Ražošana

Veic lēcienu nākotnē

Māris Ķirsons, 11.06.2018

Foto: Ritvars Skuja, Dienas Bizness

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Ieguldot 1,7 miljonus eiro, SIA IKTK kopā ar saistītajiem uzņēmumiem būvē lielizmēra liekti līmēto koka konstrukciju apstrādes rūpnīcu

Tādējādi tā būtiski palielina piedāvāto produktu klāstu, ražošanas kapacitāti, vienlaikus sākot strādāt ārvalstu tirgos.

«Šis ir uzņēmuma otrs lielākais solis attīstībā pēc 2015. gada, kad tika atvērta 5,5 miljonu eiro vērtā Latvijā pirmā un joprojām vienīgā lielizmēra liekti līmēto koka konstrukciju eksperimentālā ražotne, kuras izveidi atbalstīja ES struktūrfondu līdzfinansējums,» skaidro SIA IKTK valdes priekšsēdētājs Māris Peilāns. Bez ES struktūrfondu finansiāla atbalsta šāda ražotne diez vai taptu. «Atbalsta nosacījumos bija paredzēts, ka pirmajos trijos gados ražotne ir zinātnes, pētniecības un eksperimentālu ideju realizācijas vieta, kur bizness ir pakārtota lieta, taču šogad šis nosacījums beidz darboties, un tagad, kad ir aprobēta daudzu un ļoti dažādu konstrukciju izgatavošana, ir nepieciešami papildu kapitālieguldījumi, lai spētu sekmīgi strādāt tirgū,» uzsver M. Peilāns. Līdz šim IKTK izgatavoto konstrukciju portfelī nav bijis divu identisku projektu. «Katrā projektā, kuram izgatavojām lielizmēra liekti līmētās konstrukcijas, ir sava specifika – rozīnīte, ar ko tas atšķirtas no citiem,» secina M. Peilāns. Viņš ir pārliecināts, ka, īstenojot arī iecerētās otrās ražotnes projektu, varēs ne tikai palielināt piedāvāto produktu klāstu un produktu ražošanas apjomus, bet ātrāk un efektīvāk veikt izgatavoto konstrukciju apstrādi. «Pašlaik šo salīmēto konstrukciju apstrāde bija roku darbs – kur vajag iegriezumu, kur iestrādāt urbumus skrūvēm, kur izveidot konstruktīvas nišas utt.,» skaidro M. Peilāns.

Zinātnieku pienesums

Uzņēmuma valdes priekšsēdētājs norāda uz labo sadarbību ar zinātniekiem gan no Lauksaimniecības universitātes un SIA Meža un koksnes produktu pētniecības institūts, gan no Rīgas Tehniskās universitātes. «Idejas autors par to, kas vajadzīgs salīmēto konstrukciju pēcapstrādē, ir SIA Meža un koksnes produktu pētniecības institūts direktors Andrejs Domkins, kurš arī palīdzēja ar labāko pieejamo tehnoloģiju izvēli,» uzsver M. Peilāns. Savukārt A. Domkins norāda, ka iecerētajā ražotnē ir paredzēts ievietot iekārtu kompleksu, kas no sešām pusēm varēs veikt lielizmēra konstrukciju augstas precizitātes apstrādi. «Tas nozīmē, ka pašreizējā IKTK ražotnē vairs pēc produkcijas salīmēšanas nevajadzēs ieturēt pauzi, kamēr tiek veikta izgatavotās detaļas pēcapstrāde, tādējādi būtiski palielināsies produktu sortiments, kāps darba ražīgums un vienlaikus vairāk varēs saražot attiecīgos produktus,» uz ekonomisko efektu norāda A. Domkins. Viņš arī uzsver, ka līdzšinējie IKTK produkti, kas vairāk bija eksperimentāli un demonstrācijai piemēroti, ir sevi pierādījuši un tagad no cilvēkiem vairs neesot jūtams tik milzīgs pārsteigums, ar kādu nācies saskarties iepriekšējos gados.

Visu rakstu Veic lēcienu nākotnē lasiet 11. jūnija laikrakstā Dienas Bizness.

Komentāri

Pievienot komentāru