Sekojot idejai: Latvijā var attīstīties arī naftas bizness 

Inženierkompānija SIA Vortex Oil Engineering piesaista papildu investīcijas aptuveni 560 tūkstošu eiro apjomā no Polijas ValueTech Seed un diviem privātiem investoriem, otrdien raksta laikraksts Dienas Bizness.

Anda Asere, 19.6.2018

Foto: LETA

«Piesaistījām finansējumu no riska kapitāla fonda un diviem biznesa eņģeļiem. Diemžēl nevaru nosaukt viņu vārdus, bet tie ir lielu naftas servisa kompāniju bijušie viceprezidenti. Viņi saprot, kā šī industrija strādā. Tagad, kad mums valdē ir cilvēki no industrijas, ir krietni vieglāk runāt ar klientiem nekā tad, kad bijām vienkārši uzņēmums no Latvijas, kas nebūt nav naftas lielvalsts. Mūsu biznesa specifika ir tāda, ka ar naudu vien nepietiek, lai izdarītu ieplānoto. Šajā industrijā vajag cilvēkus no iekšienes,» skaidro Sergejs Jakimovs, SIA Vortex Oil Engineering vadītājs. Kopumā līdz šim uzņēmums ir piesaistījis aptuveni 800 tūkstošus eiro.

Riska kapitāla investori iegulda uzņēmumos, kuri pārbauda tehnoloģiju, ko pēc tam pārdot lielajiem spēlētājiem, nevis konkurēt ar tiem. Viņš teic, ka dividendes un desmit gadu bizness nav viņu interesēs. Līdz ar to SIA Vortex Oil Engineering šī brīža fokuss ir koncepcijas pierādīšana, nevis izplešanās visā pasaulē. «Mums pietiks ar to, ka lauka testos pie lieliem spēlētājiem pierādīsim, ka mūsu tehnoloģija strādā,» stāsta Sergejs. Uzņēmējs pieļauj, ka kompānijas pārdošana varētu notikt jebkurā mirklī. Viņa pesimistiskākais scenārijs ir, ka tas būs, vēlākais, pēc diviem gadiem.

DB jau rakstīja, ka naftas ieguves procesā, kad tā pati vairs nenāk ārā, urbumā sāk pumpēt ūdeni. Kad ir iegūts pareizais spiediens, no urbuma iegūst naftas fluīdu – naftas un ūdens maisījumu. To seperē, atdala ūdeni no naftas un ūdeni atkal nogādā pazemē. Taču, tā kā ūdens ir duļķains, tas vairs nevar nokļūt tālākajos nostūros. Ūdeni var filtrēt, bet tas ir dārgi, un neviens to nedara. SIA Vortex Oil Engineering būvē iekārtas, kas apstrādā ūdeni, nepārtraucot iepumpēšanas procesu. Uzņēmuma izstrādātā tehnoloģija ļauj palielināt naftas ieguvi pat par 70%.

SIA Vortex Oil Engineering iekārtas revolucionāri nemaina procesus, kā tiek iegūta nafta. Taču tās viegli integrējas ar esošajām iekārtām, un tas ir diezgan liels retums. «Šī ir ļoti konservatīva industrija, un, sākot runāt ar kādu inženieri no lielas naftas kompānijas, jo īpaši Tuvajos Austrumos, viņi saka – mans vectēvs tā darīja, mans tēvs tā darīja, un es arī tā daru, jo tas strādā,» atklāj Sergejs. Pēdējos gados situācija ir nedaudz mainījusies, jo visa infrastruktūra Tuvajos Austrumos ir būvēta uz pieņēmuma, ka visu laiku tiks iegūta tīra nafta. Taču tagad naftas atradnēs, pumpējot naftu, tiek iegūts arī ūdens, kas citur pasaulē ir ierasta lieta – pat 50% ūdens daudzums.

Naftas atradnēs Tuvajos Austrumos ūdens īpatsvars tagad mēdz sasniegt 10%, un tur tā ir liela problēma, jo nav vietu, kur attīrīt naftu no ūdens. Šādos apstākļos SIA Vortex Oil Engineering ir vieglāk runāt ar potenciālajiem partneriem, jo uzņēmuma risinājums ir kļuvis interesants. «Mums palīdz gan naftas cenas, kas ir samazinājušās, gan vietējās krīzes, kas saistītais ar naftas ieguvi un tās efektivitāti. Šādos apstākļos viņi sāk meklēt risinājumus un inovācijas, ko lielie spēlētāji nepiedāvā,» saka Sergejs.

Visu rakstu Latvijā var attīstīties arī naftas bizness lasiet otrdienas, 19.jūnija laikrakstā Dienas Bizness!

LASI VĒL:

Mana pieredze: Palīdz iegūt vairāk naftas

Tevi varētu interesēt

Te ir labi dzīvot, mēs varam būt Krievijas, Eiropas un Amerikas krustceles tehnoloģijām.

SIA Vortex Oil Engineering nodarbojas ar Latvijā netipisku biznesu – uzņēmums palīdz...

Nepalaid garām

LR Ģenerālprokuratūra, izmeklējot lietu par it kā 50 miljonu eiro naudas atmazgāšanas...

Eiropas Savienības prioritātes ir mainījušās. Tuvākajā laikā var sākt mainīties Eiropas ekonomiskie...

"Dienas Bizness" sadarbībā ar "Lursoft" ik gadu izdod zīmola izdevumu "TOP 500",...

No šīs sadaļas

Šajā piektdienā biznesa portāls db.lv viesojas pie zīmola Drawies radītājas Ievas Pastares,...

Signe Turauska pametusi darbu Siguldas novada domē, lai pievērstos savam pārtikas biznesam....

SIA Mazzy ražo lietu interneta ierīces, kas nolasa dažādus skaitītājus un enerģijas...

Šogad mazo un vidējo komercsabiedrību (MVK) projektu līdzfinansēšanas konkursā Liepājas pašvaldība...

Māsas Anete Isajeva un Diāna Meiere pirms četriem gadiem ar nelielu finansējumu...

Fotogrāfijas ir vērts saglabāt taustāmā veidā, jo tā ir vēsture, kas dod...

Tuvāko divu gadu mērķis ir atvērt vēl vienu kebabnīcu, šoreiz - tuvāk...

Pēc septiņpadsmit friziera profesijā nostrādātiem gadiem Jānis Raubens piepilda sapni un atver...

Ja jums liekas, ka ir labi, tad, iespējams, tā arī ir, bet...

Klavierskolotāja radījusi mācību līdzekļus ar spēles elementiem, lai atvieglotu mūzikas apgūšanu...