Spieķu biznesā vairāk nekā 30 gadus 

Spieķu darināšanai Siguldas apkārtnē ir vairāk nekā divsimt gadus sena vēsture. Spieķu darinātāja Antra Plavgo šajā jomā darbojas aptuveni 30 gadus.

Laura Mazbērziņa, 20.3.2019

A. Plavgo stāsta, ka Siguldā spieķi ir atpazīstamākais un senākais simbols. Gadu laikā spieķu darināšanas tehnoloģija nav mainījusies. Vienīgais, kas mainījis, ir tas, ka kādreiz tos karsēja karstos pelnos, vēlāk sāka vārīt. Pirmie spieķi bija ar visu mizu, un tad bija jākarsē tikai roktura daļa.

Spieķu stāsts aizsākās, kad Siguldā nogāžu vietās un takās vēl nebija labiekārtota teritorija un uzbūvētas trepes. Tā kā nogāzes bija stāvas, vietējie amatnieki tūristiem sāka piedāvāt iegādāties spieķus, lai varētu atspiesties un vieglāk uzkāpt kalnu nogāzēs. Ar laiku amatnieku skaits ap Siguldu un Turaidu būtiski pieauga, visi centās viens otru pārspēt. Lai cits no cita atšķirtos, viens spieķus sāka vārīt visā garumā, cits spieķos dedzināja ornamentus un tos krāsoja. Spieķu krāsošanai sākotnēji izmantoja zaļo un sarkano tušu, jo citu krāsu nebija.

Vēlāk, kad Siguldā tika uzceltas kāpnes, pieprasījums pēc lielajiem spieķiem saruka, taču, lai spieķu bizness nebeigtos, amatnieki sāka ražot mazos - suvenīru - spieķus.

Spieķu veidošanas process sākas ar to, ka spieķu klūgas tiek vārītas kannā. Pēc vārīšanas procesa notiek locīšana, kamēr materiāls vēl karsts. Mazās spieķu klūgas A.Plavgo loka pati, bet darbā ar lielajām nāk talkā vīrs. Spieķu gatavošanai koki tiek iegūti tuvējā mežmalā - tiek griezti krūkļu, lazdu, ievu, kārklu dzinumi. No viena koka dzinuma iznāk tikai viens spieķis. Mazajiem suvenīrspieķīšiem materiāls ataug katru gadu, toties lielajiem piemērotus izejmateriālus nākas meklēt pa visu Latviju, vienojoties ar zemes īpašniekiem. Kopējās izmaksas veido arī krāsa un laka apgleznošanai, elektrība klūgu vārīšanai un rakstu iededzināšanai. Liela nozīme ir arī smilšpapīram un darba instrumentiem.

A. Plavgo teic, ka viņas mīļākais koks ir krūklis, jo visvieglāk taisnojams. Spieķu gatavošana parasti notiek ziemas mēnešos. Ienākumu ziņā labākais laiks sākas jau no pavasara un ilgst līdz pat rudenim.

Spieķu darinātāja stāsta, ka ir arī šuvēja un rokdarbniece. Spieķu darināšanas prasmes viņa pārņēmusi no iepriekšējām paaudzēm. Vīra vecākiem šī nodarbe ļāvusi nopelnīt, atgriežoties no Sibīrijas. Meistare spieķus darina jau vairāk nekā 30 gadus. «Ja es nebūtu rokdarbniece, šaubos, ka es varētu nodarboties ar spieķu darināšanu. Lai spieķos izveidotu ornamentus, ir nepieciešams smalks un rūpīgs darbs. Šajā darbā svarīgākais ir pacietība,» paskaidro A. Plavgo.

Bez spieķiem tiek darināti arī citi produkti no oša un ozola, piemēram, virtuves piederumi. Lielākais darījumu partneris ir Siguldas dome. Nesen meistare ieguvusi arī Nacionālo nemateriālā kultūras mantojuma zīmi.

Spieķu cenas nosaka konkurence, tomēr ar spieķiem vien iztikt nevarot. «Roku darbi veicas ļoti lēni, arī cenas nevar pieprasīt augstas, jo tad nepirks,» norāda A. Plavgo.

Kopš 2016.gada Siguldas pils kompleksā ikvienam ir iespēja apmeklēt tradicionālo Siguldas spieķu darbnīcu, izdzīvojot seno spieķu izgatavošanas procesu, un pašiem radīt savu Siguldas spieķi. Šo nodarbi īpaši iecienījuši bērni.

Tevi varētu interesēt

Siguldā savu mājvietu izvēlas ģimenes ar aktīvu dzīvesveidu un apziņu par dabas...

Itālija savā ziņā vienmēr ir bijis mans sapņu galamērķis, kas pārsteidz ne...

Šajā piektdienā biznesa portāls db.lv saviem lasītājiem piedāvā iespēju ielūkoties Immer Digital...

Biznesa portāls db.lv viesojās SIA Papīrs Com ražotnē Rīgā, Zolitūdē, lai vērotu,...

Aigars Stirna ir strādājis gan valsts pārvaldē, gan kā sociālais darbinieks, tomēr...

Nepalaid garām

Ja valsts eksperts apgalvo, ka šķeldu ceļa uzturēšana izmaksās 10 miljonus nākamo...

Eiropas Savienības prioritātes ir mainījušās. Tuvākajā laikā var sākt mainīties Eiropas ekonomiskie...

Igauņi pirmie pārgāja uz dabasgāzes izmantošanu sabiedriskajā transportā un Tallinā gandrīz...

"Dienas Bizness" sadarbībā ar "Lursoft" ik gadu izdod zīmola izdevumu "TOP 500",...

No šīs sadaļas

Pašmāju audzētie ziedi, kā arī citi augu produkti tiek piedāvāti arvien mazāk,...

Jaunās māmiņas Aiga Ose un Kristīne Māla apvieno ideju ar drosmi, izveidojot...

Jānis Plotnieks, Roberts Erdmanis un Edvards Rūdolfs Daniels ir apvienojuši spēkus, izveidojot...

Tehnoloģiju kompānija SIA Vigobot, kas darbojas digitālās veselības jomā, vēlas mainīt insulta rehabilitāciju....

Vēl pirms diviem gadiem Pārdaugavā, Robežu ielas koka namā, čakli strādāja vietējais...

Jānis Kārklītis Valmierā izveidojis uzņēmumu Pike Boy Kayak, lai ražotu makšķernieku sapni...

Lāzerpeintbola parka Laserdog izveidotāji Miķelis Ziemelis un Toms Bergmanis, neskatoties uz ķibelēm,...

Iestrādājot dārgakmeņus rotās, cilvēkiem tiek dota iespēja sev nesāt līdzi nelielu daļu...

Rodijs Razmus Dānijā izveidoto digitālo aģentūru zoom59 atvedis uz Latviju, lai paralēli...

Kafejnīca RB Cafe iecerēta kā pirmā Latvijā, kur lielākā daļa personāla būs...