Veikalos masveidā tiek ievesta Spānijas cūkgaļa, radot vietējās cūkgaļas deficītu 

Pēdējo nedēļu laikā lielās partijās Latvijā tiek ievesta Spānijas cūkgaļa, tādējādi no veikalu plauktiem izspiežot vietējo produkciju, informēja Latvijas Cūku audzētāju asociācijas vadītāja Dzintra Lejniece.

LETA, 24.10.2016

Foto: freeimages.com

«Lai sildītu mūsu pašu ekonomiku, būtu svarīgi atbalstīt vietējos ražotājus un pirkt vietējos produktus, taču lielveikalu gaļas vitrīnas lielākoties pilda citu Eiropas Savienības dalībvalstu cūkgaļa, savukārt sabiedriskās ēdināšanas sektoram gandrīz neviens nejautā, kādas izcelsmes cūkgaļa tiek pasniegta. Mēs regulāri redzam Polijas izcelsmes cūkgaļu, arī Spānijas cūkgaļas īpatsvars Latvijā ir liels, un tieši pēdējo nedēļu laikā Spānijas cūkgaļa lielās partijās ievesta Latvijā, no veikalu plauktiem izspiežot vietējo produkciju,» norādīja Lejniece.

Viņa arī sacīja, ka Spānija saskaņā ar Eiropas Komisijas datiem ir viena no Eiropā lielākajām antibiotiku patērētājām cūkkopības nozarē.

«Ļoti ticams, ka iecienītajā pusdienu ēstuvē uz šķīvja tiek likta Spānijas cūkas karbonāde vai no Polijas atceļojusi cūkgaļa. Turklāt Latvijā tiek ievesta un pārdota arī lētāka cūkgaļa, nekā Eurostat publicēta izcelsmes valstī pastāvošā bāzes cena. Neskatoties uz to, tikai katrs desmitais cūkgaļas patērētājs Latvijā jautā pārdevējam gaļas izcelsmes valsti,» atzina Lejniece.

Raksts turpinās pēc reklāmas

Viņa arī norādīja, ka pēc asociācijas pasūtījuma veiktais kompānijas GfK Custom Research Baltic pētījums atklāj, ka 62% Latvijas iedzīvotāju ir svarīgi, lai restorānos un citās sabiedriskās ēdināšanas vietās, kur tiek ieturēta maltīte, ēdiens tiktu gatavots no Latvijā ražotas cūkgaļas. Turklāt katrs piektais respondents atzinis, ka tas viņam ir ļoti svarīgi.

«Diemžēl pavisam cita aina ir, kad paskatāmies uz atbildēm par to, vai kādreiz esat lielveikalā vai tirgū vaicājis pārdevējam par cūkgaļas izcelsmes valsti. Gandrīz puse aptaujāto iedzīvotāju šo jautājumu nav uzdevuši ne reizi. Tas pats notiek arī restorānos un sabiedriskās ēdināšanas iestādēs - cūkgaļa ir regulāra sastāvdaļa pusdienu piedāvājumā, taču cik daudz ir tādu, kas ir jautājuši par izcelsmes valsti cūkgaļai? Pētījuma dati liecina, ka lielākā daļa iedzīvotāju - 58% respondentu - cūkgaļu iegādājas lielveikalā, taču joprojām ne visos lielveikalu tīklos var nopirkt Latvijā audzētu cūkgaļu,» sacīja asociācijas vadītāja.

Viņa arī norādīja, ka saskaņā ar Eiropas Savienības regulām gaļai obligāti ir jānorāda izcelsmes vieta, tāpēc pircējiem gan lielveikalos un tirgos, gan restorānos ir tiesības pārdevējiem vaicāt informāciju par cūkgaļas izcelsmi. «Pēc Centrālās statistikas pārvaldes datiem, viens Latvijas iedzīvotājs gada laikā apēd 20 kilogramus cūkgaļas, un vietējie cūku audzētāji varētu pilnībā nodrošināt Latvijas patēriņam nepieciešamo svaigo cūkgaļu,» rezumēja asociācijas vadītāja.

Latvijas cūku selekcijas organizācijas 28.oktobrī organizēs Cūkgaļas kvalitātes dienu, kuras mērķis ir veicināt Latvijā audzētas cūkgaļas noietu vietējā tirgū.

No šīs sadaļas

Rīgas Centrāltirgus, iepriekš nevienu nebrīdinot, nolēmis lauzt nomas līgumus un likvidēt...

Vairāku objektīvu iemeslu dēļ ziemas riepu iegāde šosezon ir sasniegusi klientiem draudzīgāko...

Pašmāju auto rezerves daļu  un piederumu tirdzniecības tīkls GROS AUTO atvēris 15....

Mājas un interjera preču ražotāja Jysk interneta veikalam ir izdevies novērst kiberuzbrukuma...

No Rīgas centrā esošā veikala Stockmann evakuējušies cilvēki, biznesa portālam db.lv...

No 11. oktobra pircējiem Latvijā ir pieejams iepirkšanās portāls, kas veltīts tikai...

Baltijas alternatīvo ieguldījumu fonds Livonia Partners, kura dibināšanā piedalījās arī...

Sākta kampaņa Karotīte vieno! Izvēlies vietējos produktus!, kas aicina Latvijas iedzīvotājus dot...

Septembrī salīdzinājumā ar augustu patēriņa cenas Latvija varētu būt augušas par 0,5%,...

Britu apģērbu zīmola Phase Eight veikala izveidē investēti 350 000 eiro, pastāstīja...