Valdes locekļi staigā pa plānu ledu 

Pāri valdes locekļu galvām ir pacelts personīgās atbildības Damokla zobens; tiesu precedenti šīm amatpersonām nav labvēlīgi

Māris Ķirsons, 05.9.2017
1/2

DB 5. septembra vāks

Lai arī bieži vien sabiedrībā pret uzņēmumu valdes locekļiem valda greizs priekšstats kā par cilvēkiem, kuri saņem lielu algu, tiek piemirsts, ka šie ļaudis būtībā riskē ar savu personīgo mantu. Tā kā bizness ir riskanta nodarbe, tad nebūt nepārsteidz vēlme apdrošināt valdes locekļu civiltiesisko atbildību un arī laulību līgumu slēgšana. Abi pieminētie instrumenti var minimizēt risku valdes loceklim atrasties «zem tilta ar tukšam kabatām un vilka pasi».

DB jau rakstīja, ka 2015. gads valdes locekļu atbildību ar personīgo maku pret kreditoriem – gan privātajiem, gan valsti – nodokļu jautājumā ir paaugstinājis vēl nebijušos augstumos. Tomēr valdes locekļu personīgās atbildības pieaugums ir veicinājis atbildīgu cilvēku atteikšanos pildīt šos pienākumus, kā arī to, ka, pirms uzņemties valdes locekļa amatu, nereti tiek noslēgti laulības līgumi un slēgti civiltiesiskās atbildības apdrošināšanas līgumi. Lai valdes locekļi nekļūtu par «importa» preci, savulaik, 2014. gada nogalē, tika piedāvāti grozījumi, kuri paredzēja, ka vismaz Latvijā reģistrēto uzņēmumu valdes loceklim obligāti būs jābūt no ES, Šveices, Norvēģijas, Islandes vai Lihtenšteinas, taču tie netika akceptēti.

«Komerclikums nosaka stingras prasības uzņēmumu amatpersonām attiecībās gan ar uzņēmumu īpašniekiem, gan ar valsti. Īpašas attiecības ar kompāniju īpašniekiem valdes locekļi var atrunāt īpašos līgums,» teic Latvijas Biznesa savienības prezidente Elīna Egle. Viņa atzīst, ka pēdējo gadu tendence – kad SIA valdes locekļi ar savu personīgo maku nes pilnu atbildību par sabiedrības ar ierobežotu atbildību saistībām – būtībā šo riskēšanu ar nodalītu kapitālu ir sagrāvusi. «Biznesā vienmēr ir risks, un, ja īpašnieks riskē ar nodalītu mantu (naudu), tad vēlme valdes loceklim uzlikt pilnu atbildību novedusi pie tā, ka nebūs kam strādāt par valdes locekli. To, ka uzņēmumi paliek bez valdes, rāda arī tie gadījumi, kad valdes locekļi atsakās no savu pienākumu pildīšanas,» skaidro E. Egle. Valdes locekļu pilna atbildība par biznesa riskiem padara šos cilvēkus par sava veida ķīlniekiem.

Visu rakstu Valdes locekļi staigā pa plānu ledu lasiet 5. septembra laikrakstā Dienas Bizness.

Jau pirms Saeimas vēlēšanām Jaunā Konservatīvā partija solīja, ka visas trīs Latvijas lielās ostas ir jāpaliek zem valsts jumta, tādēļ ASV sankcijas pret Aivaru Lembergu un vairākām juridiskajām personām ir uzlūkojamas kā politisko solījumu pildīšana un vienlaikus politiskās varas pārvēršana ekonomiskajā.