Tirdzniecības centri Baltijas valstīs plāno aktīvu paplašināšanos 

Tuvākajos gados Baltijas valstīs plānots uzbūvēt, paplašināt vai rekonstruēt vairāk nekā 10 brīvā laika un tirdzniecības centrus.

Dienas Bizness, 16.04.2018

Foto: pixabay

Starptautiskās nekustamā īpašuma konsultāciju sabiedrības «Newsec» eksperti uzskata, ka Lietuvā līdz 2020. gada beigām apmēram 30 % visas tirdzniecības centru platības veidos jaunuzceltas, atjauninātas vai paplašinātas platības. Latvijā šis rādītājs sasniegs 50 %, Igaunijā – 35 %.

Pēc «Newsec» tirdzniecības īpašuma vadības grupas vadītājas Jūrates Gasparjūnienes teiktā, Lietuvas tirdzniecības centri ir sasnieguši cikla robežu – apmēram 80 % tirdzniecības platību sāk skaitīt otro darbības gadu desmitu, tiek uzsāktas sarunas par atjaunināšanos. Tiek iezīmēti dažādi scenārijus, liela daļa – organizē paplašināšanos. Tiek izstrādāti jauni projekti – tādas intensitātes jau zināmu laiku mūsu reģionā nav bijis.

Kauņas tirdzniecības un izklaides centrā «Akropolis» paredzētas izmaiņas restorānu un izklaižu zonā – šeit tiks atjaunināta apmēram 10 tūkstošus kvadrātmetrus lielā brīvā laika un restorānu zona. Darbi ilgs līdz pusotram gadam, bet kopējās investīcijas sasniegs apmēram 10 miljonus EUR. Pēc atjaunināšanas Kauņas «Akropolis» brīvā laika un restorānu zonā palielināsies esošo publisko platību daudzums – no 300 līdz vairāk nekā 2 tūkstošiem kvadrātmetru.

Pēdējā nozīmīgā tirdzniecības centru atjaunināšanās Lietuvā notika 2016. gada beigās, kad tika atjaunināts un paplašinājās Kauņas tirdzniecības centrs «Mega». Tirdzniecībai paredzētā platība palielinājās vairāk nekā par 40 % un tagad ir 83 tūkstoši kvadrātmetru, savukārt nomnieku skaits izauga līdz 200.

Plānots, ka līdz 2020. gada beigām Baltijas valstu mazumtirdzniecības tirgū radīsies 330 tūkstoši kvadrātmetru jaunu platību. Lietuvā pagaidām visaktīvāk tiek runāts par Pilaites piebraukšanas teritorijā plānoto tirdzniecības centru «Vilnius Outlet», kurā būs 60 tūkstoši kvadrātmetru kopējās platības.

Pēc jauno projektu daudzuma mazumtirdzniecības nozarē Baltijas reģionā priekšgalā ir Tallinā. Šīs pilsētas nekustamā īpašuma tirgu drīz papildinās divi jauni lieli tirdzniecības centri – pašlaik būvējamie «T1» un «Porto Franco».

Paplašināšanās notiek arī Tallinas tirdzniecības centrā «Ülemiste», kurā plānots ierīkot brīvā laika un izklaides zonu ar kinoteātri, kā arī papildu restorānu un kafejnīcu zonu.

Nozīmīgs notikums Latvijas mazumtirdzniecības tirgū būs tirdzniecības centrs Akropole, kas Rīgā durvis vērs 2019. gadā. Plānots, ka tirdzniecības centrā, kura platība būs 98 tūkstoši kvadrātmetru, 9 tūkstoši kvadrātmetru būs paredzēti birojiem. Kopējā šā projekta vērtība – 177 miljoni EUR. Pēdējais līdzīgais daudzfunkcionālais tirdzniecības un izklaides centrs Rīgā tika atklāts pirms desmit gadiem.

2017. gadā Rīgā par paplašināšanos paziņoja divi lieli tirdzniecības centri – «Alfa» un «Origo». Plānots, ka centri tiks modernizēti, balstoties progresīvās tehnoloģijās un īstenos paplašināšanos saskaņā ar BREEAM sertifikācijas sistēmas prasībām. Tiek lēsts, ka kopējie izdevumi to paplašināšanai sasniegs 110 miljonus eiro.

Jaunākais izdevums