Finanses

SEB grupas rezultātus iedragā negatīvās procentu likmes

Žanete Hāka, 27.04.2016

Foto: LETA

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Šā gada pirmajā ceturksnī SEB grupas Latvijā ieņēmumi sasnieguši 23,1 miljonus eiro, kas ir par 2% mazāk nekā 2015. gada 1. ceturksnī, informē bankas pārstāvji.

Bankas izmaksas salīdzinājumā ar 2015. gada 1. ceturksni palielinājušās par 5%, veidojot 13,1 miljonu eiro.

Laika posmā no janvāra līdz marta beigām banka izveidojusi uzkrājumus 2,7 miljonu eiro apmērā – par 63% vairāk nekā 2015. gada attiecīgajā laika posmā.

Rezultātā bankas pamatdarbības peļņa pēc nodokļu nomaksas un uzkrājumiem 1.ceturksnī sasniegusi 6,3 miljonus eiro, par 27% mazāk nekā 2015. gada 1.ceturksnī.

Kopējais noguldījumu apjoms SEB bankā 31. martā bija 2,2 miljardi eiro, kas par 9% pārsniedz noguldījumu apjomu 2015. gada 1. ceturksnī, bet kopējais kredītportfelis 1. ceturkšņa beigās bija 2,4 miljardi eiro jeb par 5% mazāk nekā 2015. gada 1. ceturkšņa noslēgumā;

2016. gada trīs mēnešos banka no jauna izsniegusi 2842 aizdevumus 129 miljonu eiro apmērā, kas ir par 58% vairāk nekā gadu iepriekš. 78% no jaunizsniegtā finansējuma (101 miljoni eiro) piešķirti uzņēmumiem;

Bankas kapitāls un rezerves 31. martā bija 438,9 miljoni eiro, bet aktīvu apjoms, noslēdzoties 1.ceturksnim, bija 3,5 miljardi eiro.

Latvijas iedzīvotāju pensiju 2. līmeņa uzkrājumi SEB bankā veidoja aptuveni 580 miljonus eiro, kas ir par 78 miljoniem eiro vairāk, salīdzinot ar 2015. gada 1. ceturkšņa rezultātu. Latvijas iedzīvotāju pensiju 3. līmeņa uzkrājumi SEB bankā šī gada marta beigās veidoja 120 miljonus eiro, kas, salīdzinot ar 2015. gada 1. ceturkšņa beigām, ir palielinājušies par 7 miljoniem eiro, savukārt institucionālo klientu kapitāls veido aptuveni 322 miljonu eiro, salīdzinot ar 2015. gada 1. ceturkšņa rezultātu uzrādot pieaugumu par teju 55 miljoniem eiro.

Līzinga jomā šī gada pirmā ceturkšņa laikā SEB līzinga noslēgto darījumu skaits būtiski pieaudzis auto finansēšanas segmentā - par 49%, izsniedzot jauno finansējumu 12 miljonu eiro vērtībā. Lielāko izaugsmi līzinga jomā uzrādīja juridisko personu auto darījumi – darījumu skaits pieaudzis par 56% un finansētā summa pieaugusi par 40% vairāk nekā iepriekšējā gadā.

«Vērtējot 1.ceturkšņa rezultātus, redzam, ka iepriekšējā gada beigās vērojamā tendence turpinās, un negatīvās procentu likmes būtiski ietekmē biznesa rezultātus – tas atspoguļojas ieņēmumu apjoma kritumā,» skaidro SEB bankas vadītāja Ieva Tetere. Papildus tam mainās arī klientu uzvedība –bankas jaunākie dati rāda, ka klientu apmeklējums filiālēs šī gada 1. ceturksnī samazinājies par 30%, par 8% palielinājusies internetbankas lietošana un par 50% Ibankas mobilās versijas aktivizēšana.

«Apzināmies, ka klienti sagaida uzlabojumus attālināto pakalpojumu sniegšanā. Investīcijas jaunas IT sistēmas ieviešanā bankā ir viens praktisks solis šajā virzienā – tas ir vērienīgs projekts, pie kura šogad intensīvi strādājam. Izmaiņas skars katru bankas klientu, jo mums būs jauna internetbanka un mobilā lietotne, jauna funkcionalitāte ierastajiem pakalpojumiem,» stāsta bankas vadītāja.

«Kreditēšanas ziņā šogad pirmais ceturksnis bijis ļoti aktīvs. Ja pagājušā gada pirmajā ceturksnī kreditēšanas zemais apjoms skaidrojams ar nolikto atslēgu principa ieviešanu, tad šī gada janvārī, februārī un martā aktivitāte būtiski palielinājās. Savu artavu dod ekonomiskās situācijas uzlabošanās - ienākumu pieaugums Latvijā apsteidzis mājokļu cenu kāpumu, līdz ar to tas sekmē pozitīvāku skatījumu iedzīvotājiem attiecībā uz aizņemšanos. Redzam, ka cilvēkus interesē konkrēti projekti. Turklāt tuvojas aktīvais periods - pavasaris, vasara, kad iedzīvotāji kļūst ieinteresētāki jauna mājokļa izvēlē,» uzsver I. Tetere.

Uzņēmēju vidē banka labprāt redzētu lielāku uzrāvienu – gatavību ieguldīt attīstībā, inovācijās, darbības procesu uzlabošanā un ražošanas apjomu palielināšanā. Lai gan ierasts dzirdēt atrunu par Eiropas fonda līdzekļu pieejamību, ir svarīgi, lai uzņēmums spēj īstenot savus mērķus no saviem līdzekļiem, nedomājot tikai par Eiropas fondiem, viņa piebilst.

«2016. gads iezīmē pirmo posmu SEB grupas mūsu jaunajā trīs gadu biznesa plānā. Pirmajā ceturksnī tirgū valdošais noskaņojums ir noteicis klientu zemo aktivitāti. Nelielais liela apjoma darījumu skaits korporatīvajā segmentā, ierobežotais pieprasījums pēc aizdevumiem un tirgus vērtības lejupslīde ir ietekmējuši bankas darbības rezultātus. Taču, ņemot vērā bankas spēcīgo bilances struktūru ar pirmā līmeņa pašu kapitāla rādītāju 19,1%, esam pilnībā gatavi turpināt atbalstīt mūsu klientu izaugsmes plānus,» komentējot SEB grupas pirmā ceturkšņa rezultātus uzsver SEB grupas izpilddirektore Annika Falkengrēna.

Komentāri

Pievienot komentāru