Šobrīd ir īstais brīdis atgriezties

2018. gada 30. maijs plkst. 7:06
Autors: Linda Zalāne
Sadaļa: Karjera
Dalies ar šo rakstu

Situācija darba tirgū šobrīd sāk atgādināt 2007. gadu, kad reālais bezdarbs ir tuvu nullei, kā rezultātā algas strauji aug. Tiem cilvēkiem, kuri vēlas atgriezties, šobrīd ir īstais brīdis

Par to ir pārliecināts Raimonds Dauksts, kurš sešus gadus guva pieredzi konsultāciju biznesā ASV, bet pirms aptuveni deviņiem mēnešiem atgriezies Latvijā, lai sāktu darbu PwC Latvija kā Darījumu un korporatīvo finanšu direktors.

«Labā lieta, kuru varam un vajag pārņemt no amerikāņiem, ir viņu proaktivitāte un attieksme. Viņi ir uzņēmīgi un nekad neizrādīs, ka nevar kaut ko izdarīt. Viņi baidās izrādīt vājumu. Tā ir mentalitāte. Latvijā tas pieklibo un iet roku rokā ar pašpārliecības trūkumu, esmu pārliecināts, ka mēs sevi līdz galam nenovērtējam un neprotam pārdot, bet amerikāņiem tā nav problēma. Domāju, ka varam konkurēt ar pasaules vadošajiem prātiem. Mēs tikai to neapzināmies,» viņš pauž.

Darba atļauja – ASV augstskola

Ieceri par došanos uz Ameriku R. Dauksts sāka apsvērt, mācoties komercskolā, pēc kuras absolvēšanas viņš savu mācību ceļu turpināja Starptautiskajā Konkordijas universitātē (International University Concordia Audentes), studiju laikā izmantojot iespēju aizbraukt uz ASV Work and Travel programmas ietvaros. «Bija sajūta, ka tur gribētu atgriezties, lai mācītos, pastrādātu, iegūtu pieredzi. Pēc augstskolas beigšanas aptuveni septiņus gadus strādāju Latvijā, bet likās, ka varu izdarīt vairāk, te kļūst par šauru. Tiesa, bija arī finansiāli apsvērumi, kādēļ šķita, ka to būtu vērts darīt. Salīdzinājumam – Latvijas lielākie darījumi krīzes laikā bija aptuveni tik lieli, cik ASV konsultanti paņem par darījumu realizāciju,» paskaidro R. Dauksts. Viņam bija skaidrs, ka uz Ameriku aizbraukt un dabūt labu darbu nav iespējams. Darba atļauja karjeras sākumam ASV ir studijas kādā prestižā augstskolā. Viņš tika uzņemts trīs mācību iestādēs, bet izvēlējās Ohaijo universitāti (The Ohio State University), kas ir viena no lielākajām Amerikā. Vilinošs viņam šķita fakts, ka tā ir ASV ietekmīgākā universitāte sporta ziņā, ar pasaulē lielāko sporta kompleksu, kurā var apgūt dažādus sporta veidus – basketbolu, futbolu, volejbolu, golfu, brīvo cīņu, airēšanu u.c. «Startējot ASV darba tirgū, faktam, ka izglītība ir iegūta kādā no Amerikas augstskolām, ir diezgan svarīga loma. Būtībā tur iegūtā izglītība ir kā pakāpiens karjeras iespējām tur. ASV darba tirgū kotējas arī citās pasaules ietekmīgākajās augstskolās iegūtie diplomi, bet Latvijas Universitātes atestātam Amerikas darba devēju acīs nebūs vērtības. Ja kāds tur grib veidot karjeru, daudz vieglāk ir tad, ja tur mācās, jo kompānijas pašas dodas uz universitātēm, caur mācību iestādes absolventu rekrutēšanas programmu var darbu dabūt. Tas visu procesu atvieglo,» stāsta R. Dauksts, kurš, vēl studējot augstskolā, dabūja prakses vietu Deloitte Consulting LLP, kas pēc tam četrus gadus kļuva arī par viņa darba vietu. Viņš atzīst, ka bija pārsteigts par to, cik maz kompāniju ir gatavas sponsorēt darba vīzas un izskatīt ārzemniekus kā potenciālos darba ņēmējus. «Es teiktu, ka aptuveni 10% no kompānijām bija gatavas runāt ar ārzemniekiem par darba iespējām savos uzņēmumos. It kā var saprast, kādēļ tas tā ir, jo ASV katru gadu piešķir darba vīzas 85 tūkstošiem gribētāju. Pagājušajā gadā bija 190 tūkstoši pieteikumu. Tas nozīmē, ka pat tad, ja ir darba devējs, kurš sagatavojis pieteikumu, tā ir loterija, vai šo pieteikumu vispār izskatīs. Iespējamība ir aptuveni 30%. Arī es savā ziņā laimēju loterijā,» neslēpj R. Dauksts.

Visu rakstu Šobrīd ir īstais brīdis atgriezties lasiet 30. maija laikrakstā Dienas Bizness.

Dalies ar šo rakstu
Atslēgvārds