Straujuma: jauni nosacījumi palīdzēs zemniekiem iegādāties zemi 

Kritēriji zemes iegādei, iespējams, būs pat stingrāki, nekā ierobežojumi zemes pirkšanai ārvalstniekiem.

Sandra Dieziņa, 29.10.2013

Foto: Vitālijs Stīpnieks, Dienas Bizness

To intervijā DB atzīst zemkopības ministre Laimdota Straujuma. «Jau ilgstoši zemnieki atzīst, ka nevar nopirkt zemi un ka ir pārpircēji, kas piedāvā lielāku naudu un vietējie zemnieki tādējādi nevar nopirkt lauksaimniecībā izmantojamu zemi. Tāpēc diskusijas par šo jautājumu ir ļoti svarīgas,» norāda ministre.

Ministre uzskata, ka jaunie kritēriji palīdzēs zemniekiem, lauksaimniekiem iegādāties lauksaimniecības zemi. Nosacījumi paredz, ka pretendentam pēdējo trīs gadu laikā jābūt ieņēmumiem no lauksaimniecības, tas atbilst vienotā platību maksājuma nosacījumiem un persona var apliecināt, ka iegādātā zeme nākamos trīs gadus tiks izmantota lauksaimniecībā. Juridiskām personām prasīsim lauksaimniecisko izglītību. Paredzētas arī pirmpirkuma tiesības esošajiem kopīpašniekiem, lauksaimniekiem, kuri līdz šim nomājuši zemi vai apsaimniekojuši un kaimiņos esošajiem zemniekiem.

Ministre arī uzsver, ka šī ir vairāk ražojošos lauksaimniekus aizstāvoša pozīcija. Paredzēts, ka visu procesu uzraudzīs vietējās pašvaldības izveidota komisija.