Tehnoloģijas

Sekojot idejai: Pievēršas vīrieša reproduktīvajai veselībai

Anda Asere, 04.06.2019

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

SIA Ferterex īpašnieks Māris Belte izstrādājis ierīci, ar ko cer uzlabot vīriešu auglību.

«Ir pētījumi gan laboratorijas apstākļos, gan ar dzīvniekiem, kas pierāda, ka lāzera gaisma ietekmē spermatozoīdu kustīgumu. Man šķita, ka tas varētu būt interesanti, impulss atsevišķai ierīcei,» teic Māris Belte, SIA Ferterex īpašnieks.

Šis uzņēmums ir saistīts ar citu viņa projektu – terapeitisko lāzeru Bamboolaser. Sākot darbu pie tā, Māris secināja, – problēma ir tā, ka grūti atrast fokusu. Bamboolaser ir piemērots vispārējai izmantošanai, bet cilvēki kļūst skeptiski, kad redz tik daudz iespējamo izmantošanas veidu. «Taču šajā gadījumā neizmantoju lāzeru, bet gaismu izstarojošas diodes – LED gaismiņas. Arī LED diodēm ir efekts, bet vēl ir diskusijas par to, vai tās ir līdzvērtīgas lāzeram. Lāzerterapija ir senāka – pirmais lāzers tika izgudrots 1960. gadā, un drīz sekoja pirmie pētījumi un publikācijas. Lāzeru diodes ir līdzīgas LED, atšķirīgais ir tas, ka lāzera diodei ir rezonators, kas «sakārto» gaismas viļņus. LED tā nav, bet tāpat izstarotā gaisma ir monohroma, kam arī ir liela nozīme. Un ir aizvien vairāk liecību, ka LED strādā, – ja ne gluži tikpat pilnvērtīgi, tad vismaz ar ļoti pielīdzināmu efektu,» viņš stāsta.

Arvien aktuālāk

Pētot vīriešu neauglības jautājumu, Māris secina, ka tas kļūst aktuālāks. «Vismaz 50% pāra neauglības problēmu saistās ar vīrieša faktoru. Protams, var būt dažādi iemesli, kāpēc vīrietim ir neauglība, bet visbiežāk vienkārši ir slikta spermas kvalitāte, kas strauji pasliktinās pēdējos 20 gados. 2014. gadā Pasaules veselības organizācija pat ir mainījusi spermogrammas rādītājus, jo pēc vecajiem kritērijiem gandrīz neviens vīrietis vairs neizturētu šo pārbaudi,» viņš teic.2017. gada decembrī Māris ar šo ieceri piedalījās konkursā Ideju kauss un ieguva trešo vietu. «Tolaik man bija mierīgāks brīdis saistībā ar Bamboolaser un nolēmu mēģināt uzrakstīt koncepciju ierīcei vīriešu reproduktīvajai veselībai. Izdomāju nosaukumu Ferterex, kas ir sintēze no trim vārdiem – fertilitāte, erekcija un seksuālā dzīve,» saka Māris.

Visu rakstu lasiet 4. jūnija laikrakstā Dienas Bizness, vai meklējot tirdzniecības vietās.

Abonē (zvani 67063333) vai lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!

Komentāri

Pievienot komentāru