Nodokļi

Valsts biznesam parādā 165 miljonus eiro

Māris Ķirsons, 12.02.2019

Foto: pixabay.com

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Lai arī pērn uzņēmuma ienākuma nodoklī iekasēti 304 milj. eiro, tomēr 164,98 milj. eiro valstij būs jāatdod uzņēmējiem.

Tādu ainu rāda Valsts ieņēmumu dienesta dati. Proti, līdz šā gada 24. janvārim nodokļu administrācijā bija iesniegtas 126 478 uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) deklarācijas, no kurām 72 102 iesniegtas kā perioda pēdējās deklarācijas. No visām iesniegtajām deklarācijām 42 687 deklarēts aprēķinātais uzņēmuma ienākuma nodoklis 37,44 milj. eiro apmērā, savukārt 12 779 deklarācijās deklarēts no budžeta atmaksājamais nodoklis 164,98 milj. eiro apmērā, bet 71 012 deklarācijās norādītā nodokļa summa — nulle eiro.

Valsts ieņēmumu dienests norāda, ka ne visa summa 164,98 milj. eiro ir atmaksājama nodokļu maksātājiem, jo iespējams, ka kādā citā periodā nodokļu maksātājs ir deklarējis nodokļa aprēķinu vai ir uzkrājies parāds no iepriekšējiem periodiem. Nodokļu administrācija uzsver, ka saskaņā ar Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma normām attiecīgā taksācijas perioda nodokļa pārmaksas Valsts ieņēmumu dienests ieskaita nodokļa maksātāja turpmākajos nodokļa maksājumos, nodokļa parādu dzēšanai vai atmaksā nodokļa maksātājam pēc tā pieprasījuma 30 dienu laikā.

Uzņēmēji UIN pārmaksu (ja tā ir pamatota) var saņemt arī naudā, iesniedzot VID pieprasījumu par atmaksu. Tāpat pārmaksu var ieskaitīt citu (jebkuru VID administrēto nodokļu) turpmākajos maksājumos, nodokļu parādu dzēšanai, iesniedzot VID pieprasījumu par novirzīšanu citiem nodokļiem. Uzņēmumu ienākuma nodoklī pārmaksātās summas var atgūt 30 dienu laikā no pieprasījuma iesniegšanas VID.

«Tas, ka uzņēmumu ienākuma nodokļa reformas rezultātā valstij būs jāatmaksā kāda daļa no uzņēmumu avansā samaksātā peļņas nodokļa, bija skaidrs jau reformas izstrādes laikā 2016.- 2017. gadā, bet neskaidrs bija tikai, cik daudz,» skaidro nodokļu eksperte un AS CBB Konsultāciju birojs valdes locekle Lienīte Caune. Viņa atzīst, ka nepilni 165 milj. eiro kā atmaksājamā summa uzņēmējiem ir liela nauda. «Faktiski bizness pērn līdz 1. jūlijam, maksājot UIN avansa maksājumus, izsniedza bezprocentu kredītu valstij 165 milj. eiro apmērā, kas pat jau ir ieskaitīti kā pērnā gada valsts budžeta ieņēmumi, bet šogad tie par analogu summu samazinās valsts maka biezumu,» norāda L. Caune. Viņa nenoliedz, ka ar šo problēmu - pērn samaksātā nodokļa atmaksu - jau jāsadzīvo jaunajai valdībai.

Visu rakstu Valsts biznesam parādā 165 milj. eiro lasiet 12. februāra laikrakstā Dienas Bizness.

Abonē (zvani 67063333) vai lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!

Komentāri

Pievienot komentāru