Sākam biznesu: Remember Brothers piedāvā būvēt mājas no kaņepju betona paneļiem 

Kaņepes izglābs pasauli – šādu pārliecību pauž Roberts Jevsejevs, kaņepju betona ražošanas uzņēmuma dibinātājs. Pašlaik pasaules glābšanai «caur kaņepēm» viņš un zīmola Remember Brothers līdzveidotājs Aleksandrs Bondars sācis ar centieniem ražot kaņepju spaļu betona paneļus un no tiem – mājas.

Signe Knipše, 20.3.2014
1/11

Roberts Jensejevs un Aleksandrs Bondars

Foto: Vitālijs Stīpnieks, Dienas Bizness

Pirmā māja demonstrējumiem un biroja vajadzībām uzbūvēta Ikšķilē. Ražotne atrodas 100 km uz ziemeļaustrumiem, Latvijas augstākajā daļā netālu no Gaiziņa – Bērzaunes pagastā.

Biznesa ideju uzņēmēji auklējuši 2,5 gadus. Pirms tam strādājuši nekustamā īpašuma jomā, krīzes laikā nolēmuši pievērsties būvniecībai. R. Jevsejevs vēlējies būvēt ģimenes māju un sācis lūkot pēc tādas, kas būtu laba viņa bērniem. Ar būvniecību un ekonomiku ir saistīta abu uzņēmēju izglītība – R. Jevsejevs pēc izglītības ir būvniecības ekonomists, bet A. Bondars – inženieris ekonomists. Abi likuši prātus kopā ar vēlmi radīt kaut ko labu videi, sabiedrībai, un tādu, ar ko var pelnīt. Aptuveni tajā laikā R. Jevsejeva īpašumā nonākusi arī 1888. gadā celtā Staldēnu pienotava, kas būvēta no līdzīga materiāla – linu spaļiem, kurus kopā satur kaļķis. Mājas no spaļu betona agrāk būvētas bieži. Remember Brothers mēģina šīs prasmes atgūt, ielikt mūsdienīgas ražošanas rāmjos.

Vēl viens bērns ģimenē, tā par laika un naudas ieguldījumu uzņēmuma izveidē saka R. Jevsejevs. Ražotne tapusi ar Lauku atbalsta dienesta administrēta ES fonda atbalstu – 200 tūkst. eiro tika novirzīti ražotnei. Kopējās projekta izmaksas varētu būt ap 300 tūkst. eiro. «Nevajag vairākus miljonus, lai radītu produktu ar augstu pievienoto vērtību,» saka A. Bondars.

Viss no pašu mājām

Kaņepju betonam ir divas galvenās sastāvdaļas: kaņepju spaļi un kaļķis. Abas var iegūt Latvijā. Lai tiktu pie kaņepju spaļiem, uzņēmums pats audzē šos kultūraugus. Šogad ka- ņepju sējumi sasniegšot 30 ha, un ar šādu apjomu Remember Brothers ierindojoties starp lielākajiem kaņepju audzētājiem Latvijā. Tomēr tālākā nākotnē R. Jevsejevs neplāno izvērst to audzēšanu, bet gan attīstīt sadarbību ar zemniekiem, kas šo kultūraugu audzē un pārstrādā. Latvijā pašlaik ir trīs pirm- apstrādes rūpnīcas, ar divām uzņēmumam esot izveidota sadarbība. Pārstrādājot kaņepes, tiek atdalīta šķiedra un kā blakusprodukts rodas spaļi – kaņepju daļa, kas interesē kaņepju betona ražotājus. Spaļi tiek sajaukti ar kaļķi un ūdeni, tā iegūst celtniecības materiālu. Vienas 100 m2 lielas mājas paneļiem nepieciešami divi hektāri kaņepju. Kaņepju betonam esot raksturīga augsta energoefektivitāte, skaņas izolācija, izturība pret laika zobu, tas nepelē, ir «elpojošs». Uzņēmums ir procesā, lai iegūtu ISO sertifikātus, apliecinājumus par atbilstību siltumvadāmības, mitruma caurlaidības normām.

Sava zināšana

Lai nonāktu līdz sastāvam, kas atbilst dažādām būvmateriālam nepieciešamām prasībām, kā arī tam, lai paneļus varētu bez bēdu transportēt, uzņēmēji sadarbojušies ar Latvijas pētniekiem; analīzes un testēšana veikta arī Lietuvā. Grūtākais bija nonākt līdz pareizam saistvielas sastāvam, atzīst uzņēmēji. Tagad Latvijā iegūtais kaļķis tiekot speciāli «formulēts» un pēc pasūtījuma izgatavots kādā vārdā neminētā ražotnē. Zināšanas, kā izgatavot saistvielu, uzņēmēji nolēmuši nepatentēt, jo līdz ar to visai pasaulei skaļi pateiktu, kas un kā tiekot darīts. Tomēr viņi uzskata, ka pavisam vienkārši materiālu atdarināt neesot.

No kaņepju betona uzņēmums ražo paneļus. To izmēri ir 2,65x3 metri. Pēc izskata tie gan vairāk atgādinot mūri, jo to biezums ir 400 mm.

«Varētu teikt, ka tas ir koka karkass, kurā iepildīts kaņepju betons,» skaidro A. Bondars. Panelim neesot nepieciešams siltinājums, jo siltumcaurlaidība līdzinoties pasīvās mājas normām. No ārpuses mājai ir nepieciešama apdare – kaļķa apmetums vai koka apdare. Remember Brothers gala produkts ir nevis kaņepju betons, pat ne šī betona paneļi, bet gan no paneļiem saliktas mājas, kas ir gatavas dzīvošanai. Māju projektu izstrādē uzņēmums sadarbojies ar arhitektu Tomu Kokinu. Pašlaik sagatavoti vairāki standartmodeļi – sākot no 25 m2 lielas brīvdienu mājas līdz 130 m2 plašai dzīvojamai ēkai.

Par labu mājām uzņēmēji lēmuši, apsverot pievienotās vērtības iespējas. Sava loma bijusi arī cilvēku lokam, kas bijuši gatavi iesaistīties projektā.

Lai no kaņepju betona karkasa tiktu līdz gatavai mājai, Remember Brothers sadarbojas ar citiem «māju sastāvdaļu» ražotājiem un piegādātājiem, piemēram, viens no sadarbības partneriem koka logu ražošanā ir SIA Arbo.

Vietējā tirgū

Latvijā lielākā daļa koka karkasu māju būvētāju vairāk tendēti uz eksporta tirgu, Remember Brothers pašlaik galvenokārt uzlūko Latvijas tirgu, tā mērķ- auditorija ir vidēji pārtikuši cilvēki. Pašlaik cena par pilnīgi gatavu 100 m2 māju «līdz atslēgai» esot 85 tūkst. eiro.

Tomēr arī plāni ārvalstīs nav aiz kalniem. Nākamā gada otrajā pusē uzņēmums domā virzīties eksporta tirgos, pirmām kārtām – Skandināvijā.

Pašlaik kaņepju betona paneļu ražošanā pasaulē pirmajās vietās ir Anglija un Francija.

Zīmola nosaukums – Remember Brothers – izvēlēts ar nolūku atgādināt par aizmirstām labām lietām, tostarp zināšanām, prasmēm, kas ir jāņem ārā no pūra lādēm. Tas ir stāsts par kopienu, kas vēlas dzīvot citādāk.

Kaņepes kā izejviela noteikti esot jāceļ saulītē. Pagaidām gan viņiem pašiem neesot plānu paplašināt kaņepju produktu klāstu, bet, kas to lai zina, varbūt pēc dažiem gadiem gan. Agrāk no kaņepēm ieguva tik daudz produktu, tagad tikai dažus, jo nav tehnoloģiju – līdz ar naftas produktu lobiju kaņepju izmantošana ir iznīkusi.

Tevi varētu interesēt

Dažreiz Valsts būvinspekcijas kontrole bija formāla un to varētu veikt pašvaldības, bet...

Jaunais Būvniecības likums, kas stāsies spēkā šā gada 1.maijā, nebūs pilnīgs, kamēr...

Pēc Zolitūdes traģēdijas – nedaudz vairāk kā divu mēnešu laikā – praktiskas...

Būvniecības nozare ir spējīga pati samaksāt par savu veikto darbu un tā...

Tiek veidota elektroniskā Būvniecības informācijas sistēma (BIS), kurai būs jānodrošona...

Nepalaid garām

Akciju sabiedrība "Meridian Trade Bank" 22. janvārī ir mainījusi nosaukumu uz "Industra...

Norisinājusies ikgadējā Dienas Biznesa rīkotā TOP 500 apbalvošanas ceremonija, kurā tiek atvērts...

2019. gada desmit lielāko nekustamā īpašuma darījumu sarakstā Rīgā un Pierīgā ir ne...

Tiesa noraidījusi nogalinātā maksātnespējas administratora Mārtiņa Bunkus brāļa prasību pret...

Ir būtiski runāt par privātās dzīves, interešu un plānu saskaņošanu ar darbu, nevis...

Skotijai ir viskijs, Somijai ir Nokia, Itālijai ir makaroni,Meksikai ir tekila, Karību...

Tiesvedību un to radīto sarežģījumu dēļ Lielupes apkaimē slēgtais restorāns "36.līnija" atsācis...