Makroekonomika

Rīga balansē uz šauras laipas

Lāsma Vaivare, 04.11.2014

Foto: LETA

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Pievienot komentāru

Rīgas dome, grozot šā gada pilsētas budžetu, deficītu grib audzēt līdz 56 milj. eiro; samazinās iedzīvotāju ienākumu nodokļa prognoze un finanšu rezerves, otrdien raksta laikraksts Dienas Bizness.

Lai gan domes vadība lepojas, ka ieņēmumi pārsniedz operatīvos izdevumus, investīcijām naudas nepietiek. Tā rezultātā nākas aizņemties un tērēt iepriekšējo gadu rezerves. Līdz ar grozījumiem pilsētas budžetā, kurus plānots pieņemt šodien, budžeta līdzekļu atlikumu plānots samazināt vēl par vairāk nekā 10 milj. eiro – līdz 16,1 milj. eiro pretstatā 64,5 milj. eiro, kas rezervē bija uz šā gada sākumu. Tas būs mazākais atlikums, kādu pašvaldība piedzīvojusi, kopš domē saimnieko šībrīža vara.

Salīdzinot ar situāciju pirms dažiem gadiem, redzama tikai lejupvedoša līkne. 2010. gada beigās uzkrājums pārsniedza 119 milj. eiro, liecina DB izpēte. Kopš tā brīža uzkrājums tikai dilis, par ko iepriekš bažas pauduši gan opozīcijas deputāti, gan iepriekšējie pilsētas vadītāji, norādot, ka uzkrājumi jāveido neparedzētiem apstākļiem, krīzei, lai gan fakts, ka budžeta deficīts tiek segts no iepriekšējo gadu uzkrājumiem, pats par sevi nav nekas ārkārtējs un tā rīkojas arī citas pašvaldības. Tomēr jāņem vērā, ka perspektīvā Rīga, piesaistot Eiropas miljonus, plāno nopietnus attīstības projektus, kuru dēļ var nākties iebraukt lielākos parādos.

Faktiskais rezultāts gan būs atkarīgs no budžeta ieņēmumu un izdevumu izpildes – šobrīd kopējie šā gada budžeta ieņēmumi tiek plānoti 746,2 milj. eiro, bet izdevumi – 802,3 milj. eiro apmērā. Pēdējos gados budžets pildījies labāk, nekā iepriekš plānots, līdz ar to arī budžeta atlikums rucis nedaudz lēnāk, kā paredzēts.

Līdz ar šodien plānotajiem grozījumiem tiek paredzēts ieņēmumu pieaugums, taču nevis uz ieņemto nodokļu rēķina, kas veido budžeta pamatu, bet gan uz valsts un pašvaldību transfertu rēķina. Vēl vairāk – tiek samazināta iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) prognoze par 10 milj. eiro. Līdz ar grozījumiem IIN ienākumi tiek lēsti 440 milj. eiro apmērā, kas joprojām ir vairāk nekā pērn gūtais.

Šī gada janvārī – septembrī ieņēmumi no IIN bija 313,7 milj. eiro, kas ir par 3,9 milj. eiro jeb 1,2% vairāk, nekā pērn attiecīgajā laika periodā. Tomēr tas ir mazāk, nekā paredzēja Finanšu ministrijas IIN prognoze šim gadam. Salīdzinot ar janvārī – septembrī (proporcionāli gada izpildei) plānoto IIN faktiskā izpilde pārskata periodā ir par 7,1 % (par 23,9 milj. eiro) mazāka, DB atzīst Rīgas domes Finanšu departamentā. Rīgas pašvaldības budžeta IIN neizpildes pamatā ir vairāki faktori, no kuriem būtiskākais ir IIN ieņēmumu korekcija ar Valsts ieņēmumu dienestu par Rīgas domes kontā kļūdaini ieskaitītajām IIN summām par periodu no 2001. gada līdz 2013. gadam, kas ievērojami palielinājās 2013. gada beigās un 2014. gada sākumā, pašvaldības atmaksām pārskata periodā sasniedzot 9,6 milj. eiro, skaidro departamenta speciālisti. Līdz ar to, izvērtējot IIN ieņēmumu faktisko izpildi, plānotos IIN ieņēmumus Rīgas pilsētas pašvaldības budžetā samazināt par 10 milj. eiro.

Kopējā nodokļu ieņēmumu prognoze gan saglabāta līdzšinējā – 530,9 milj. eiro –, jo nekustamā īpašuma nodokļa (NĪN) ieņēmumi savukārt tiek prognozēti par 10 milj. eiro lielāki nekā sākotnēji. Līdz ar to ieņēmumi no NĪN varētu sasniegt 85,9 milj. eiro. Dati uz 31. oktobri liecina, ka NĪN ieņēmumi pildās ļoti labi – jau iekasēti 77,2 milj. eiro, kas ir vairāk, nekā līdz šim budžetā tika plānots.

Jāpiebilst, ka arī pērn Rīgas domei neizdevās izpildīt IIN prognozi, izriet no pašvaldības 2013. gada pārskata. Proti, plānoto 426,9 milj. eiro vietā tika iekasēts 421,3 milj. eiro. Tiesa, tas vienalga bija par 4,4% vairāk, nekā sākotnēji plānots, jo atšķirībā no šī gada pērn IIN ieņēmumu prognoze vairākkārt tika labota uz augšu.

Visu rakstu Rīga balansē uz šauras laipas lasiet otrdienas, 4. novembra, laikrakstā Dienas Bizness (4.-5. lpp.)!