Uzņēmumu likvidācijas «sērga» vēršas plašumā

2018. gada 16. oktobris plkst. 6:08
Sadaļa: Ekonomika
Dalies ar šo rakstu

Šogad Latvijā jau likvidēts vairāk uzņēmumu nekā jebkad iepriekš visa gada garumā, vienlaikus turpina sarukt jaunu uzņēmumu reģistrācija, rezultātā uzņēmumu kopējā bilance ir negatīva.

To liecina pēc Uzņēmumu reģistra ziņām veiktais SIA Lursoft pētījums. Tajā secināts, ka saskaņā ar kopējo tendenci valstī samazinājies no jauna reģistrēto uzņēmumu skaits un pieaudzis likvidēto uzņēmumu skaits. Lursoft dati rāda, ka 2015.gadā likvidēto uzņēmumu skaits audzis par 57,3%, sasniedzot 10 070, turpmāk tam ik gadu pieaugot, līdz visbeidzot pagājušajā gadā to skaits sasniedza jau 16 480 uzņēmumus. Pēdējos divos gados likvidēto uzņēmumu skaits bijis lielāks nekā jaunreģistrēto, un arī pašreizējie dati par situāciju 2018.gadā neliecina par krasām izmaiņām – līdz 15.oktobrim šogad likvidēti jau 16 750 uzņēmumi, kamēr no jauna reģistrēti tikai 8 587.

Jāatgādina, ka pēdējo reizi, neskaitot šo, pagājušo un 2016. gadu, šāda situācija, kad likvidēto uzņēmumu skaits pārsniedza jaundibināto, bija vērtojama pirms 19 - 20 gadiem. Proti, 1997. un 1998.gadā uzņēmumu likvidāciju ietekmējis pienākums uzņēmējiem pārreģistrēt pamatkapitālu (SIA no 100 Ls (142 eiro) līdz 2000 Ls (2840 eiro)), ko neizdarot tika uzsākta uzņēmuma likvidācija, kā arī Krievijas ekonomikas krīze, kas ietekmēja daudzu Latvijas uzņēmumu maksātspēju. Ir gan kāda nianse, proti, savulaik likvidācija notika likuma prasības neizpildes dēļ, savukārt pērn – biznesa lēmuma un tukšo, nestrādājošo uzņēmumu «izslēgšanas» dēļ.

Ir viedoklis, ka Latvijā bija «saražoti» daudzi uzņēmumi, kuri nekādu ekonomisko darbību neveica, un ir tikai loģiski, ka tie tiek likvidēti. No kopējā nelikvidēto uzņēmumu skaita ir pietiekami daudz tādu, kuri eksistē tikai uz papīra, nevis dabā, un ir labi, ka ir «patīrītas» datu bāzes, atsijājot graudus no pelavām. Savukārt citi uzskata, ka uzņēmumu likvidācijas pieauguma un jaundibinātu uzņēmumu skaita sarukuma cēloņi ir kopīgi un tie meklējami ne tikai likvidēto uzņēmumu saimnieku kļūdās, bet arī valsts politikas «miglā», kā arī neprognozējamā ekonomiskā stāvokļa dēļ. Ir viedoklis, ka viens no uzņēmumu likvidācijas stimulatoriem esot arī 50 eiro noteiktais nodoklis par tukšu uzņēmumu. Proti, šo kompāniju īpašnieki, samaksājuši minēto 50 eiro nodokli, devās uz Uzņēmumu reģistru un iesniedza pieteikumu savu uzņēmumu likvidācijai.

Visu rakstu Likvidācijas «sērga» vēršas plašumā lasiet otrdienas, 16.oktobra laikrakstā Dienas Bizness! Pērc un lasi laikraksta Dienas Bizness šīs dienas numuru elektroniski!

Dalies ar šo rakstu