Alternatīvās finanses

Šogad gaidāms aktīvs ieguldījumu periods

Anda Asere, 16.01.2019

Latvijas Biznesa eņģeļu tīkla (LatBAN) valdes loceklis Juris Birznieks (no kreisās) un Latvijas Privātā un riska kapitāla asociācijas (LVCA) valdes priekšsēdētājs Edgars Pīgoznis

Foto: Ritvars Skuja, Dienas Bizness

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Šogad gaidāms jauns investīciju vilnis, jo pērn noslēdzās konkurss par vairāku riska kapitāla fondu pārvaldnieku atlasi; īpašs naudas pieplūdums gaidāms jaunuzņēmumu nozarē, trešdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.

«Riska kapitāla jomā pagājušais gads ir bijis fantastisks, jo veiksmīgi beigušies Altum organizētie konkursi par jauno ceturtās paaudzes riska kapitāla fondu pārvaldnieku izvēlēšanos. Līdz ar to ir vairāki jauni spēlētāji, un tie atbilst dažādām uzņēmumu attīstības stadijām, sākot no akseleratoriem un beidzot ar izaugsmes līmeni,» saka Edgars Pīgoznis, Latvijas Privātā un riska kapitāla asociācijas (LVCA) valdes priekšsēdētājs. Pērn ar Altum atbalstu reģistrēti trīs jauni riska kapitāla fondu pārvaldnieki un izveidoti septiņi jauni riska kapitāla fondi, kuru rīcībā ir 105 miljoni eiro investīcijām uzņēmumos ar strauju izaugsmes potenciālu

Arī Latvijas Biznesa eņģeļu tīkla (LatBAN) valdes loceklis Juris Birznieks pagājušo gadu vērtē kā labu. Viņš īpaši priecājas, ka privātie investori tika iekļauti Jaunuzņēmumu darbības atbalsta likumā un LatBAN ir paplašinājis savu starptautisko darbību un ar padomu palīdzējis izveidot biznesa eņģeļu tīklu Lietuvā, kā arī bijis pieredzes apmaiņā Moldāvijā un Baltkrievijā. «Tas, ka nozarē ir ienākuši jauni spēlētāji, LVCA ir liels pluss, bet eņģeļiem neliels mīnuss, jo paaugstinās konkurence. Protams, tirgus iegūst, ka nozarē ir jauni spēlētāji, jo pieejams vairāk finansējuma, bet vienlaikus tas ir trūkums, jo Latvijā tāpat nepietiek labu projektu. Jo lielāka nauda ir nozarē, jo grūtāk sagaidīt kvalitatīvu projektu pieaugumu, jo uzņēmēji kļūst izvēlīgāki. Taču, protams, ir labāk, lai nozarē ir vairāk naudas nekā mazāk,» viņš norāda.

Lasi laikraksta Dienas Bizness šīs dienas numuru elektroniski!

Abas organizācijas apvieno vietējos investorus un jau vairākus gadus kopīgi rīko pasākumu Gada investors, lai izceltu tieši vietējos investorus.

«Vietējie investori ir būtiski Latvijas ekonomikā. Nevar noliegt ārvalstu investoru nozīmi, bet viņi uz investīcijām mūsu valstī skatās citādi nekā vietējie. Redziet, Laima Latvijā vairs neražo šokolādi, bet Aldaris ražo tikai meistaralu. Ir labi, ka Latvijā ir ārzemju investori, taču viņi vieglāk aiziet, ja citur ir izdevīgāk. Latvijas investors bieži vien tā nedarītu,» apgalvo E. Pīgoznis. Arī J. Birznieks piebilst, ka ir būtiski vairot nacionālo kapitālu, jo tas palīdz celt kopējo labklājību.

Gadu mijā beigusies LatBAN un Altum atbalsta programma, kur privātais investors iegulda projektā 40% un 60% – Altum. Programmas budžets bija trīs miljoni eiro, bet tās laikā tika ieguldīti vien daži simti tūkstoši eiro. J. Birznieks spriež, ka lielākais trūkums bija tas, ka finansējuma saņēmējiem bija jāieķīlā uzņēmuma kapitāldaļas. Projektiem, kas plāno nākamā līmeņa investīcijas no ārvalstu investoriem, tas nebija piemērots risinājums. Uz šī pilotprojekta bāzes plānots veidot jaunu programmu. LatBAN investori ir izveidojuši sindikātus, plāno finansējumu piešķirt TechChill jaunuzņēmumu konkursa uzvarētājam. Tas saņems no šī sindikāta investīciju 50 tūkstošu eiro apmērā.

Visu rakstu Šogad gaidāms aktīvs ieguldījumu periods lasiet 16. janvāra laikrakstā Dienas Bizness. Lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!

Komentāri

Pievienot komentāru