Uzņēmīgums jāmāca skolā 

Privātā uzņēmīguma loma sabiedrībā pieaug; riskam labvēlīgas ekosistēmas veido gan kompānijas, gan valstis

Didzis Meļķis, 14.03.2018

Dans Toma

Foto: Ritvars Skuja, Dienas Bizness

Jaunuzņēmumu akselerators Start-up Wise Guys Rīgā ir sācis divas akselerācijas programmas – pirmo Baltijā finanšu tehnoloģiju jeb fintech programmu Wise Guys Fintech, kuras uzņēmumi atrodas Swedbank ēkā, un akseleratoru kopdarba telpās Teikums, kas atrodas Jaunās Teikas rajonā. Abu programmu uzņēmumus mentorēt bija ieradies Eiropas korporatīvajā vidē un publiskajā sektorā atzīts inovācijas mentors Dans Toma (Dan Toma).

Pēc divu mentorēšanas dienu novērojumiem Rīgā viņš sarunā ar DB komentē, ka abu programmu dalībnieki ir ļoti atšķirīgi, jo Swedbank telpās akseleratoru veido fintech jaunuzņēmumi, bet Teikuma telpās notiekošais nav ar tik specifisku orientāciju. «Sevišķi fintech programmā ir ļoti spēcīgas komandas – pilnīgi visas, un starp tām noteikti ir nākotnes čempioni. Viena komanda man tur īpaši iekrita prātā, un es apsveru tajā jaunuzņēmumā investēt personīgi,» saka D. Toma.

Pats D. Toma ir bijis jaunuzņēmumu veidotājs un pašlaik kā konsultants strādā gan labi atpazīstamās korporācijās, gan ar valdībām nacionālo inovācijas ekosistēmu izveidē no Luksemburgas līdz Vjetnamai. Grāmata The Corporate Startup, kurai D. Toma ir līdzautors, nule kā Londonā ir saņēmusi gada labākās menedžmenta grāmatas balvu.

Jautāts par inovācijas mentoringu no jaunuzņēmumiem līdz valdībām, D. Toma skaidro, ka viņš nemāca cilvēkiem plānot. «Es lietoju metaforu par džezu un orķestri. Džeza mūziķis vienmēr var pievienoties orķestrim, bet tipisks orķestra mūziķis nevarēs pēkšņi sākt spēlēt džezu. Es mēģinu cilvēkiem uzņēmējdarbībā iemācīt spēlēt džezu jeb kā dzīvot neskaidrības apstākļos. Jums ir vīzija, redzējums, bet nav plāna kā gatavas partitūras. Atšķirībā no plāna šeit svarīgas ir nelielas pārmaiņas un kustības, kas palīdz virzīties uz šo vīziju, bet nav līdz galam skaidrs un izplānots, kā to sasniegt. Uzdevums ir iemācīt cilvēkiem, kā domāt, nevis ko domāt.»

LASI ARĪ:

FOTO: Atklāts Baltijā pirmais fintech akselerators

Plašāk lasiet rakstā Uzņēmīgums jāmāca skolā trešdienas, 14. marta, laikrakstā Dienas Bizness!

Jaunākais izdevums