Viena no finanšu krīzes mācībām - atbilstošas banku darbības atjaunošanas un noregulējuma plānošanas nepieciešamība 

Šodien, 24. oktobrī, divu dienu darba vizītē Latvijā ierodas Vienotā noregulējuma valdes locekle Joanne Kellermane (Joanne Kellermann).

Žanete Hāka, 2016. gada 24. oktobris plkst. 17:24

Vizītes laikā plānots pārrunāt galvenās Vienotā noregulējuma mehānisma prioritātes un Latvijas banku sektora aktualitātes ar Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) priekšsēdētāju Pēteru Putniņu un Noregulējuma un garantiju fonda daļas vadītāju Nadeždu Karpovu un ekspertiem. 25. oktobrī Joanne Kellermane tiksies arī ar finanšu ministri Danu Reiznieci-Ozolu, informē FKTK.

«Viena no finanšu krīzes mācībām ir atbilstošas banku darbības atjaunošanas un noregulējuma plānošanas nepieciešamība. Vienotā noregulējuma valde ir gandarīta par ciešo un labo sadarbību ar nacionālajām noregulējuma iestādēm, tai skaitā FKTK. Ar kopīgu darbu mēs nodrošinām efektīvu banku glābšanu, lai atstātu pēc iespējas mazāku ietekmi uz reālo ekonomiku, dalībvalstu finansēm, kā arī eirozonu kopumā,» teica Vienotās noregulējuma valdes locekle Joanne Kellermane.

Jāatzīmē, ka pašlaik Vienotā noregulējuma valde ciešā sadarbība ar FKTK pieņem lēmumus par četrām kredītiestādēm – AS Swedbank, AS SEB banka, AS ABLV Bank un AS Citadeles banka. Savukārt pārējo banku noregulējuma jautājumi ir FKTK kompetencē. Tomēr, ja šo banku glābšanai nepieciešami Vienota noregulējuma fonda līdzekļi, lēmumu par līdzekļu izmantošanu pieņem Vienotā noregulējuma valde. Vienotā noregulējuma valde sadarbībā ar nacionālajām noregulējuma iestādēm veido Vienoto noregulējuma mehānismu. Vienotā noregulējuma valdes galvenais uzdevums ir nodrošināt noteikumiem atbilstīgu noregulējumu grūtībās nonākušām bankām ar iespējami mazākām sekām reālajai ekonomikai un nepieciešamību izmantot nodokļu maksātāju līdzekļus banku glābšanai. 

«Šogad FKTK jau bija iespēja praksē redzēt, kā darbojas noregulējuma mehānisms. Pirms Eiropas Centrālā banka (ECB) pieņēma lēmumu par AS Trasta Komercbanka”licences anulēšanu, FKTK kā par šo banku atbildīgā noregulējuma iestāde, vērtēja, vai tās glābšana ir sabiedrības interesēs. Ņemot vērā, ka AS Trasta Komercbanka neveica Latvijas finanšu sistēmai un ekonomikai kritiski svarīgas funkcijas un tās likvidācija nevarēja negatīvi ietekmēt finanšu sistēmas stabilitāti kopumā, tika pieņemts lēmums noregulējumu nepiemērot,» uzsver Nadežda Karpova, FKTK Noregulējuma un garantiju fonda daļas vadītāja. 

Vienotais noregulējuma mehānisms uzsāka darbību 2015. gada janvārī, un ir viens no Banku savienības trīs pīlāriem līdzās Vienotajam uzraudzības mehānismam un harmonizētajai garantiju sistēmai. Visu trīs pīlāru mērķis ir padarīt eirozonas banku sistēmu drošāku. 

Vienotā noregulējuma mehānisma Regula sadala atbildību starp Vienoto noregulējuma valdi un nacionālo noregulējuma iestādi, t.i., Latvijas gadījumā - FKTK. Vienotā noregulējuma valdes un nacionālās noregulējuma iestādes loma neaprobežojas tikai ar risinājumu bankas krīzes brīdī, bet galvenokārt vērsta uz plānveida instrumentu izmantošanu, kā, piemēram, izstrādāt banku glābšanas (noregulējuma) plānus, noteikt minimālo pašu kapitāla un atbilstīgo saistību prasības, tādā veidā paredzot papildu iekšējos resursus, kas var tikt izmantoti bankas kapitāla atjaunošanai.

Vienotās noregulējuma valdes pārraudzībā ir Vienotais noregulējuma fonds, kuru plānots izveidot astoņu gadu laikā (no 2016. līdz 2023. gadam), sasniedzot vismaz 1% no segtajiem noguldījumiem Vienotā noregulējuma mehānisma dalībvalstīs. Šos fonda līdzekļus plānots izmantot banku glābšanai, kad tas ir nepieciešams sabiedrības interesēs, ņemot vērā finanšu sistēmai svarīgas funkcijas un lomu ekonomikā.

Vienotajā noregulējuma fondā regulāras iemaksas veic gandrīz 4000 bankas un atbilstoši kritērijiem noteiktas ieguldījumu brokeru sabiedrības. Latvijas bankas šajā fondā jau iemaksājušas apm. 15 miljonus EUR. Jāatzīmē, ka ir paredzēta iespēja arī fonda ietvaros aizņemties starp valstīm - līdz 2023. gadam katrai valstij ir sava „aploksne" (national compartment), kas ir papildu drošības un stabilitātes avots Latvijas banku sistēmai, jo nepieciešamības gadījuma nodrošina finansējumu banku glābšanai.  

Dalies ar šo rakstu!
Raksta komentāri
Spied šeit, lai lasītu vai pievienotu savu komentāru
Nepalaid garām

Restorānu nedēļas projekts lielu peļņu nenes, toties izvelk cilvēkus no mājām iepazīt...

Šodien Dienas Bizness rīkotajā preses konferencē par jaunāko izdevumu Miljonārs tika atklāti Latvijas...

No stacionāro fotoradaru sodiem valsts budžetā patlaban tiek iegūts mazāks finansējums nekā...

Vecie dēļi iegūst otro dzīvi SIA AW Latvia ražotajās mēbelēs un sienu...

Reizi mēnesī pie veikala «Preces no Vācijas» vērojama mūsdienām netipiska aina -...

«Mēs pārejam uz iknedēļas drukātā izdevuma formātu. Izmaiņas Dienas Biznesā ir vajadzīgas....

No šīs sadaļas
2016. gada 24. oktobris plkst. 15:11

SIA ExpressCredit (strādā ar zīmoliem Banknote un Rīgas pilsētas lombards) izsniegto patēriņa...

2016. gada 24. oktobris plkst. 13:17

Bezkontakta kartes, tiešsaistes konsultācijas un šī brīža banku mobilo aplikāciju...

2016. gada 24. oktobris plkst. 12:48

Lielās bankas nākamā gada sākumā, baidoties no Brexit, gatavojas pārcelties prom no...

2016. gada 24. oktobris plkst. 11:37

SIA ExpressCredit, kas darbojas ar zīmolu Banknote, saņēmis speciālu atļauju (licence) patērētāju...

2016. gada 24. oktobris plkst. 11:27

Igaunijas Nodokļu un muitas departaments plāno visus robežšķērsošanas punktus aprīkot...

2016. gada 24. oktobris plkst. 11:22

Latvijas Banka izsludinājusi konkursu par sudraba kolekcijas monētas Pasaku monēta III izgatavošanu...

2016. gada 24. oktobris plkst. 10:10

2016. gada septembrī Latvijas Banka sadarbībā ar Eiropas Centrālo banku (ECB) veica...

2016. gada 24. oktobris plkst. 9:52

ASV lielākās bankas patlaban slēdz simtiem filiāļu, raksta Business Insider....

2016. gada 24. oktobris plkst. 9:21

Pirmdien ASV dolāra vērtība pret lielākajām valūtām palielinājās, pret eiro tuvojoties septiņu...

2016. gada 24. oktobris plkst. 8:30

Būtiska dabas resursu nodokļa paaugstināšana ūdenim un iepakojumam no polistirola sadārdzinās...