Būvniecība un īpašums

Šogad sevišķi intensīvā uzņēmumu aktivitāte iepirkumu apstrīdēšanā kavē projektu uzsākšanu par diviem mēnešiem

Žanete Hāka, 14.12.2016

Foto: Edijs Pālens/LETA

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Pievienot komentāru

Ar ES fondu līdzekļu administrēšanu saistītie sarežģījumi, kavējot to apguvi, apgrūtināja inženierbūvniecības projektu īstenošanu, liecina Latvijas Bankas Makroekonomisko norišu pārskatā publicētā informācija.

Turklāt pēc ceļu būves nozares speciālistu aplēsēm 2016. gadā sevišķi intensīvā uzņēmumu aktivitāte projektu konkursu rezultātu apstrīdēšanā papildus kavē projektu uzsākšanu aptuveni par diviem mēnešiem. Tādējādi inženierbūvju būvniecība galvenokārt nosaka straujo būvniecības sarukumu 2016. gada pirmajos trijos ceturkšņos.

Sezonāli izlīdzinātais inženierbūvju apjoma kritums 2. un 3. ceturksnī palēninājās, taču kritums salīdzinājumā ar iepriekšējā gada 3. ceturksni joprojām pārsniedza 30%. Turpinoties mazāk aktīvai skolu, universitāšu un zinātniskās pētniecības iestāžu ēku būvniecībai, nedzīvojamo ēku būvniecība jau vairāk nekā gadu ar negatīvu devumu papildina vājāku aktivitāti dzīvojamo ēku būvniecībā, bet turpinās viesnīcu un administratīvo ēku būvniecības izaugsme. Atbilstoši faktiskajiem notikumiem nozarē būvniecības apsteidzošie rādītāji jau ilgstoši stabilizējušies zemā līmenī, taču pēdējo mēnešu dati vieš optimismu. Pēdējos četros mēnešos (līdz novembrim) veiktās aptaujas liecina par nelielu EK apkopotā būvnieku kopējā noskaņojuma rādītāja uzlabojumu, tomēr tas joprojām ir ļoti zemā līmenī. 3. ceturksnī apstājies kritums būvnieku gaidās par to mēnešu skaitu, kuri nodrošināti ar pasūtījumiem, savukārt 4. ceturksnī paredzams būtisks kāpums.

Jau kopš gada sākuma atjaunojies kāpums būvmateriālu ražošanā, kas atspoguļo būvniecības pieprasījumu pēc būvmateriāliem.