Sagaida noskaņojuma uzlabošanos nekustamā īpašuma tirgū Centrāleiropā 

Sagaidāms, ka nekustamā īpašuma tirgus nosacījumi Centrālajā un Austrumeiropā šogad uzlabosies, ziņo property-magazine.eu, atsaucoties uz konsultāciju kompānijas Jones Lang LaSalle izteiktajām prognozēm.

, 08.02.2010

Tie gan būšot lēni un turpināsies visu šo gadu un arī 2011. gadā.

Šobrīd tiek novērota neliela investoru, nomnieku noskaņojuma uzlabošanās, un tas ir rosinājis arī zināmu aktivitāti atsevišķu (labāko) nekustamo īpašumu grupās.

Attīstītāju rosība būs ierobežota, ņemot vērā, ka kreditēšanas nosacījumi arvien ir ļoti stingri, finansējuma piešķiršanai prasot noslēgtus priekšlīgumus ar potenciālajiem nomniekiem.

Nomnieku aktivitāte 2009. gadā bijusi zema, salīdzinot ar iepriekšējiem gadiem — telpu nomaiņas vai paplašināšanās plāni bieži atlikti. Tika novērota līgumu pārslēgšana un atjaunošana, to nosacījumu pārskatīšana.

Biroju tirgū šogad nomas maksa lielākajos reģiona tirgos varētu «izrāpties» no zemākā punkta, pieļauj konsultanti.

Polija, iespējams, ir vienīgā valsts Eiropā, kas nav ieslīgusi recesijā 2009. gadā, atgādina kompānija. Pārējās reģiona valstis cietušas dažādi, taču pārsvarā tām tiek paredzēta relatīvi ātra atgūšanās šogad un nākamajā gadā. Tomēr nekustamā īpašuma tirgus atdzīvošanās netiek paredzēta drīza. Visiem tirgus dalībniekiem nāksies pārskatīt darbības stratēģijas 2010. gadam un tālākam laikam.

Konsultanti norāda, ka atšķirībā no pagājušā gada ir parādījušās uzņēmumu pozitīva noskaņojuma pazīmes. Ir notikuši atsevišķi investīciju darījumi. Pērn lielāko valstu tirgos (Čehijā, Ungārijā, Polijā un Rumānijā) ir notikuši darījumi par 1.93 miljardiem eiro, kas ir būtiski mazāk nekā 2008. gadā, kad reģionā pamattirgos ieguldīti 4.2 miljardi eiro.

Tā kā jaunu projektu attīstība daudzviet ir apstājusies vai notiek lēnāk nekā iepriekš plānots, kompānija prognozē, ka tirgus no izteikta nomnieku tirgus varētu kļūt sabalansētāks šā gada otrajā pusē un 2011. gadā, kad pamazām telpas tiks aizņemtas.

Jaunākais izdevums