Vienam no Latvijas eksporta balstiem - meža nozarei -2008. gads būs smagu pārbaudījumu laiks, ko rada straujais izmaksu pieaugums ar pieprasījuma kritumu noieta tirgos. Ekju finanšu direktors Uldis Nāzars.
Tādas prognozes izsaka ne viens vien nozares uzņēmējs. Tas nozīmē, ka nozarē straujāk nekā agrāk notiks strukturālas pārmaiņas, tiek pieļauts, ka vairāki Latvijas mērogiem vidēji un pat lieli spēlētāji veiks reorganizāciju (ražošanas optimizāciju), pārtraucot ražot koksnes izstrādājumus, kuri nedod peļņu, bet sliktākajā gadījumā pat pārtrauks savu darbību vismaz šajā nozarē. Tiesa, kā kopējos meža nozares ražošanas un ienākumu ciparus ietekmēs šīs prognozes, vēl neviens īsti paredzēt neuzņemas, jo ir taču kompānijas (piem., SIA Bolderaja Ltd utt.), kuras ieguldījušas lielus līdzekļus un izveidojušas modernas lieljaudas ražotnes, kas arī kompensēs ienākumu kritumu, ko radīs citu ražotāju ienākumu kritums.
Samazina ražošanu
«Nozarei jostas būs jāsavelk ciešāk un jārod risinājumi, kā strādāt tālāk,» atzīst kokapstrādes SIA BSW Latvija valdes loceklis Inesis Ārga-lis. Viņš uzsver, ka pasaules tirgū ir sarucis pieprasījums pēc skujkoku zāģmateriālu izstrādājumiem, ko izraisīja pamatā celtniecības apjomu kritums, kas daudzām izstrādājumu grupām ir samazinājis iespējamās realizācijas cenas. Savukārt izejmateriālu tirgū situācija šobrīd nav no patīkamākajām, jo iepriekšējo gadu lielais pieprasījums pēc skujkoku zāģbaļķiem radījissituāciju, kad Latvijā to cenas ir vienas no augstākajām Eiropā un pasaulē. «Ja Latvijas neatkarības pirmajos gados tieši ar koksnes izstrādājumu lētumu varēja sekmīgi iekarot ārvalstu noieta tirgus, tad šobrīd esam vieni no dārgākajiem piegādātājiem, kur ražošanas izmaksas pieaug, taču saražotajam produktam cenas nevar palielināt, tās pat vairākiem sortimentiem ir jāsamazina vai jāpārtrauc to ražošana,» skaidro I. Ārgalis. Viņaprāt šīs «šķēres» starp izmaksu pieaugumu un izstrādājumu realizācijas cenu kritumu vai saglabāšanos līdzšinējā apmērā arī daudziem uzņēmumiem kļūst par galveno izdzīvošanas jautājumu. «Apaļkoku resursu cenas kaut nedaudz, tomēr 2007. gada nogalē kritās, taču tas nespēj kompensēt visu pārējo (darbaspēka, energoresursu, transporta, ostu, nekustamā īpašuma nodokļa utt.) izmaksu pieaugumu,» secina I. Ārgalis. Viņš arī norāda, ka šādā situācijā uzņēmumiem ir vajadzīgi lielāki apgrozāmie līdzekļi nekā 2007. gadā, kas atkal palielinās to kredītu īpatsvaru, kuri nav paredzēti attīstībai. «Šobrīd, kad svētki tikko ir beigušies, neiespējami prognozēt visu gadu, taču I pusgadā nekas iepriecinošs nav redzams,» rezumē I. Ārgalis. Tāpēc arī SIA BSW Latvia šogad prognozē mazākus kokzāģēšanas apjomus. Šobrīd kokzāģētava trīs maiņu vietā ir pārgājusi uz divu maiņu darbu. Viņš arī atzīst, ka 2007. gada otrajā pusē dažādos līmeņos daudz tika runāts par atbalstu eksportam un rūpniecībai, taču realitātē šobrīd ir noticis pretējā virzienā, jo visi pakalpojumu sniedzēji prasa palielināt samaksu, spēkā stājas papildu ierobežojumi un liegumi, kas apgrūtina uzņēmējdarbību.
Tirgus neļaus
«2008. gadā vēlamies ražot tikpat cik 2007. gadā - ap 250 000 m3 skujkoku zāģmateriālu, taču situācija noieta tirgos diez vai ļaus ražot tik daudz,» atzīst SIA Vika Wood valdes loceklis Andris Krecers. Savu teikto viņš pamato, ka notikumiem ASV nekustamo īpašumu sektorā ir liela ietekme uz citiem tirgiem, kas iespaido skujkoku zāģmateriālu tirgu. «Diemžēl nevaru nosaukt vietu, kur skujkoku koksnes izstrādājumiem pašlaik būtu labi,» atzīst A. Krecers. Tāpēc arī viņš atzīst, ka ienākumi šogad būs mazāki pat tad, ja uzņēmums ražos tikpat daudz, cik iepriekš. Pēc A. Krecera domām, būtiski, kas notiks ar skujkoku zāģbaļku tirgu, jo šīs izejvielas cenām būtu jāseko notikumiem koksnes izstrādājumu tirgū.
Globāla ietekme
«Mēs esam pakļauti globālajām pasaules tendencēm un šī gada sākumu plānojam ļoti piesardzīgi - ar nelielu ražošanas apjomu un arī ienākumu samazinājumu,» norāda SIA Kurekss direktors Arnis Apsītis. Viņš kā būtiskākos procesus min krīzi ASV nekustamo īpašumu tirgū, Latvijas Bankas noteiktos ierobežojumus hipotekārajai kreditēšanai Latvijā, 2007. gada janvāra vētrā nogāztās (ap 50 milj. m3) koksnes pārstrādes radīto pārprodukciju tirgū u.tml. Sasveroties ASV mājokļu tirgum uz nepareizo pusi, daudzi koksnes izstrādājumi tika novirzīti uz Eiropas tirgu, un tāpēc pēc A. Apsīša teiktā nav pārsteigums, ka par ražošanas apjomu samazināšanu ziņo Zviedrijas,Somijas, Igaunijas, Lietuvas ražotāji, un izņēmums nav arī Latvija, vienīgi Vācijas rūpnieki ražojuši vairāk.
Nepatīkami, ne bezcerīgi
«Nenoliedzami, ka līdz ar nekustamo īpašumu krīzi pasaules lielākajā ekonomikā ASV, kas lēnām aptvēra teju vai visu pasauli un izraisīja celtniecības apsīkumu ar no tā izrietošajām sekām - pieprasījuma un cenu samazināšanos koksnes izstrādājumiem, kurus izmanto celtniecībā, taču tie jau nav visi izstrādājumi un visi kokrūpnieki,» norāda asociācijas Latvijas koks izpilddirektors Andris Plezers. Viņš atzīst, ka skujkoku zāģmateriālu eksporta ienākumi dod teju vai 30 % no visa Latvijas meža nozares eksporta, taču iepriekšminētais vēl nenozīmē šī sektora pilnīgu izzušanu, bet gan tikai ienākumu kritumu kādu brīdi. «Skujkoku zāģmateriālu cenu kritums varētu dot iespēju atsperties dažādu koksnes izstrādājumu ražotājiem, kuri tos izmanto kā izejvielu,» pieļauj A. Plezers. Tiesa, pēc A. Plezera teiktā, otrs būtisks iemesls ir straujais ražošanas izmaksu (it īpaši darbaspēka) pieaugums Latvijā, kas spiež izvērtēt katra atsevišķa izstrādājuma rentabilitāti, tiklīdz tā ir 0 % vai negatīva, to ražošana šobrīd tiek pārtraukta. Kā iespēju saglabāt savu konkurētspēju viņš min modernizāciju. «Vairākiem uzņēmumiem sāpīgu sitienu zem jostas vietas sagādāja ASV dolāra vājums, jo norēķinos saņemtā samaksa ASV nav mainījusies, kamēr naudas plūsma latos ir kritusies,» norāda A. Plezers. Viņaprāt, situācija būvniecības tirgus apsīkuma situācijā nav patīkama, taču tā nav bezcerīga, jo SIA Bolderja Ltd, a/s Latvijas Finieris, SIA Verems, SIA Troja u.c. paredzējuši kāpināt ienākumus.
No baltas lapas
«2008. gads solās būt grūts, jo šobrīd strādājam kā no baltas lapas,» skaidro logu un durvju ražotājs SIA Latvāņi direktors Laimonis Onzuls. «Uzņēmuma iepirktās kokapstrādes iekārtas ir tādas, ka, ja nolemsim beigt savu biznesu, tad droši vien vieni no pēdējiem Latvijā,» smejas L. Onzuls.