Urbānā dārzkopība: Zaļš dārzs kaut uz biroja galda 

Ar viedā dārza palīdzību vienīgais darbs zaļumu audzēšanā ir izaugušā lociņa vai zemenes noplūkšana

Jānis Vēvers, 25.5.2018

Foto: Ieva Lūka/LETA

Pieņemoties spēkā «zaļuma vilnim», dārzeņu un garšaugu audzēšana paša dārzā atkal ir modē. Turklāt tagad, pateicoties tehnoloģiskiem risinājumiem, pie kvalitatīviem, sulīgiem zaļumiem viegli var tikt arī pilsētnieki, kuriem nav sava dārziņa un pat ne balkona.

Lociņu, diļļu un citu zaļumu audzēšana mājās parasti saistās ar puķu kasti uz saulainākās palodzes, piemērotākās augsnes iegādi un regulāru laistīšanu, gaidot, kamēr no zemes izlīdušais vārgais dīglis pārvērtīsies leknā ēdienā. Nākotne izskatās pavisam citāda. Futurulogi uzbūruši ainas, kurās dārzeņu audzētavas no laukiem pārceļas uz pilsētu ēku jumtiem, un šajos dārzos vispār nav zemes. Augi laiž saknes īpašā maisījumā un uzsūc no tā nepieciešamās barības vielas. Tā pasaulē plānots saīsināt loģistikas ķēdi, piegādājot pārtiku aizvien pieaugošajam pilsētnieku skaitam.

No astronautiem aizgūta tehnoloģija

Kādēļ gan gaidīt, kamēr uzņēmīgākie sabūvēs siltumnīcas uz jumtiem? Šodien ikviens var iepriecināt ģimeni ar paša audzētiem, tikko noplūktiem zaļumiem un pat sulīgām meža zemenēm, īpaši neuztraucoties par dārza kopšanu. Latvijā jau ir nopērkami gudrā dārza risinājumi, kas veidoti, iedvesmojoties no NASA izgudrojumiem astronautu barošanai. Tās ir kompaktas kastītes ar LED apgaismojumu, kas nodrošina optimālu gaismas daudzumu pat drēgnās un vēsās dienās. Savukārt Smart Soil maisījums, kurā atrodas augs, un iebūvētie sensori gādā par to, lai augs saņemtu nepieciešamo ūdens, skābekļa un barības vielu daudzumu. Būtiskākā priekšrocība tīras pārtikas cienītājiem ir iespēja izaudzēt augu atbilstoši pašu priekšstatiem – bez pesticīdiem, augu hormoniem un citām kaitīgām vielām. Šādus dārza risinājumus piedāvā arī Lattelecom veikali.

Mini vagas istabā

Viens no šādiem risinājumiem, kompaktais pilsētvides dārzs Click and Grow Smart Garden, pieejams divās versijās – ar trim un deviņām audzēšanas vietām. Mazākajā, Smart Garden 3 komplektā, iekļautas trīs bazilika kapsulas, lai audzēšanu varētu uzsākt uzreiz pēc viedā dārza izņemšanas no iepakojuma. Lielāko, 21,5 centimetrus garo un 6,3 cm plato Smart Garden 9, pavada attiecīgi deviņas kapsulas.

Audzēt var arī citus augus, ievietojot attiecīgo kapsulu. To vidū ir čili pipari, saldā paprika, meža zemenes, piparmētra, mini tomāti, salātlapas, lavanda, baziliks, raudene, salvija, dilles, pētersīlis un daudzi citi. Ražotājs sagatavojis vairāk nekā 40 veidu kapsulas.

«Augsne, sēkla un nepieciešamās barības vielas jau ir ievietotas kapsulā, tādēļ pircējam neko papildus nav jāgādā. Atliek vien ievietot kapsulu vietā un skatīties, kā pāris nedēļu laikā izaug izvēlētais augs. Turklāt, kā jau dārzam piedien, katrā «vagā» var audzēt kaut ko citu, vienlaikus kaut vai deviņus dažādus augus lielajā Smart Garden kastē. Sildīšana un laistīšana notiek automātiski, lietotājam vien jāatceras aptuveni reizi mēnesī paskatīties, vai nav jāpapildina ūdens krājumi 1,2 litru ietilpīgajā tvertnē,» DB stāsta Lattelecom tehnikas līnijas vadītājs Pāvels Degtjarevs. Šī uzņēmuma interneta veikals pagaidām ir vienīgā vieta Latvijā, kur Smart Garden var iegādāties uz nomaksu.

Pašam tikai jānoplūc

Automatizācijas dēļ Smart Garden ļoti patiks tiem, kuriem nav «zaļo īkšķīšu». Proti, cilvēkiem, kuriem gribas pašiem audzēt pārtiku, taču laika vai apņēmības trūkuma dēļ augi uz palodzes šad tad nokalst. Viedais dārzs turpinās zaļot arī pēc tā īpašnieka atgriešanās no ilgāka komandējuma, pat nebūs nepieciešams atstāt kaimiņiem dzīvokļa atslēgas, lai aplaistītu augus. LED lampa apspīd zaļumus 16 stundas diennaktī, bet astoņas ļauj tiem pagulēt, gluži kā vasarā brīvā dabā. Turklāt katrai dobei ir savs gaismeklis. Pateicoties diožu tehnoloģijai, elektrības patēriņš ir niecīgs, lai arī gaisma ir visai koša. Gudrajam dārzam nepieciešami vien seši vati enerģijas, kas nozīmē, ka gada laikā izmaksas nepārsniegs sešus eiro.

Lieki piebilst, ka arī birojam meža zemeņu rinda piešķirs vasarīgāku noskaņu un vadībai nebūs iemesla īgņoties par dārzniecības prakses ieviešanu, jo Smart Garden izskatās estētiski, aizņem maz vietas un nenosmērē darbagaldu ar zemi vai ūdeni kā puķu podi.

Kad augs savu dzīvi ir nodzīvojis, kapsula no trauka jāizņem un jāizmet. Tā ir biodegradabla, tādēļ laika gaitā pati noārdīsies, nenodarot kaitējumu videi. Atbrīvotajā vietā uzreiz var likt nākamo kapsulu un tā audzēt zaļumus visu gadu.

Sadarbībā ar Lattelecom