Stendzenieks: Izstādes Expo koncepts sevi ir izdzīvojis 

Starptautiskajā izstādē World Expo 2015 Latvijai nav jāpiedalās «par katru cenu», aģentūrai LETA pauda aģentūras SIA Mooz! radošais direktors un valdes priekšsēdētājs Ēriks Stendzenieks.

LETA, 27.1.2015

Ēriks Stendzenieks

Foto: LETA

Viņš skaidroja, ka konkrētais projekts, ko bija iecerēts īstenot dalībai World Expo 2015, esot bijis samocīts teju visas realizācijas gaitā.

«Ņemot vērā pēdējā laikā izskanējušos komentārus un amatpersonu viedokļus par konkrēto projektu, ir grūti iedomāties pozitīvu iznākumu izstādē, kur starp vismaz 150 dažādu valstu paviljoniem, pa kuriem staigātu Milānas Expo apmeklētājs, Latvija nebūtu kaut kas, ar ko iepriecināt to apmeklētāju. Tāpēc uzskatu, ka Latvijai nav jāpiedalās Expo izstādē par katru cenu,» atzīmēja Stendzenieks.

Viņš arī piebilda, ka jēga piedalīties būtu tad, ja Latvijai būtu kaut kas, ar ko pārsteigt izstādes apmeklētājus.

Turklāt, pēc Stendzenieka domām, Expo izstāžu koncepts sevi ir izdzīvojis, jo mūsdienās, kad internetā ir iespējams atrast un arī izvietot daudz informācijas, piemēram, uzņēmēji drīzāk piedalās specializētās, konkrētām darbības jomām veltītās izstādēs.

Stendzenieks norādīja, ka Latvijas tēlu tiešā veidā neietekmēs nepiedalīšanās izstādē. «Tēlu tas neietekmēs, taču patlaban būtiskāks ir jautājums par valsts amatpersonu pašcieņu un nostāju. Proti, uzskatu, ka amatpersonām nav tagad jāklanās un jāatvainojas par nepiedalīšanos izstādē, jo, visticamāk, amatpersonām ir iespējams to pamatot.»

Jautāts, kam būtu jāuzņemas atbildība par šādu iznākumu, Stendzenieks nenorādīja kādu konkrētu iestādi vai cilvēku. Viņš teica, ka šāds rezultāts varēja rasties tā dēļ, ka Latvijā politikas līmenī ir problēma ar pārmantojamības mehānismu.

«Latvijā problēma ar pārmantojamības mehānismu, manuprāt, ir saistīta ar daudzpartiju sistēmas nespēju vienoties par kādas konkrētas idejas uzturēšanu ilgtermiņā,» atzina Stendzenieks.

Kā ziņots, šodien valdībā pieņemts lēmums, ka Latvija nepiedalīsies starptautiskajā izstādē World Expo 2015, kas šogad norisināsies Itālijas pilsētā Milānā no 2015.gada 1.maija līdz 31.oktobrim.

Kā liecina aģentūras LETA arhīvs, Latvija universālajās Expo izstādēs piedalījusies trīsreiz - 1935.gadā Beļģijas galvaspilsētā Briselē, 2000.gadā Vācijas pilsētā Hannoverē un 2010.gadā Ķīnas pilsētā Šanhajā.

Dalība abās pēdējās izstādēs saistīta ar skandāliem. Hannoverē tika pārmesta nekvalitatīva sagatavošanās un ekspozīcija. Savukārt Šanhajā paviljona pabeigšana notika pēdējā brīdī, turklāt paviljons pat pēc oficiālās atklāšanas nebija nodots ekspluatācijā, tas darbojās ar pagaidu ekspluatācijas atļauju. Tāpat dalību Šanhajas izstādē aptumšoja Latvijas organizētāju skandāli - Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra (LIAA) pārmeta paviljona būvniekiem Aerodium šantāžu un krāpniecību saistībā ar citu projektu, bet Aerodium vainoja LIAA vadītāju Andri Ozolu kukuļa pieprasīšanā.

Latvija ir piedalījusies arī specializētajās Expo izstādēs - 1998.gadā Portugāles pilsētā Lisabonā, kā arī 1937.gadā ar kopīgu Baltijas valstu paviljonu Parīzē. 2003.gadā Latvija atteicās no dalības piedalīties 2005.gada specializētajā Expo izstādē Japānas pilsētā Aiči.

Expo izstāžu pirmsākumi meklējami 19.gadsmitā - 1844.gadā Parīzē notika Francijas nacionālā sasniegumu izstāde, bet 1851.gadā pēc Parīzes izstādes parauga Londonā notika starptautiskā Lielā izstāde, kurā vairāk nekā 20 valstis piedāvāja savus kultūras un industriālos sasniegumus.

Nākamā universālā Expo izstāde notiks 2020.gadā Apvienoto Arābu Emirātu pilsētā Dubaijā, bet nākamā specializētā Expo izstāde paredzēta Kazahstānas galvaspilsētā Astanā.

Tevi varētu interesēt

Tūrisma attīstības valsts aģentūras (TAVA) vadītāja amats skan vilinoši, bet tas būtu...

Pastāv iespēja, ka līdz izstādei EXPO 2015 Milānā var netikt uzbūvēts Igaunijas...

«Vēlme aizliegt pārdot enerģijas dzērienus nepilngadīgajiem man nav saprotama, it īpaši...

«Ekonomika nu reiz ir tā lieta, kur izteikt prognozes ir ļoti populāri,...

Neaģitēt, bet sniegt atbildes uz iedzīvotājiem aktuāliem ikdienas jautājumiem, kas saistīti ar...

Nepalaid garām

Ja valsts eksperts apgalvo, ka šķeldu ceļa uzturēšana izmaksās 10 miljonus nākamo...

Eiropas Savienības prioritātes ir mainījušās. Tuvākajā laikā var sākt mainīties Eiropas ekonomiskie...

Igauņi pirmie pārgāja uz dabasgāzes izmantošanu sabiedriskajā transportā un Tallinā gandrīz...

"Dienas Bizness" sadarbībā ar "Lursoft" ik gadu izdod zīmola izdevumu "TOP 500",...

No šīs sadaļas

Valdība šodien apstiprināja Labklājības ministrijas (LM) sagatavotos grozījumus Profesiju klasifikatorā,...

Valdība otrdien nolēma līdz 1.aprīlim pagarināt termiņu, līdz kuram Finanšu ministrijai...

Valsts prezidents Andris Bērziņš uz 9.maija svinībām Maskavā nedosies, informē Valsts prezidenta...

Pēc ilgām diskusijām valdība otrdien nolēma pārtraukt Latvijas dalību starptautiskajā izstādē...

Ir noslēgusies aptauja par 2014.gada vārdu, nevārdu un spārnoto teicienu, ko apkopos...

Ceļu satiksmes drošības padomes (CSDP) sēdē vienojās par priekšlikumiem ceļu satiksmes...

Rīgas apgabaltiesa pirmdien nolēma atbrīvot no apcietinājuma Zolitūdes traģēdijas krimināllietā...

Ar Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūru (VSAA) noslēgtā sadarbības līguma...

Piedaloties un uzvarot RSU Darba drošības un vides veselības institūta izsludinātajā darba...

Laikraksts Dienas Bizness sadarbībā ar nozaru līderiem š.g. 2. februārī plkst. 14.00—17.30...