Šogad dominējis dolārs; paredz nelielu tā cenas atslābumu 

Šogad valūtu frontē dominējis ASV dolārs. Tā vērtība pakāpusies pret lielu daļu no citām pasaulē visvairāk tirgotajām valūtām. Tas noticis, neskatoties uz pagājušā gada beigu un šā gada sākuma prognožu birumu, ka ASV dolāram tomēr vajadzētu sagurt (vairums tirgus dalībnieku eiro/ASV dolāra virzienu kļūdaini min jau gandrīz divus gadus, liecina "Reuters" dati).

Jānis Šķupelis, 06.12.2019

Foto: REUTERS/SCANPIX/LETA

Pēdējos gados pierādījies – ja finanšu tirgos aug stress, tirgus dalībnieki patvērumu meklē tieši ASV dolāros. Tādējādi šogad, nostiprinoties pieņēmumiem par pasaules ietekmīgāko tautsaimniecību bremzēšanos un esot aktuāliem vairākiem ASV un Ķīnas tirdzniecības kariņa saasināšanās viļņiem, pieprasījums pēc ASV dolāriem saglabājās liels. Tāpat, ja vērtē lielāko tautsaimniecību izaugsmi, ASV tā saglabājās salīdzinoši veselīgāka. Līdz ar šādu situāciju ASV dolāri – pat, ja ne īpaši glīti – tāpat uz pārējā fona izskatās laba alternatīva.

Valdot šādam fonam, eiro cena ASV dolāros kopš šā gada sākuma sarukusi par 3,3%, un šīs nedēļas otrajā pusē tā atradās pie 1,109 ASV dolāru atzīmes. Dažās pēdējās nedēļās gan tomēr ir vērojams zināms ASV dolāra cenas atslābums, kas eiro cenai ļāvis pakāpties gandrīz par 2%.

"20191206-0652-ja1.jpg"

Bez skaidra virziena

Šā mēneša sākumā "Reuters" apkopotās analītiķu aplēses liek domāt, ka valūtu tirgus nākamo desmitgadi varētu sākt bez kāda īpaši skaidra virziena. Vidēji tiek paredzēts, ka eiro cena pēc sešiem mēnešiem atradīsies pie 1,12 ASV dolāru atzīmes, bet pēc gada – 1,15 ASV dolāru atzīmes. Tātad – nedaudz augstāk. Šajā pašā laikā daudzi izvairās pārliecinoši nosaukt iemeslus tam, kādēļ tas varētu notikt.

Kopumā - vienādojumā esot visai daudz nezināmo, piemēram tas, kā virzīsies ASV-Ķīnas tirdzniecības karš. Daudzi šajā ziņā likuši likmi uz progresu, lai gan ceļš nemaz tik gludens var arī nebūt. Nesen ASV prezidents Donalds Tramps deva mājienu, ka jauns ASV-Ķīnas tirdzniecības līgums var tikt parakstīts vien pēc nākamā gada ASV prezidenta vēlēšanām (tās notiks novembra sākumā). Nav izslēgta arī situācija, ka nākamgad plašumā vēršas ASV un Eiropas tirdzniecības karš. Nupat ASV jau izrunājusies par iespējamu jaunu 100% nodevu no vecā kontinenta nākušam šampanietim (un ne tikai). Katrā ziņā pārāk dārga vietējā valūta nav nepieciešama nevienam, un D. Tramps jau visai ilgi un aktīvi sūdzas par netīkami spēcīgu ASV dolāru.

"Fundamentāli ASV dolārs joprojām būs spēcīgs, ja vērtē tā pozīcijas pret citu valūtu grozu. Tas tādēļ, ka daudzi ASV dolāros atrod gan likviditāti, gan patvērumu, gan vismaz kādu ienesīgumu. Var, protams, strīdēties, bet neliels ienesīgums ASV dolāros ir labāks nekā nekāds ienesīgums eiro un Vācijas parādā. ASV dolārs var paslīdēt, bet nedomāju, ka tas kritīs visu nākamo gadu," spriež "Rabobank" pārstāvji. Šīs nedēļas izskaņā ASV 10 gadu termiņa obligāciju ienesīgums dzīvojās ap 1,78% atzīmi. Salīdzinājumam - Vācijas šāda termiņa obligāciju ienesīgums bija negatīvs – pie -0,306% atzīmes.

CB sacensība

Bieži vien valūtu tendences ietekmē centrālo banku sacītais un darītais. Nav izslēgts, ka eiro/ASV dolāra virziens būs atkarīgs no gluži vai abu šo (Eiropas Centrālās bankas un ASV Federālo rezervju) centrālo banku tādas kā sacensības par to, kura ekonomiku stimulēs agresīvāk un šajā ziņā pārspēs finanšu tirgus gaidas.

Tiek gan spriests, ka šajā ziņā ECB savas stimulēšanas rezerves varētu būt izsmēlusi. Banka iepeldējusi vēl negatīvāku likmju ūdeņos (depozītu likme komercbankām noteikta pie -0,5%, un bāzes procentlikme ir apaļa nulle) un pēc neilgas pauzes atsākusi savu jau tā milzīgo kvantitatīvo mīkstināšanu. Tādējādi manāmas spekulācijas, ka iestādei stimulēšanas munīcijas nu īpaši daudz palikusi vairs nav.

Protams, rosījusies arī ASV Federālo rezervju sistēma, kas šogad dolāru likmes cirpusi trīs reizes (ASV dolāru refinansēšanas procentlikme tagad noteikta 1,5% līdz 1,75% koridorā). Pagaidām iestāde signalizējusi, ka ar to tuvākajam laikam varētu būt pietiekami. Dolāru likme ir zema, bet vēl ir palikusi zināma telpa, kur to samazināt tālāk (tas var līdzēt dolāra cenas kritumam).

Jau ziņots – aptuveni pirms gada līdzīgas "Thomson Reuters" 70 valūtu stratēģu aptaujas rezultāti liecināja, ka kopējās valūtas cenai pēc gada (tātad tagad) vajadzētu atrasties pie 1,22 ASV dolāru atzīmes. Lielākā daļa no aptaujātajiem analītiķiem tad teica, ka ASV dolāra dominancei vajadzētu turpināties maksimums trīs līdz sešus mēnešus. Tika izcelts, ka toreizējais ASV dolāra spēks, kas bija balstīts uz makroekonomikas un monetārās politikas diverģences stāstu, gandrīz pilnībā ir nogājis savu ceļu. Tagad redzam, ka tā gluži nav bijis.

Kādus konkrētus paredzējumus piesiet konkrētam laika brīdim nākotnē ir visai nepateicīgs darbs. Finanšu tirgū šobrīd tiek uzsvērta lielā neskaidrība, un tas, ka scenāriji var būt dažādi. Iespējams, tādēļ arī liela daļa ekspertu savu eiro/ASV dolāra nākotnes prognozi izsaka tuvu tam līmenim, kur šo valūtu attiecība atrodas šobrīd.

"20191206-0652-ja2.jpg"

Cer uz labu Brexit

Ja pievēršas sterliņu mārciņai, tad tās cenu lielā mērā turpina bīdīt Brexit ziņas. Pamatā, šķiet, vērojama spēle uz to, ka Brexit iznākums būs daudzmaz skaidra vienošanās par tālāku Eiropas Savienības (ES) un britu sadarbību. Finanšu tirgiem ne vienmēr var piedēvēt pacietību, un jau tagad dzirdami dažādi vērtējumi, kuri būs uzvarētāji no tā, ka nematerializēsies sliktākais Brexit scenārijs. Tādējādi tirgus dalībnieki metušies pārcenot britu aktīvus, kas lielā mērā nozīmē daļu No-Deal risku izņemšanu no vienādojuma.

Apvienotajai Karalistei nu priekšā vēlēšanas, un šobrīd aptauju dati liecina, ka vairākumu šīs valsts parlamentā gūs britu premjera Borisa Džonsona pārstāvētas Konservatīvās partijas pārstāvji. Līdz ar to palielinājušās cerības, ka Brexit vienošanos sagaidīsim līdz "jaunajam tās galējam" datumam – 31. janvārim. Valdot šādam fonam, eiro cena sarukusi līdz 0,845 mārciņu atzīmei, kas ir zemākais līmenis divos ar pusi gados. Kopš rudens sākuma – par 8,8% - palēkusies arī mārciņas cena ASV dolāros (līdz 1,313 dolāru atzīmei ).

Gandrīz visi aptaujātie "Reuters" valūtu stratēģi pauduši pārliecību, ka briti no ES šķirsies ar kāda veida vienošanos. Vidēji pēc sešiem mēnešiem tiek paredzēts, ka mārciņas cena atradīsies pie 1,33 ASV dolāru atzīmes un pēc 12 mēnešiem – pie 1,35 ASV dolāru atzīmes. Šobrīd dzirdamas aplēses, ka vienošanās gadījumā ar ES mārciņas cenai varētu būt pa spēkam aizsniegties līdz pat 1,4 ASV dolāru atzīmei. Jānorāda, ka vēl samērā nesen tika piesaukta mārciņas paritāte gan tās attiecībās ar eiro, gan ar ASV dolāru.

Vēl no Eiropas valūtām tiek lēsts, ka eiro cena Polijas zlotos gada laikā palielināsies līdz 4,3 zlotu atzīmei. Tas no šā brīža būtu pieaugums par 0,6%, liecina "Reuters" veiktās Forex ekspertu aptaujas rezultāti. Tāpat tiek paredzēta tālāka Ungārijas forinta vājināšanās – eiro cena gada laikā pieaugšot par 1,1% līdz 335 forintu atzīmei. Ungārijas valūtas cena novembrī saruka līdz zemākajam līmenim vēsturē.

Nelieli guvumi 12 mēnešos tiek paredzēti Čehijas kronai - attiecības ar eiro par 0,5% (līdz 25,43 Čehijas kronu atzīmei). Čehijas centrālā banka ir viena no tām retajām, kas diskutē par procentu likmju palielināšanas nepieciešamību, lai apkarotu inflāciju (tā valsī atrodas pie 2,7%). Arī šajos pāros redzams, ka tirgus dalībnieki (vismaz vidēji) baidās paredzēt kādu izšķirīgu vienas vai otras valūtas pārsvaru.

Tevi varētu interesēt

Eiro cenas kāpums uz vājas ekonomikas fona nepārliecina; daži pat atkal sāk...

Vidējā termiņā paredz lētāku ASV dolāru...

Austrumāzijai būtu jāapsver iespējas izveidot kopīgu uz zeltu balstītu reģionālo tirdzniecības...

Tiek spriests, ka eiro/ ASV dolāra attiecībās varētu būt sasniegts zemākais punkts....

ASV dolāra loma nedaudz sarukusi, lai gan tas turpina dominēt...

Nepalaid garām

Akciju sabiedrība "Meridian Trade Bank" 22. janvārī ir mainījusi nosaukumu uz "Industra...

Norisinājusies ikgadējā Dienas Biznesa rīkotā TOP 500 apbalvošanas ceremonija, kurā tiek atvērts...

2019. gada desmit lielāko nekustamā īpašuma darījumu sarakstā Rīgā un Pierīgā ir ne...

Tiesa noraidījusi nogalinātā maksātnespējas administratora Mārtiņa Bunkus brāļa prasību pret...

Ir būtiski runāt par privātās dzīves, interešu un plānu saskaņošanu ar darbu, nevis...

Skotijai ir viskijs, Somijai ir Nokia, Itālijai ir makaroni,Meksikai ir tekila, Karību...

Tiesvedību un to radīto sarežģījumu dēļ Lielupes apkaimē slēgtais restorāns "36.līnija" atsācis...

No šīs sadaļas

Pasaules biržās akciju cenas ceturtdien mainījās dažādos virzienos, ko noteica investoru neziņa...

2019. gada 3. ceturksnī Latvijas tekošajā kontā veidojās deficīts 296 milj. eiro...

Pasaulē – sevišķi Eiropā - topot lieliem plāniem saistībā ar klimata mērķiem,...

ASV un Eiropas biržās akciju cenas trešdien pieauga pēc optimistiskām ziņām par...

Tuvojoties gada izskaņai, parasti palielinās visdažādāko prognožu izteikšanas aktivitāte. To...

ASV un Eiropas akciju tirgos pirmdien bija kritums, ko noteica vāji ASV...

Šā gada otrajā ceturksnī globālo saistību apmērs pirmo reizi vēsturē pārsoļojis pāri apaļajai...

No 2. decembra ir nodibinātas korespondējošās attiecības starp Nasdaq CSD un Vācijas...

Šogad līdz šim Rietumvalstu akciju sniegums bijis izcils. Kopš janvāra sākuma ASV...

Cilvēkiem vienmēr interesējušas lietas, kuras apvij leģendāri stāsti vai kuras piederējušas...