Reklāmraksti

Tieto Latvia: paplašinām tirgus daļu privātajā sektorā

, 17.05.2018

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Pievienot komentāru

Sekojot tirgus tendencēm, Tieto Latvia plāno aktivizēt biznesu privāto klientu segmentā, norāda uzņēmuma valdes priekšsēdētāja Valērija Vārna.

Esat šajā amatā nu jau pusgadu. Kas mainās uzņēmumā līdz ar vadības maiņu? Kādi akcenti biznesa modelī mainīsies?

Protams, visi vienmēr sagaida, ka līdz ar jauna vadītāja ienākšanu uzņēmumā, teju pilnībā viss tiks mainīts. Tieto kā liela korporācija arī tāpat nepārtraukti attīstās. Taču tieši Latvijā šobrīd savu darbību varam definēt šādi – mēs turpinām attīstīties un vienlaikus nedaudz transformējam savu biznesu. Akcenti noteikti mainīsies. Latvijā privātais sektors ļoti strauji aug un attīstās, šī ir niša, kurai plānojam pievērst uzmanību. Tieto “portfelī” ir ļoti daudz dažādu IT risinājumu, ko šiem klientiem piedāvāt. Tieto Latvia ir savā ziņā unikāls IT uzņēmums Latvijas mērogā, kurā strādā aptuveni 700 augsti profesionālu darbinieku. Baltijas valstu mērogā Latvijas Tieto filiāle ir lielākā.

Kāds tieši ir Tieto Latvia pakalpojumu spektrs?

Latvijā ir pārstāvēti vairāki biznesa virzieni. Viens ir biznesa konsultācijas – piedāvājam dažādus tehnoloģiju risinājums, iesaistot gan vietējos, gan mātes uzņēmuma resursus un kompetences. Otrs virziens ir finanšu sektors. Esam izstrādājuši unikālu produktu Card Suite, kas ir viens no TOP 5 pasaulē finanšu un maksājumu risinājumu jomā. Trešais virziens ir finanšu ārpakalpojumi – sniedzam pakalpojumus visai Tieto uzņēmumu grupai, kā arī IT infrastruktūras atbalstu un nodrošināšanu Tieto uzņēmumiem citās valstīs un mūsu klientiem.

Tieto Latvia darbojas arī kā profesionāls kompetenču centrs, nodrošinot ar nepieciešamajiem resursiem kolēģus Skandināvijā, kas ir viens no galvenajiem Tieto mērķa tirgiem. Savstarpējā sadarbība ļauj arī Latvijā piedāvāt praksē pārbaudītus, unikālus pakalpojumus un produktus. Līdz ar to risinājumi, kurus piedāvājam klientiem, tēlaini ilustrējot – ir ar pavisam citu skatu uz dzīvi. Mēs esam klientam labākais padomdevējs, turklāt neierobežojam risinājumus ar kādām konkrētām tehnoloģijām – analizējam klienta esošo situāciju, ņemam vērā nākotnes attīstības plānus un piemeklējam labāko un atbilstošāko risinājumu.

Varbūt varat minēt kādus konkrētus risinājumu piemērus?

Sadarbībā ar Somijas mežsaimniecības uzņēmumu Metsä Group ir izstrādāts inovatīvs produkts mežu īpašniekiem. Proti – konkrētais meža īpašums tiek detalizēti apsekots ar drona palīdzību. Tam seko datu apkopošana un analīze. Meža īpašniekam nemaz nav jādodas uz savu mežu klātienē. Viņš var uzlikt speciālas brilles un apskatīt mežu ar virtuālās realitātes palīdzību, turklāt redzēt aprēķinus un papildus informāciju, piemēram, cik izmaksās meža apsaimniekošana. Aprēķini tiek atjaunoti reālā laika režīmā, jo programma nolasa jaunākos finanšu biržu datus. Būtībā īpašnieks jebkurā brīdī var noskaidrot precīzu īpašuma vērtību. Taču pats galvenais – šī nav vīzija, bet reāla, strādājoša platforma.

Vēl viens lielisks piemērs ir mūsu ieguldījums finanšu pakalpojumu pieejamībai un attīstībai Kenijā. Līdzdarbojoties ar Kenijas Banku Asociāciju un Kenijas Centrālo Banku esam ieviesuši zibmaksājumu platformu, kuru izmanto vairāk nekā 30 bankas valstī un vairāki miljoni klientu. Tas, savukārt, veicina ekonomikas izaugsmi un nodrošina labāku finanšu pakalpojumu pieejamību un valsts virzību uz bezskaidras naudas norēķiniem.

Ja klients izvēlas kādu jūsu platformu – vai viņš iegūst arī garantiju, ka viņa rīcībā vienmēr būs visjaunākā šīs programmas versija, kā arī iespēja operatīvi saņemt nepieciešamās konsultācijas?

Pilnīgi noteikti. Turklāt tas attiecas uz jebkuru produktu, ko piedāvā Tieto, jo mēs piedāvājam ne tikai gatavus risinājumus, bet spējam izveidot konkrēta klienta vajadzībām piemērotu programmu, ja mūsu jau esošo produktu klāstā neatrodam jau gatavu risinājumu.

Iešana uz privāto sektoru droši vien nenozīmē savas daļas mazināšanu publiskajā sektorā?

Nekādā gadījumā. Ar privāto sektoru mēs paplašinām savu biznesa daļu Latvijā. Taču jebkurā gadījumā jāņem vērā, ka šobrīd salīdzinoši liela daļa publiskā sektora projektu tiek īstenota ar Eiropas līdzfinansējumu, kas drīzumā tik lielā apjomā nebūs pieejams. Līdz ar to mans uzdevums ir sagatavot uzņēmumu pasūtījumu apjoma kritumam valsts sektorā, pamazām aizvietojot to ar jauniem projektiem privātajā sektorā. Protams, sagaidām, ka ar laiku projektu apjoms atkal pieaugs arī valsts pārvaldē.

Patlaban ļoti strauji Latvijā attīstās ražošanas sektors un šeit nav runa tikai par jaunradītajiem, bet arī par uzņēmumiem ar salīdzinoši ilgu darbības vēsturi, kuri intensīvi modernizē savas ražotnes – iepērk jaunas iekārtas, īsteno ražošanas procesu automatizācijas projektus. Nenoliedzami, automatizācijas iemesls ir darbaspēka trūkums. Taču šeit ir likumsakarība – jo vairāk dažādu iekārtu un ierīču tiek izmantots uzņēmumā, jo sarežģītāka ir ražošanas procesa pārvaldība. Visām ierīcēm ir jābūt saslēgtām vienotā sistēmā, automatizācija rada nepieciešamību izveidot vienotu vadības centru, no kura tiek koordinēts, plānots, kontrolēts un pārraudzīts viss process – pasūtījumu pieņemšana no klientiem, izejvielu iepirkšana, ražošanas sagatavošana un īstenošana, kā arī citas funkcijas. To var nodrošināt viena procesu vadības platforma, kas ir pielāgojama katram konkrētajam ražošanas procesam. Mums ir bagāta pieredze ražošanas sektorā, jo Tieto grupas, tai skaitā Latvijas, speciālisti, ir izstrādājuši programmnodrošinājumus teju visiem lielākajiem Skandināvijas uzņēmumiem.

Kādās vēl jomās jūs esat spēcīgi?

Finanšu pasaule attīstās gan maksājumu karšu, gan mobilo norēķinu virzienā, un šai jomā mēs jau vēsturiski esam bijuši stipri, pateicoties Latvijā esošajam maksājumu un karšu risinājumu biznesam, kas turklāt turpina strauji attīstīties pasaulē – pieaug pieprasījums pēc mūsu pakalpojumiem šai jomā Eiropā, NVS un arī Āfrikas reģionā.

Nereti uzņēmuma izvēli par vai pret modernāko IT iespēju ieviešanu ietekmē uzņēmuma vadītāja vai īpašnieka izpratne par ieguldījumu efektivitāti un stimulu biznesa attīstībai. Kā vērtējat uzņēmēju izpratni par moderno tehnoloģiju nozīmi biznesa attīstībā?

Uzņēmēji šodien daudz vairāk izprot tehnoloģiju nozīmi konkurētspējīga biznesa nodrošināšanā un nopietni domā par attīstību veicinošiem soļiem un instrumentiem. Latvija tomēr ir salīdzinoši mazs tirgus un biznesa paplašināšana lielākoties ir iespējama, izejot uz ārvalstu tirgiem. Taču to ir grūti izdarīt, ja uzņēmums nav gana elastīgs un gatavs pārmaiņām. Faktiski tirgus ir tas, kas liek uzņēmumiem attīstīties. Viens no faktoriem, kā jau minēju, ir darbaspēka resursu trūkums, kas uzņēmējam liek meklēt alternatīvu, izmantojot tehnoloģiju iespējas. Taču vienlaikus neapstrīdams fakts, ka pasaulē kopumā notiek tik strauja attīstība. Un svarīgi saprast – ja, piemēram, ražošanas uzņēmums kādu iemeslu dēļ nebūs ieviesis automatizētu procesu vadības platformu, tam būs ļoti grūti vai pat neiespējami maksimāli ātri reaģēt uz jebkādām tirgus izmaiņām. Šodien vairs neviens nesagaida tūlītēju atdevi no šāda veida investīcijām. Ierastais šādu investīciju atpelnīšanas laiks ir sākot no pieciem gadiem. Svarīgi saprast, ka runa ir par vidējiem un lieliem uzņēmumiem ar sarežģītām tehnoloģijām un darbības procesiem.

Aizvien biežāk vērojama tendence, ka ne tikai mēs ejam pie uzņēmējiem ar savu piedāvājumu, bet viņi paši nāk pie mums un jautā: “Kā jūs mums varat palīdzēt?”.

Starp citu – jūs akcentējāt Tieto lielo resursu kapacitāti un plašās kompetences, un tomēr – kādēļ tieši jūsu uzņēmums būtu tas, pie kura uzņēmējam vērsties, lai uzlabotu savu konkurētspēju un efektivitāti?

Mūsu darbības mērogs un starptautiskā pieredze, savienojumā ar Latvijai atbilstošām pakalpojumu cenām, ir viena no mūsu atšķirībām. Ir grūti atrast līdzīgu uzņēmumu, kam būtu visas šīs iespējas. Un tieši šeit ir mūsu pievienotā vērtība – mūsu “grozā” nav divi trīs risinājumi vai veiksmīgi realizēti projekti, mums tādu ir simtiem. Mūs neierobežo viena veida tehnoloģiska platforma vai produkts - spējam piedāvāt praktiski jebkāda veida risinājumu.

Kas ir galvenie faktori, kas Tieto Latvia palīdz piesaistīt un noturēt labus darbiniekus?

Mums ir ļoti maza darbaspēka mainība. Nereti daļa prom aizgājušo pēc laika atgriežas, kas viennozīmīgi priecē un apliecina, ka esam labs darba devējs. Cenšamies radīt maksimāli ērtus darba apstākļus, turklāt – ja darba specifika to ļauj – nav noteikts standarta darba laiks un vieta, kur cilvēks savu darbu paveic. Elastība ļauj mums piesaistīt kvalificētus speciālistus ne tikai no Rīgas – bet arī no Kuldīgas, Smiltenes, Liepājas, Siguldas, Jelgavas, Aizkraukles – un viņiem nav jāsēž Rīgas birojā, viņi var virtuāli strādāt ar kolēģiem Rīgā, bet reāli darbu paveikt no savas dzīvesvietas. Galvenais kritērijs – kvalitatīvs un laikā sasniegts rezultāts, ko iegūstam pateicoties savai darbaspēka politikai – varam piesaistīt spējīgus, talantīgus un inovatīvus profesionāļus.

Būtisku uzmanību pievēršam arī darbinieku labklājībai un sociālai nodrošinātībai. Nodrošinām atbalstu interešu klubiem un sporta aktivitātēm. Svarīgākais, ko vēlamies darbiniekiem sniegt, ir spēja darboties ar interesantiem, sabiedrībai pievienoto vērtību dodošiem projektiem, paralēli rūpējoties par veselīgu darba un dzīves līdzsvaru. Ticam, ka tikai līdzsvarota pieeja dod vislielāko efektivitāti un nodrošina augstāku darbinieku apmierinātību!

Kā jūs raksturotu Tieto Latvia, sasniedzot 26 gadu jubileju?

Esam izauguši no diviem nelieliem uzņēmumiem un iekarojuši stabilas pozīcijas tirgū. Prieks, ka varam izmantot starptautisko pieredzi un piedāvāt labākos risinājumus klientiem. Izmantojot iespēju, saku lielu paldies par sasniegto klientiem un darbiniekiem!