krāšņām ainavām, skaļām tērcēm vai citām unikālām īpašībām. Tā mēs nerūpējamies par reputāciju – ļaujam iespaidam veidoties pašam no sevis. Taču apzināta reputācija ir tāda, ko mēs katrs, sākot ar indivīdu, beidzot korporatīvā līmenī, veidojam, novērtējot katra uzvedības, iespaida, sniegtās preces/pakalpojuma kvalitātes nozīmi ilgtermiņa attiecību veidošanā ar klientiem un sadarbības partneriem.

Nenoliedzami reputācijai ir milzīga nozīme arī nekustamo īpašumu nozarē. Mūsu darbs norit ciešā personiskā saskarsmē ar klientiem, liekot profesionālās dzīves laikā apgūt ne tikai darījumu organizēšanas prasmes, bet arī izcilību saskarsmē. Varu pamatoti apgalvot, ka profesionāls nekustamo īpašumu darījumu vadītājs (starpnieks, aģents) ir arī izcils komunikators, mazliet psihologs, pa daļai inženieris un reklāmas speciālists, kā arī teicams laika un procesu menedžeris. Iepriekš minētās īpašības ir tas skeneris, caur ko mūs vērtē klienti un sadarbības partneri; tas ir mūsu reputācijas fundaments.

Šogad, LANĪDAi, uzsākot kampaņu #darījumpratība, kuras laikā izglītosim sabiedrību par nekustamo īpašumu aģenta darbību, kā arī kopumā par godprātīgiem un caurspīdīgiem darījumiem, viens no rakursiem, kam esam pievērsušies, ir reputācija. Reputācija kā priekšnosacījums, izvēloties NĪ aģentu. Reputācija kā virsmērķis NĪ nozarei un NĪ aģentu profesionalitātei un nodarbošanās leģitimitātei. Reputācija kā pašmotivācija.

Kas ir reputācija nekustamo īpašumu nozarē? Šim jautājumam veltījām pirmo kampaņas diskusiju Valmierā martā, pulcējot panelī gan akadēmisko personālo no Vidzemes Augstskolas, gan augsti kvalificētu advokātu un, visbeidzot, arī nozarē ļoti pieredzējušu profesionāli ar, droši varu apgalvot, – teicamu reputāciju. Teorētiskās definīcijas par reputāciju ir dažādas. Tas, ko secinājām, ir, ka NĪ nozarē pozitīva reputācija ir plus zīme tam, ko Tu dari. Jo tieši tā plus zīme ir tā, kas bieži nosaka to, vai kāds izvēlēsies Tavu pakalpojumu (citās nozarēs – preci). Ja NĪ aģenta darbība izraisa pozitīvas sekas, tad varam uzskatīt, ka reputācija ir pozitīva.

Kāpēc ir svarīgi runāt par reputācijas nozīmību nekustamo īpašumu darījumu nozarē? Diemžēl NĪ nozare ir viena no tām, kas biežāk cieš no sabiedrībā valdošajiem vērtējošajiem uzskatiem un attiecīgi – sociālā novērtējuma par personām, kas darbojas kā darījumu vadītāji, starpnieki, aģenti.Nozares reputācija joprojām tiek ietekmēta, “pateicoties” 90to gadu biznesa kultūrai Latvijā, kas, nenoliedzami, dominēja arī NĪ darījumos. Starpnieki, kuru galvenais mērķis bija nopelnīt pēc iespējas vairāk, atstājuši graujošu reputācijas nospiedumu. Tāpēc LANĪDA par savu mērķi izvirzījusi izglītot sabiedrību, ka NĪ aģenti ir savas jomas profesionāļi, cilvēki, kuri godprātīgi veic savu darbu un mūsdienās nav dēvējami par “mākleriem”, “spekulantiem”. Mēs ikdienā veicam patiesi atbildīgu, cienījamu un sarežģītu darbu.

Šajā brīdī man jālieto “taču”. NĪ nozarē joprojām diemžēl strādā arī tādi indivīdi, kuriem joprojām pakausī skan 90tajos tik izplatītā skaidras naudas skaņa portfelītī un uz pleca regulāri kāds velniņš suflē par īsāko ceļu pie vieglākas naudas un tad, lai tā reputācijas upe plūst pati no sevis…Par nožēlu mūsu nozarē ir tikai ap 50% NĪ aģentu, kas saskaņā ar spēkā esošajiem tiesību aktiem, ir reģistrējušies Ekonomikas ministrijas NĪ aģentu reģistrā, kas ir obligāta prasība, lai legāli darbotos. Un31% no reģistrētajiem darbojas nozares lielākajā un jaudīgākajā interešu pārstāvniecības un profesionālās kvalifikācijas paaugstināšanas veicināšanas organizācijā LANĪDA.

Pirms izvēlēties starpnieku es ieteiktu reputācijas pārbaudei uzdot tieši šos divus jautājumus: vai NĪ darījumu starpnieks ir reģistrēts Ekonomikas ministrijas uzturētajā Nekustamā īpašuma darījumu starpnieku reģistrā un vai viņš sadarbojas ar LANĪDA?

No tā, kāda ir darījumu starpnieka reputācija šajos punktos, būs atkarīgs, vai variet paļauties uz darījuma leģitimitāti, kā arī to, ka darījuma ķēdē iesaistītās personas, organizācijas būs vienlīdz profesionālās, godīgas un tiesiskas vienā izpratnē. Tālākais jau ir reputācijas pārbaude, ievācot atsauksmes publiskā vidē un personiskajos kontaktos. Teju par folkloru ir kļuvis teiciens, ka ar avīzi var nosist cilvēku. Laikmetīgi pārfrāzējot – ar vienu ierakstu internetā var nogalināt biznesu.

Globālais tīmeklis, lai arī lieliska un pieejama vide, lai veidotu reputāciju un uzkrātu atsauksmes un labos darbus, var būt arī klupšanas akmens. Viltus informācija un fakti iet cieši roku rokā ar reputāciju. Tāpēc nozares profesionāļiem aicinu būt atbildīgiem par saturu, ko publicējam (latviešiem ir arī teiciens “meliem īsas kājas”). Mēs nevaram apturēt vai aizliegt cilvēkiem paust savu viedokli. Bet mēs varam būt atbildīgi pret savu, savas kompānijas un nozares reputāciju.

Savukārt atsauksmju meklētājiem – esiet kritiski par informāciju, ko patērējiet. Diemžēl mūsu nozarē ne tikai diletanti vada darījumus, bet piepilda arī informācijas un reputācijas telpu. Savukārt meklējot atsauksmes, atcerieties tautas sakāmvārdu “dubults neplīst” un pārbaudiet ziņas vairākos avotos.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Kapitāla pieauguma nodokļa 20% likme, zemesgrāmatas reģistrācijas valsts nodeva, kas noteikta procentos no darījuma summas, pēdējā gada laika ekonomikas sabremzēšanās ir būtiskākie iemesli, kāpēc nekustamo īpašumu segmentā pastāv ēnu ekonomika, un neuzrādītais darījumu apjoms 2023. gadā tiek lēsts 150 milj. eiro, savukārt VID aicina visus darījumus nelikt vienā grozā, bet nodalīt darījumus, kuros pārdevēji ir fiziskās personas.

Šādi secinājumi un atziņas skanēja diskusijā Ēnu ekonomikas mazināšana nekustamo īpašumu darījumos, kur datus prezentēja Latvijas Nekustamo īpašumu darījumu asociācijas (LANĪDA) valdes priekšsēdētājs Aigars Šmits. Viņš norāda, ka LANĪDA sadarbībā ar Cenu bankas (cenubanka.lv) analītiķiem veica aprēķinus, kuri rāda — laikā no 2018. līdz 2023. gadam vidēji 33% darījumu gadā Rīgas pilsētā notikuši par neatbilstošām (neticamām jeb mākslīgi samazinātām) cenām ar vidējo neuzrādīto darījuma summas daļu 26%.

„Ja šos statistikas datus ekstrapolētu uz visu tirgu, kura gada apgrozījums ir ap 2,3 miljardiem eiro, tad pelēkā zona vai neuzrādītais darījumu apjoms ir vairāk nekā 150 miljoni eiro,” skaidroja A. Šmits. Viņš norāda, ka tas var nest nodokļu zaudējumus vismaz 32 miljonus eiro gadā tikai no nesaņemtas valsts nodevas (1,5% no darījuma summas reģistrācijai zemesgrāmatā apmēram 2 milj. eiro) un kapitāla pieauguma nodokļa (20% no darījuma summas, tātad apmēram 30 milj. eiro gadā) . „Bet ne tikai, jo no pelēkās naudas netiek maksāti nekādi citi (darba spēka, dividenžu) nodokļi, kas vēl palielinātu neiekasētos nodokļu ieņēmumus valsts budžetā. Tādējādi kopējais neiekasēto nodokļu apjoms var būt 100 miljoni eiro gadā un vairāk,” rezumēja A. Šmits. Viņaprāt, ir laiks padomāt pa to, kas ir paveikts un kāds ir rezultāts, un ko vajadzētu darīt ēnu mazināšanai darījumos ar nekustamo īpašumu. „Iespējams, ka līdz ar ekonomikas pavājināšanos iedzīvotāji priekšroku dod izdzīvošanas faktoram un dodas atpakaļ uz ēnu ekonomikas daļu,” tā A. Šmits.

Komentāri

Pievienot komentāru