Investors

Uzlabojas skatījums uz zeltu

Jānis Šķupelis, 04.12.2018

Foto: pixabay.com

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Pievienot komentāru

Procentu likmēm kāpjot lēzenāk, uzmanību atkal var piesaistīt zelts.

Šis gads cenu izmaiņu ziņā neveiksmīgs ir bijis zeltam. Tā vērtība kopš janvāra sākuma ir samazinājusies par 6,5% un šīs nedēļas sākumā atradās pie 1235 ASV dolāru atzīmes par Trojas unci. Tiesa gan, pēdējo nedēļu laikā, riska aktīvu cenām klejojot zemāk, tā cena ir palielinājusies.

Lasi laikraksta Dienas Bizness šīs dienas numuru elektroniski!

Šogad kopumā zelta vērtībai nav patikusi ne ASV dolāra cenas palielināšanās, ne konstantā tirgus dalībnieku spriešana par augstāku procentlikmju laikiem. Šī metāla turēšana nenodrošina regulārus procentu ienākumus, un, ja tomēr investors ir iegādājies taustāmu zeltu, tad tas saistās pat ar zināmām uzglabāšanas izmaksām. Ja likmes pieaug, tad zeltam ir grūtāk konkurēt ar tādiem ieguldījumiem, kas investoriem nodrošina regulārus procentu ienākumus, piemēram, ar obligācijām un banku depozītiem. Pēdējā laikā gan plaukušas bažas par to, ka pasaules ekonomika nākamgad, visticamāk, būs lēnīgāka. Pagaidām kāda plašāka recesija paredzēta netiek un pārsvarā apspriesta vien ekonomikas izaugsmes bremzēšanās.

Tomēr arī tas var nozīmēt, ka pasaules ietekmīgākās centrālās bankas spers mazāk izšķirīgus soļus, lai normalizētu savu monetāro politiku. Vēl pagājušonedēļ tirgu pāršalca ASV Federālo rezervju sistēmas vadības mājieni par to, ka dolāra likmju palielināšanās nākamgad varētu tomēr nebūt tik strauja, kā tika uzskatīts pirms tam. Šādi laiki, kad likmes un ekonomika aug lēzenāk, dažiem labvēlīgāk liek raudzīties uz zelta cenas izredzēm. FRS vadītājs nupat norādīja, ka šobrīd dolāru procentlikmes «ir tikai nedaudz zem tā līmeņa, ko varētu uzskatīt par neitrālu» - tātad tāda, kas ne īsti stimulē, ne aiztur ekonomikas aktivitāti. To tirgus dalībnieki tulkoja kā zīmi, ka nākamgad ASV centrālie baņķieri dolāru refinansēšanas likmi paaugstinās divas vai pat tikai vienu reizi.

Visu rakstu Uzlabojas skatījums uz zeltu lasiet otrdienas, 4.decembra laikrakstā Dienas Bizness! Lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!