Strauji pieaug olīvu un olīveļļas cenas 

Tendences pārtikas izejvielu tirgū rada labvēlīgu fonu straujam olīvu cenu pieaugumam, otrdien raksta laikraksts Dienas Bizness.

Jānis Šķupelis, 23.5.2017

Foto: www.freeimages.com

Laika apstākļiem dažādos pasaules reģionos vienmēr bijusi milzīga ietekme uz pārtikas izejvielu cenām preču biržās. Ja tie ir slikti, tad kādas pārtikas izejvielas raža var būt mazāka un nekvalitatīvāka. Pašlaik, piemēram, vērojams sausums Vidusjūras reģionā, kam jau ir bijusi liela ietekme uz olīvu un olīveļļas cenu. Turklāt pārskatāmā periodā visai iespējams, ka šo produktu cienītajiem nāksies rēķināties ar vēl augstākām izmaksām.

Financial Times eksperti izpētījuši, ka olīveļļas cena šogad Eiropā vairākos gadījumos pieaugusi pat par 25%. Tiek gaidīts, ka olīvu raža šogad būtiski sliktāka būs tādās valstīs kā Grieķija, Itālija, Tunisija un Spānija. Jānorāda, ka Vidusjūras reģiona valstis ir pasaulē lielākās olīvu audzētājas.

Rezultātā pašlaik tiek lēsts, ka pasaules olīvu raža šogad varētu sarukt par 14%. Sevišķi pesimistiska aina šajā ziņā esot Itālijā, kur ražai tiek lēsts kritums pat uz pusi, liecina International Olive Council (IOC) aplēses. Savukārt Grieķijā tiek prognozēts olīvu ražas kritums par 20%, Tunisijā – par 17% un Spānijā – par 7%.