VARAM neizdodas saskaņot Rīgas domes atlaišanas likumprojektu 

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijai (VARAM) otrdien nav izdevies saskaņot Rīgas domes atlaišanas likumprojekta redakciju, jo pret to iebildusi Latvijas Pašvaldību savienība un Latvijas Lielo pilsētu asociācija, informēja ministrijā.

LETA, 2019. gada 15. janvāris plkst. 17:51

Foto: LETA

Likumprojektu atbalstījuši Tieslietu ministrija, Valsts kanceleja un Pārresoru koordinācijas centrs. Savukārt to nesaskaņo Latvijas Pašvaldību savienība, uzskatot, ka tajā nav ietverts domes atlaišanas pamatojums un Latvijas Lielo pilsētu asociācija, galvenokārt, uzskatot, ka likumprojekta anotācijā nav informācijas, kas apstiprinātu un pierādītu šāda pārkāpuma esamību, norādīja ministrijā.

Pēc VARAM paustā, Tieslietu ministrija sanāksmē uzsvērusi, ka Rīgas domes darbībā ir konstatēti sistemātiski pārkāpumi, savukārt Latvijas Pašvaldību savienības un Latvijas Lielo pilsētu asociācijas viedoklis nav uzskatāms par objektīvu, jo tās ik gadu saņem dotāciju no Rīgas domes.

Tādējādi sanāksmē vienošanos par likumprojekta redakciju neizdevās panākt, jo Latvijas Pašvaldību savienība un Latvijas Lielo pilsētu asociācija joprojām nepiekrīt nedz tam, ka Rīgas domes darbība ir nelikumīga un neatbilstoša vietējās sabiedrības interesēm, nedz tam, ka pārkāpumi attiecīgi konstatēti un dokumentēti likumprojekta anotācijā, tā norādīja VARAM.

Tagad VARAM likumprojektu precizēs atbilstoši diskusijā izskanējušajiem priekšlikumiem un 21.janvārī iesniegts izskatīšanai Ministru kabinetā.

Ministrijas parlamentārais sekretārs Jānis Eglītis sarunā ar aģentūru LETA teica, ka šodienas sanāksmē kļuvis skaidrs, ka likumprojektu saskaņot ar visām iesaistītajām pusēm nebūs iespējams.

Eglītis norādīja, ka tālāk likumprojekts tiks virzīts apspriešanai Ministru kabineta komitejā. Viens no tās uzdevumiem ir izvērtēt politikas plānošanas dokumentu projektus un izskatīt tiesību aktu projektus, kurus institūcijas nav pilnībā saskaņojušas.

Pēc viņa teiktā, sanāksmē Finanšu ministrijas pārstāvji pauduši, ka likumprojekts un tā izvērtēšana nav ministrijas kompetencē.
Tomēr Eglītis uzskata, ka tas nav korekti, jo likumprojekts izstrādāts, balstoties uz, iespējams, prettiesiskām darbībām saistībā ar pilsētas kapitālsabiedrību pārvaldību, un, līdz ar to, arī finanšu pārvaldību.

Savukārt Valsts kancelejas pārstāvji sanāksmē minējuši iespējamos riskus, piemēram, to, ka Rīgas domes priekšsēdētājs Nils Ušakovs (S) varētu vērsties Satversmes tiesā.

Arī VARAM parlamentārais sekretārs piesauca dotācijas, ko Latvijas Pašvaldību savienība un Latvijas Lielo pilsētu asociācija saņem no Rīgas domes. Viņaprāt, ar tām esot skaidrojama nevienprātība likumprojekta atbalstīšanā.

Neraugoties uz izskanējušām pretenzijām, VARAM pārstāvja ieskatā, sanāksmē noritējušas konstruktīvas sarunas.

Komentējot Eglīša teikto, Latvijas Lielo pilsētu asociācijas priekšsēdētājs Viktors Valainis (ZZS) aģentūrai LETA pauda, ka VARAM vienkārši vairs neesot argumentu, ko likt pretī.

Mūsu nostāja ir balstīta uz ekspertu viedokli, nevis politiķu personīgo redzējumu. No VARAM puses mēs ekspertu viedokli šodien gandrīz nedzirdējām un pārsvarā visu sarunu virzīja tieši Eglītis. Arī uz Latvijas Pašvaldību savienības uzdotajiem jautājumiem atbilžu īsti nebija, sacīja Valainis.

Viņš pastāstīja, ka pašvaldības lūgušas likumprojekta anotāciju papildināt ar izvērtējumu - ko pati VARAM ir darījusi, lai domei pārmestos pārkāpumus novērstu.

Visus tos pārkāpumus, kuru dēļ VARAM grib atlaist Rīgas domi, ministrija varēja ietekmēt. Viņi aicināja domi kaut ko skatīt, lai gan varēja izdot rīkojumu un likt kaut ko mainīt. Te patiesībā ir jāmēra arī VARAM bezdarbība, kādēļ tas viss ir noticis, uzskata Valainis.
Kā ziņots, vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Kaspars Gerhards (VL-TB/LNNK) valdībā ir iesniedzis likumprojektu par Rīgas domes atlaišanu.

Likumprojektā teikts, ka tā mērķis ir novērst situāciju, kad Rīgas dome pieļauj nelikumīgu rīcību un nenodrošina likumos noteikto pašvaldības funkciju izpildi. Līdz ar likuma pieņemšanu Saeimā Rīgas dome tiktu atlaista un tās vietā tiktu iecelta pagaidu administrācija.

Pēc vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs teiktā, esot paveikts apjomīgs darbs, lai skrupulozi izvērtētu Rīgas domes darbu, it sevišķi pašvaldības SIA Rīgas satiksme pārraudzības un kontroles jomā.

Gerhards iepriekš pauda, ka nav pieļaujama situācija, ka laikā, kad tiesībsargājošās institūcijas veic procesuālās darbības pašvaldības uzņēmumā, kur tiek minēts, iespējams, pat mākslīgs iepirkumu sadārdzinājums 5% līdz 7% apmērā, Rīgas dome neuzņemas atbildību par notiekošo, tā vietā sasaucot formālu sēdi uzticības izteikšanai priekšsēdētājam. Turklāt šis ne tuvu nav pirmais publiski izskanējušais skandāls saistībā ar iespējamām nelikumībām Rīgas satiksmē, uzsvēra Gerhards.

Premjerministra Māra Kučinska (ZZS) pieaicinātie juristi gan norādījuši, ka sagatavotais likumprojekts nav pietiekams pamats visas domes atlaišanai, taču Gerhards varot izmantot sev piešķirtās tiesības un atstādināt no amata Rīgas mēru Nilu Ušakovu (S).

Gerhards gan apņēmies domes atlaišanas likumprojektu uzlabot un atkārtoti iesniegt to valdībai, nevis lemt tikai par Ušakova atlaišanu.

Dalies ar šo rakstu!
Raksta komentāri
Spied šeit, lai lasītu vai pievienotu savu komentāru
Tevi varētu interesēt
2019. gada 07. janvāris plkst. 11:51

Valsts prezidents Raimonds Vējonis premjera amatam nolēmis nominēt «Jaunās Vienotības» (JV) politiķi,...

2019. gada 07. janvāris plkst. 11:11

Partija «KPV LV» iekšlietu ministra amatam virza advokātu Sandi Ģirģenu (KPV LV),...

2019. gada 07. janvāris plkst. 9:19

Partiju apvienības «Jaunā Vienotība» (JV) finanšu ministra amata kandidāts ir Jānis Reirs,...

2019. gada 04. janvāris plkst. 13:28

Valsts prezidents Raimonds Vējonis šodien vēl nenominēs jaunu premjera amata kandidātu, iespējams,...

2019. gada 04. janvāris plkst. 10:10

Nacionālā apvienība «Visu Latvijai!»-«Tēvzemei un brīvībai»/LNNK (VL-TB/LNNK) neiebilst...

Nepalaid garām

Šajā piektdienā biznesa portāls Db.lv saviem lasītājiem piedāvā iespēju ielūkoties Lietuvas...

Anda Šmitmane ēdināšanas biznesā Tukumā darbojas jau 20 gadus. Viņa atzīst, ka...

Mazumtirdzniecības tīkls Rimi pirmdien prezentēja pirmo veikalu Latvijā ar pašapkalpošanās skeneriem....

Pēdējā laikā būtiski pieaudzis elektrisko skrejriteņu vandālisma gadījumu skaits, stāsta koplietošanas...

Vai bērnam ir jābūt algas grāmatiņā, lai saņemtu IIN atvieglojumus jeb -...

«Pastāvēs, kas pārmainīsies - šis ir par mums un tieši tamdēļ mēs...

No šīs sadaļas
2019. gada 15. janvāris plkst. 8:51

Jaunās partijas vēl ir priekšvēlēšanu gaisotnē un «nesēj nolaisties uz zemes», šādu...

2019. gada 14. janvāris plkst. 6:33

ASV prezidents Donalds Tramps svētdien brīdināja Turciju par ekonomisku sagrāvi, ja tā...

2019. gada 12. janvāris plkst. 8:24

ASV prezidents Donalds Tramps piektdien paziņoja, ka viņš atvieglos augsti kvalificētiem strādniekiem...

2019. gada 11. janvāris plkst. 6:31

Valsts prezidents Raimonds Vējonis no šodienas dodas ikgadējā atvaļinājumā, liecina Valsts prezidenta...

2019. gada 10. janvāris plkst. 16:26

Saeima šodien noraidīja Saskaņas deputātu iesniegto pieprasījumu par neuzticības izteikšanu ekonomikas...

2019. gada 10. janvāris plkst. 7:58

Francijas prezidents Emanuels Makrons pirmdien paziņojis, ka daļa «dzelteno vestu» kustības aktīvistu...

2019. gada 08. janvāris plkst. 15:58

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Kaspars Gerhards (VL-TB/LNNK) neizskatīs...

2019. gada 07. janvāris plkst. 16:49

Nacionālā apvienība «Visu Latvijai!»-«Tēvzemei un brīvībai»/LNNK (VL-TB/LNNK) tomēr vēl...

2019. gada 07. janvāris plkst. 11:51

Valsts prezidents Raimonds Vējonis premjera amatam nolēmis nominēt «Jaunās Vienotības» (JV) politiķi,...

2019. gada 07. janvāris plkst. 11:11

Partija «KPV LV» iekšlietu ministra amatam virza advokātu Sandi Ģirģenu (KPV LV),...