Finanses

Veidos atbalsta pasākumu MVU finansējuma piesaistei kapitāla tirgos

Zane Atlāce - Bistere, 04.12.2018

Foto: pixabay.com

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Pievienot komentāru

Ministru kabinets (MK) 4.decembrī izskatīja Finanšu ministrijas sagatavoto informatīvo ziņojumu par Eiropas Savienības (ES) fondu atbalsta instrumenta izstrāde mazo un vidējo uzņēmumu (MVU) finansējuma piesaistei kapitāla tirgos.

Lai attīstītu kapitāla tirgus ekosistēmu Latvijā un veicinātu strauji augošu MVU finansējuma piesaistes iespējas publiskajā tirgū caur biržu ir izstrādāts finanšu instruments, kurš novērstu šķēršļus uzņēmumu kotācijai biržā. Priekšlikums paredz iespēju atbalstīt vismaz piecu uzņēmumu akciju emisiju un vismaz piecu uzņēmumu obligāciju emisiju un tai sekojošu kotāciju biržā. Šis plāns atbilst indikatīvajam novērtējumam par uzņēmēju interesi piesaistīt finansējumu biržā un izmantot atbalsta pasākumu.

Lai īstenotu nepieciešamā atbalsta pasākuma izstrādi un pārņemtu starptautisko pieredzi, Finanšu ministrija un Ekonomikas ministrija 2018. gada februārī sāka sadarbības projektu ar Eiropas Komisijas Strukturālo reformu atbalsta dienestu un Eiropas Rekonstrukcijas un attīstības banku. Līdzīgi atbalsta pasākumi šobrīd ir ieviesti un veiksmīgi darbojas arī citās ES valstīs, piemēram, Austrijā, Ungārijā un Polijā. Projekta īstenošanas gaitā notika konsultācijas ar finanšu nozares pārstāvjiem un sabiedriskajām organizācijām, tai skaitā AS Nasdaq Riga fondu biržu un finanšu tirgus dalībniekiem.

Latvijā biržas potenciāls un iespējas uzņēmumu finansēšanai piesaistīt alternatīvo finansējumu kapitāla tirgos netiek pietiekoši izmantotas. Konsultantu vērtējumā pastāv tirgus nepilnība par uzņēmumu kotāciju biržā. Starptautiskie salīdzinājumi un Latvijas uzņēmumu aptaujas liecina par kapitāla finansējuma nepieciešamību uzņēmumos un par uzņēmumu interesi, tomēr praktiski akciju kotāciju biržā ir veikuši tikai atsevišķi uzņēmumi. Analizējot ir identificēti pastāvošie šķēršļi kotācijai biržā, tai skaitā augstas kotācijas sagatavošanas izmaksas, zema tirgus likviditāte un nepietiekamas uzņēmēju zināšanas.

Valdība noteica uzdevumu līdz 2019. gada 15. decembrim izstrādāt ES struktūrfondu atbalsta pasākuma dokumentus, tai skaitā specifiskā atbalsta mērķa īstenošanas noteikumus, un izstrādāt priekšlikumus atbalsta pasākuma finansējuma nodrošināšanai.