Top interaktīvi risinājumi darba aizsardzībā 

Tiek papildināts interaktīvo rīku klāsts, kurus mazie uzņēmumi var izmantot darba drošības risku novēršanai

Kristīne Stepiņa, 2017. gada 12. septembris plkst. 17:10

Agita Hauka

Foto: LETA

"20170927-1621-een-publikaciju-logo.png"

Valsts darba inspekcija (VDI) sadarbībā ar Eiropas darba drošības un veselības aizsardzības aģentūru (EDDVAA) izstrādājusi interneta vietnē bāzētu interaktīvu rīku OiRA (Online Interactive Risk Assessment). Šobrīd latviešu valodā ir pieejami deviņi šādi rīki – darbam birojā, izglītības iestādēm, veikaliem, lauksaimniecības un skaistumkopšanas uzņēmumiem, uzkopšanas darbu veicējiem, viesnīcām un viesu mājām, sabiedriskās ēdināšanas pakalpojumu sniedzējiem un uzņēmumiem, kas veic automobiļu apkopi un remontu.

Drīzumā interaktīvie rīki, kas ir īpaši piemēroti mazajiem uzņēmumiem, tiks izstrādāti arī nelieliem būvniecības uzņēmumiem, maizes ceptuvēm un konditorejām, galdniecībām u.c.

Identificē riskus

Jau daudzus gadus mazie un mikro uzņēmumi visā Eiropā ir riska grupa attiecībā uz normatīvo aktu prasību izpildi darba aizsardzības jomā, atzīst OiRA kontaktpersona Latvijā Linda Matisāne. «Eiropas darba drošības un veselības aizsardzības aģentūras veiktie pētījumi liecina, ka visbiežāk mazo uzņēmumu vadītāju argumenti ir šādi – darba vides riska novērtēšana mums nav nepieciešama, jo mums nav risku; mēs nezinām, kā; tas ir sarežģīti; mums nav pieejams atbalsts un vadlīnijas u.c. OiRA rīks sniedz atbalstu visos minētajos gadījumos,» ir pārliecināta L. Matisāne. Izmantojot šo rīku, darba devējs bez īpašām priekšzināšanām darba aizsardzībā var novērtēt, cik liels ir risks, ka nodarbinātie cietīs vai saslims darba vietā. Tāpat ar rīka palīdzību iespējams noteikt veicamos darba aizsardzības pasākumums, kā arī sagatavot nepieciešamo dokumentāciju. «Rīkā ir iekļauta nozarei specifiska skaidrojošā informācija, saites uz normatīvajiem aktiem, papildu informatīvajiem materiāliem, video no semināriem par darba vidi konkrētajā nozarē u.c. noderīga informācija, » teic L. Matisāne. OiRA rīks sniedz iespēju uzņēmumiem pielāgot riska novērtējumus atbilstoši to specifikai, ļaujot izlaist tos darba vides riskus, kas ir saistīti ar specifisku darbu veikšanu, ko neveic pats uzņēmums. Rīks ļauj apzināt faktorus, kas darbā var radīt kaitējumus, un noteikt, kādas personas var tikt tam pakļautas. Riska lieluma noteikšana ļauj identificēt prioritātes, kas palīdz izlemt, kādi preventīvie pasākumi jāīsteno vispirms. OiRA rīks palīdz atlasīt veicamos darba aizsardzības pasākumus un izstrādāt rīcības plānu. Tas automātiski sagatavo četru veidu dokumentus, kurus var izdrukāt vai lejuplādēt. OiRA rīks ir izmantojams bez maksas, un tas ir pieejams tiešsaistē.

Nav burvju nūjiņa

Kopš 2013. gada, kad tika radīti pirmie OiRA rīki, tos ir lietojuši 3740 lietotāji, kuri kopumā veikuši 4650 risku novērtējumu. Visbiežāk tiek lietots rīks, kas ir paredzēts birojiem. «Tas ir izskaidrojams gan ar to, ka tas ir pats pirmais OiRA rīks, kas tika ieviests, gan ar to, ka to var lietot to nozaru uzņēmumi, kuru darbinieki ikdienā veic darbu pie datora, piemēram, grāmatvedības uzņēmumi, apdrošināšanas brokeri u.c. Bieži interaktīvos risinājumus izmanto izglītības iestādes un lauksaimniecības uzņēmumi,» stāsta L. Matisāne. Taču viņa norāda, ka rīks nebūt nav burvju nūjiņa, kas var atrisināt visas mazo uzņēmumu problēmas darba aizsardzības jomā. «Tā ir tikai viena no pieejamajām metodēm, kas ļauj novērtēt darba vides riskus. Vēl joprojām var izmantot Word un Excel, rakstīt ar roku. Tāpat darba devējs var slēgt līgumu arī ar darba aizsardzības pakalpojumu sniedzējiem,» teic L. Matisāne, uzsverot, ka darba devējam pašam ir jāizvēlas viņam ērtākais un piemērotākais veids, kā nodrošināt normatīvo aktu prasību ievērošanu. Ar OiRA rīku strādāt nebūt nav sarežģīti, atzīst Latvijas Zemnieku federācijas (LZF) valdes priekšsēdētaja Agita Hauka, kuras vadītā organizācija rīkojusi īpašu semināru zemniekiem par tā lietošanu. «Interese par šo jauno interaktīvo risinājumu darba drošības risku novēršanai zemnieku vidū ir ļoti liela, turklāt iemācīties to lietot var burtiski pāris stundās,» secina A. Hauka, informējot, ka lielākā daļa zemnieku, kuri apmeklējuši semināru, OiRA rīku arī lieto ikdienas darbā. To dara arī viņa pati, risinot darba drošības jautājumus savā uzņēmumā – SIA Aizlīči. «Lai nebaidītos no pārbaudēm, ir jābūt tām gatavam, citādi var dabūt pa biksēm,» secina A. Hauka, tāpēc šoruden LZF organizēs vairākus seminārus gan Preiļu, gan Rucavas u.c. novadu zemniekiem. 26. septembrī informatīvu semināru par OiRA interaktīvo risinājumu biznesa inkubatoriem, to klientiem un uzņēmējdarbības uzsācējiem rīkos arī VDI sadarbībā ar Eiropas Biznesa atbalsta tīklu.

Papildu informāciju var meklēt Eiropas Biznesa atbalsta tīkla mājaslapā.

Dalies ar šo rakstu!
Raksta komentāri
Spied šeit, lai lasītu vai pievienotu savu komentāru
Nepalaid garām

Latvijas pašvaldības desmitgades garumā cēlušas peldbaseinus, stadionus, kultūras centrus bez...

Restorānu nedēļas projekts lielu peļņu nenes, toties izvelk cilvēkus no mājām iepazīt...

Šodien Dienas Bizness rīkotajā preses konferencē par jaunāko izdevumu Miljonārs tika atklāti Latvijas...

Vecie dēļi iegūst otro dzīvi SIA AW Latvia ražotajās mēbelēs un sienu...

Reizi mēnesī pie veikala «Preces no Vācijas» vērojama mūsdienām netipiska aina -...

«Mēs pārejam uz iknedēļas drukātā izdevuma formātu. Izmaiņas Dienas Biznesā ir vajadzīgas....

No šīs sadaļas
2017. gada 27. septembris plkst. 16:19

Nosūtot darbinieku darbā uz ārvalstīm, ir svarīgi, lai sociālās apdrošināšanas obligātās...

2017. gada 13. septembris plkst. 11:55

Darba devēju iemaksu apjoms pensiju 3.līmenī 2017. gada otrā ceturkšņa laikā nav...

2017. gada 13. septembris plkst. 11:21

Tehnoloģiju uzņēmums Lattelecom arī Liepājā izveidojis viedo jeb aktivitātēs balstītu biroju...

2017. gada 12. septembris plkst. 15:28

Ikdienas darba organizācijā WESS Auto Grupas autosaloni vadās pēc labās prakses piemēriem...

2017. gada 30. augusts plkst. 8:43

Tulkošanas un lokalizācijas uzņēmums Ad Verbum pārcēlies no rosīgās Brīvības ielas biroja...

2017. gada 28. augusts plkst. 15:10

Kopā strādāšanas vieta radošajām profesijām DarbaVieta, uzsākot jaunu darbības posmu, vērusi...

2017. gada 08. augusts plkst. 11:12

60% aptaujāto Latvijas iedzīvotāju nezina, cik pelna viņu kolēģi, liecina darba portāla...

2017. gada 08. augusts plkst. 9:38

Uzņēmēju biedrības Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras (LTRK) biedru skaits pārsniedzis...

2017. gada 27. jūlijs plkst. 8:07

Prezi biroja galvenie vadmotīvi – ērtība darbiniekiem un vide, kas cilvēkus iedvesmo...

2017. gada 26. jūlijs plkst. 11:28

Uzņēmēji darbam vidēji velta 8 stundas un 5 minūtes dienā, un vairāk...