Riskanta, bet vienlaikus aizraujoša niša 

Lavandu audzētāji paplašināšanās vietā izvēlas daudzveidot piedāvājumu

Ilze Šķietniece, speciāli DB, 15.07.2019
1/20

Foto: Kristers Reinis

Lavandu audzēšanas saimniecības Latvijā saskaitāmas uz vienas rokas pirkstiem. Ar šo kultūraugu apstādītās zemes kopējā platība ir tik maza, ka ne Lauku atbalsta dienestā, ne Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrā konkrētu skaitļu nav. Tomēr saimniecības, kas šai nišā strādā, ar roku visam atmest negrasās un turpina pilnveidot savu piedāvājumu.

Tirgus mazs un nesakārtots

Šogad lavandas zied neierasti agri. Parasti tās novāc jūlija vidū, bet Zanes Gustas saimniecībā LavenderVilla ( SIA Zoovilla) Grobiņas novadā mēneša sākumā ziedi jau nogriezti, atstājot vien mazu stūrīti, kur ciemiņiem nobildēties.

«Lai augus izmantotu produkcijas ražošanai, svarīgi ziedus ievākt pareizā laikā,» saka Z. Gusta, uzsverot, ka lavandas audzē ne vien acu priekam, bet arī pārstrādei. Ar tām pilda pašu šūtas rotaļlietas, smaržu maisiņus un citus izstrādājumus. Tā kā ar lavandām apstādītā platība nav liela, izmanto bezatlikumu tehnoloģiju un nelielā apjomā destilē ēterisko eļļu.

Produkciju realizē Skandināvijas valstīs, saimniecībā uz vietas, ar veikalu starpniecību – pavisam nedaudz. «Sākotnēji mūsu produkcija bija ļoti daudzos Latvijas veikalos, bet pēc pirmā otrā darbības gada atskārtām, ka Latvijas tirgus ir ļoti mazs un ļoti nesakārtots,» stāsta Z. Gusta. «Amatnieks ir ļoti nepasargāts. Gan no savas, gan kolēģu pieredzes varu teikt, ka ir gadījumi, kad iedod produkciju tā sauktajiem eko veikaliem, kas kā sēnes pēc lietus parādījās 2014. un 2015. gadā. Bieži vien tā ir jau pārdota, bet jālūdzas tirgotājam, lai samaksā naudu. Un tas ne vienmēr pārdos tik labi, kā tu pats. Viņš ieliks plauktā, kur pircējs redz tikai produktu, bet ne visu mūsu stāstu.»

No hobija par biznesu

Saimniecība Lillas Lavender, kas ar lavandu audzēšanu Latvijā sāka nodarboties pirmā jau 2010. gadā, ražo dažādām funkcijām paredzētus smaržu spilventiņus, destilē ēterisko eļļu un augu hidrolātu.

Savukārt Ikšķilē esošās Lavandu Lejas tieši šobrīd kārto dokumentāciju, lai nodarbotos ar ēteriskās eļļas spiešanu. «Mums ar vīru ir algots darbs, līdz šim lavandas audzējām hobija līmenī, bet nu esam nolēmuši tam pievērsties nopietnāk. Mums ir divi mazi bērni – gadu un trīs gadus veci –, gribas vairāk pie mājām būt,» pamato saimniece Dace Šķeltiņa. «Kaut dobē, bet mājās ar bērniem.»

Visu rakstu lasiet 15. jūlija laikrakstā Dienas Bizness, vai meklējot tirdzniecības vietās.

Abonē (zvani 67063333) vai lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!

Jaunākais izdevums