SEB: Audzis uzņēmumu pieprasījums pēc finansējuma 

2018. gada pirmo sešu mēnešu laikā SEB banka Latvijas uzņēmumiem izsniegusi jaunus aizdevumus 418 miljonu eiro apjomā. Tas ir par 27% vairāk nekā 2017. gada pirmajā pusē, kad uzņēmumi aizdevumos saņēma 328 miljonus eiro, informē banka.

Db.lv, 02.8.2018

Foto: pixabay

72% no kopējā uzņēmumiem šogad izsniegto jauno aizdevumu apjoma jeb 300 miljonus eiro saņēmušas lielās kompānijas ar apgrozījumu virs 20 miljoniem eiro gadā. Mazajiem un vidēja lieluma uzņēmumiem SEB banka pirmajos divos ceturkšņos piešķīrusi kredītus 118 miljonu eiro apmērā.

SEB bankas valdes loceklis Ints Krasts: «Latvijas ekonomika ir uzņēmusi apgriezienus, ko apliecina arī IKP pieauguma dati. Uzņēmumi un investori meklē labas iespējas attīstīties, tādēļ kopumā ir pieaudzis pieprasījums pēc finansējuma. Ir nozares un uzņēmumi kurās situācija ir ļoti labvēlīga, savukārt ir nozares, piemēram, būvniecības, kurā uzņēmumi saskaras ar nopietniem izaicinājumiem. Pirmais pusgads ir iezīmējies arī ar augstāku aktivitāti uzņēmumu pirkšanā un pārdošanā. Vienlaikus gan uzņēmumu vērtējumi, gan komerciālo nekustamo īpašumu vērtējumi jau ir sasnieguši augstus līmeņus, liekot samazināt prognozēto investīciju atdevi.

Lai spētu nodrošināt pieprasījumu, uzņēmumiem pašlaik ir divi lieli izaicinājumi. Pirmais – ierobežotas ražošanas jaudas. Tas norāda uz nepieciešamību uzlabot efektivitāti un ieguldīt modernākos risinājumos. Otrais – gandrīz visi uzņēmumi satraucas par darbinieku pieejamību. Tas vedina domāt par alternatīvām: procesu automatizācija, varbūt pilnīgi savādāks ražošanas vai apkalpošanas process, standartizācija? Vai varbūt labāk motivēt esošos darbiniekus – ir novēroti gadījumi, kad mainot procesu, trīs amata pozīciju algu sadalot starp diviem darbiniekiem, iespējams sasniegt labāku rezultātu nekā ar trim vidēji atalgotiem darbiniekiem.»

Kopumā SEB banka sešu mēnešu laikā izsniegusi jaunus aizdevumus vairāk nekā 2500 Latvijas uzņēmumiem. Tas par 5% pārsniedz 2017. gada pirmās puses rezultātu, kad jaunus aizdevumus saņēma aptuveni 2400 uzņēmumi.

Uzņēmumu kreditēšanā visaktīvākais bijis šī gada maijs, kad banka noslēdza kreditēšanas darījumus vairāk nekā 500 kompānijām par jauna finansējuma izsniegšanu 76 miljonu eiro apmērā.

Saskaņā ar Latvijas Komercbanku asociācijas datiem, 2018. gada pirmajā ceturksnī SEB bankai bija otrais lielākais uzņēmumiem izsniegtā kredītportfeļa apjoms starp visām Latvijas bankām – 1.73 miljardi eiro jeb 20% no visiem uzņēmumiem izsniegtajiem aizdevumiem banku sektorā.