Ražošana

Vienā no Latvijas modernākajām govju kūtīm iegulda 1,13 miljonus

Žanete Hāka, 21.03.2014

Foto: Citadele

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Pievienot komentāru

Piektdien Jēkabpils novada lielākā zemnieku saimniecība Krasti svinīgi atklāja vienu no modernākajām govju kūtīm Latvijā, kas uzbūvēta ar bankas Citadele un Lauku atbalsta dienesta līdzfinansējumu, informē bankas pārstāvji.

Kopējās investīcijas fermas izveidē ir 1,13 miljoni eiro, no kuriem 90% jeb viens miljons eiro ir bankas līdzfinansējums, bet pārējie 10% ir z/s Krasti pašu līdzekļi. Saimnieki ieguvuši arī vairāk nekā 633 tūkstošus eiro finansējumu no Lauku atbalsta dienesta, kas tiks novirzīts daļējai kredīta dzēšanai.

«Lai izveidotu šo fermu, kurā viss ir automatizēts un darbojas roboti, idejas braucām smelties uz līdzīgam saimniecībām Polijā un Igaunijā. Mēslu krātuve Latvijai netipiski ir izveidota zem kūts ēkas, no kurienes mēsli tiek izsūknēti. Tāpat kūtī ir izbūvēta arī piena māja, saimniecības un biroja telpas,» stāsta z/s Krasti īpašnieks Jānis Gaidis.

Viņš norāda, ka šāda veida fermu bija iecerējis izveidot jau pirmskrīzes laikā, taču dzīve ieviesa savas korekcijas, un modernās govju kūts būvniecība tika uzsākta 2013. gada maijā.

«Bija grūti atrast finansēšanas partneri un pierādīt, ka darbības rezultāti būs tik strauji. Prieks, ka Citadele saskatīja mūsu potenciālu un deva iespēju realizēt mūsu ieceres,» saka Jānis Gaidis.

«Lauksaimniecība ir viena no TOP3 nozarēm, kam pērn piešķīrām visvairāk finansējumu. Kopumā pērn Citadele uzņēmumiem Latvijā izsniedza kredītlīdzekļus 139,2 miljonu eiro apjomā,» stāsta bankas Citadele Mazo un vidējo uzņēmumu apkalpošanas daļas vadītāja Ieva Vērzemniece.

Šobrīd kūtī ir 135 slaucamās govis, taču kūts domāta 280 brūnaļām, tādēļ saimnieks iecerējis jau maijā palielināt ganāmpulku par 15, bet līdz šā gada beigām līdz 200 slaucamām govīm.

Z/s Krasti dibināta 1993. gadā, bet saimnieks Jānis Gaidis darbu jau bija aizsācis 1989. gadā. Sākumā tika apsaimniekoti mantojumā saņemtie 48 hektāri zemes, vēlāk iegādāta nepieciešamākā lauksaimniecības tehnikā, kā arkls, kultivators, lietots traktors. 1993. gadā saimniecībā bija 10 slaucamas govis, 12 jaunlopi, nobarojamā cūka. Taču šobrīd z/s Krasti jau apsaimnieko 450 ha zemes un saimniecībā nodarbināti 10 cilvēki.