Makroekonomika

Skaidras naudas ierobežošanā nedaudz atkāpjas

Zanda Zablovska, 21.06.2012

Foto: Dienas mediju arhīvs

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Lai arī sākotnēji tika plānots, ka uzņēmumiem būs jādeklarē ar fiziskajām personām veiktie darījumi virs 1000 latiem, tagad slieksnis palielināts līdz 2000 Ls.

Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisija iepriekš šo ierosinājumu atbalstīja, ņemot vērā Valsts prezidenta Andra Bērziņa izteiktos iebildumus, lai nepieļautu to, ka prezidents neizsludina grozījumus likumā Par nodokļiem un nodevām. Tagad grozījumus likumā galīgajā lasījumā atbalstījusi Saeima.

Noteikts, ka juridiskajām personām būs līdz taksācijas gadam sekojošā gada 1. februārim jādeklarē visus iepriekšējā gada laikā skaidrā naudā veiktos darījumus ar fiziskajām personām, kurām nav jāreģistrē saimnieciskā darbība, ja viena darījuma summa vienā operācijā ar katru darījuma partneri pārsniedz 2000 Ls. Nosacījumi neattieksies uz izmaksātajiem laimestiem, par kuriem jāziņo Valsts ieņēmumu dienestam (VID).

Iepriekš pret sliekšņa paaugstināšanu iebilda VID, bet Finanšu ministrija bija gatava piekāpties. «Tieši fiziskās personas ir tās, kas iesaistās ēnu ekonomikā,» uzsvēra VID Nodokļu kontroles pārvaldes direktore Ināra Pētersone, piebilstot, ka sliekšņa paaugstināšana skaidras naudas darījumu deklarēšanai rūpīgi jāizvērtē.

Likuma grozījumi vienlaikus paredz samazināt slieksni, kuru sasniedzot, nodokļu maksātājiem jādeklarē skaidrā naudā savstarpēji veiktos darījumus no 3000 līdz 1000 Ls, kā arī samazināt slieksni, sasniedzot kuru nedrīkst veikt darījumus skaidrā naudā no 10 000 Ls līdz 5000 Ls. Līdz ar likuma grozījumiem plānots ierobežot nelegālās naudas plūsmu.

Komentāri

Pievienot komentāru