Uz Ukrainu nogādā elektrības ģeneratorus no Latvijas 

11.novembrī Latvijas Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) sadarbībā ar Eiropas Savienības (ES) Humanitārās palīdzības un civilās aizsardzības (ECHO) ģenerāldirektorātu nogādāja Ukrainā humanitāro palīdzību - 9 elektrības ģeneratorus - no Latvijas, atsaucoties Ukrainas lūgumam pēc starptautiskās humānās un civilās aizsardzības palīdzības, informē Ārlietu ministrija.

Lelde Petrāne, 12.11.2014

Ukrainas valsts ārkārtas situāciju dienests šos ģeneratorus nogādās uz Doņeckas un Luhanskas apgabalu atbrīvotajiem rajoniem, lai nodrošinātu infrastruktūras atjaunošanu un elektroapgādes nepārtrauktību valsts un pašvaldību iestādēs - galvenokārt tajās, kurās uzturas bērni. Palīdzība tika organizēta ar ES civilās aizsardzības mehānismu, kas arī nodrošināja 55% transporta izdevumu segšanu līdz Ukrainai.

Ukrainas Valsts ārkārtas situāciju dienesta vadītāja vietnieks Vasils Stojeckis (Vasil Stoetskiy), tiekoties ar ES delegācijas ECHO biroja vadītāju Mamaru Merzouku (Mamar Merzouk), ECHO sekondēto ekspertu no Latvijas Edmundu Āķīti, Latvijas vēstniecības pārstāvi Ligitu Davidovu un VUGD Operatīvās vadības pārvaldes Zvanu apstrādes un resursu vadības nodaļas priekšnieku majoru Andri Krotu, pateicās par sniegto tehnisko palīdzību, kas Ukrainai šajā grūtajā laikā ir ārkārtīgi svarīga.

Ņemot vērā, ka Latvija ir pirmā ES dalībvalsts, kura atsaukusies ES civilās aizsardzības mehānisma ietvaros saņemtajam lūgumam par tehnisko palīdzību, Latvijas vēstniecības pārstāve pauda cerību, ka citas ES dalībvalstis sekos šim piemēram. Savukārt Latvijas sekondētais eksperts ECHO ģenerāldirektorātā E. Āķītis pauda gandarījumu gan par Latvijas atbalstu, gan triju Baltijas valstu ekspertu līdzdalību humanitārās palīdzības jautājumu risināšanā Ukrainā, un norādīja, ka Latvijas ieguldījums būs piemērs citām ES dalībvalstīm sniegt palīdzību Ukrainai.

Humanitārās palīdzības ekspertu grupa no Latvijas, Lietuvas un Igaunijas, sniedzot konsultācijas kolēģiem, Ukrainā uzturēsies līdz 13.novembrim. ES dalībvalstu eksperti palīdz Ukrainas atbildīgajiem dienestiem novērtēt tehniskās un institucionālās spējas izveidotajās pagaidu pārvietoto personu pagaidu izmitināšanas vietās, kā arī apzināt vajadzības, kas nepieciešamas, gatavojoties ziemas periodam.

25.oktobrī Latvijas Republikas Ministru kabinets lēma par humanitārās palīdzības sniegšanu Ukrainai, nosūtot 9 elektroģeneratorus par kopējo summu vairāk nekā 45 000 EUR apmērā.