Visas bankas liedz kontu 

Miroslavs Andrusiaks Latvijā dzīvojis kopš 1976. gada. Kopš 2017. gada viņam Latvijā nav fiziskas personas bankas konta.

Jānis Goldbergs, 2019. gada 11. aprīlis plkst. 6:22

Fragments no DB 11.aprīļa numura vāka

M. Andrusiakam ir Latvijas nepilsoņa pase un visas tiesības dzīvot Latvijā, tomēr tas ir apgrūtinoši, ja nav konta bankā. Viņš apgalvo, ka nav krimināli sodīts, viņam nav parādu, viņš ir sūdzējies pat prezidentam un Saeimai, un tomēr kontu atvērt bankas atsakās. Intervijā Dienas Biznesam M. Andrusiaks izskaidro savu notikušā versiju tik tālu, cik viņš pats to saprot, jo saņemtās atbildes no Latvijas institūcijām ir atbildes pēc formas, ne satura.

Fragments no intervijas

Vai jūs Latvijā vispār gribat dzīvot, ja ir šādas problēmas?

Jā, es gribu dzīvot šajā valstī. 1991. gadā arī biju Vecrīgā, arī biju uz barikādēm ar domu, ka dzīvošu brīvā, demokrātiskā valstī. Valstī, kur cilvēka tiesības ir definētas konstitūcijā un tās patiešām aizstāv, nevis cilvēkus pēc patikas izsūta, liek tiem aizbraukt uz citām pasaules malām, jo tajā vietā viņi nav vēlami vai ir vajadzīgi kaut kur citur.

Kur ir problēmas sakne, un kad to apjautāt? Vai kādam ir, iespējams, labums no tā, ka jums Latvijā nav pamatkonta nevienā bankā?

Esmu nevēlams diviem cilvēkiem, ietekmīgam bankas ierēdnim un izbijušam politiķim. Mans piemērs ir gluži kā paraugs, kā jebkuram cilvēkam var liegt uzņēmējdarbību un vispār dzīvi valstī savu personīgo ambīciju vai labuma dēļ.

Konkrēti, kad ir problēmu sākuma punkts?

2009. gadā man bija sadzīviska rakstura konflikts ar personu, kas ir Swedbank augsts ierēdnis. Viņš man arī pateica, ka dzīvot Latvijā neļaus un agri vai vēlu es no šejienes aizbraukšu. Es to neuztvēru nopietni, jo biju pārliecināts, ka konflikts ir sadzīvisks un naids pāries. Līdz 2011. gadam no vairākām personām saņēmu draudzīgus ieteikumus posties prom no Latvijas. Arī uz to es nereaģēju. 2011. gadā Swedbank slēdza kontu manam uzņēmumam, bet tas nesagādāja nekādas problēmas, jo kompānijai Latvijā nebija darījumu. Arī no šī starpgadījuma es nekādus būtiskus secinājumus neizdarīju.

Īsto problēmu sākums?

2012. gadā ķēros pie finanšu kompānijas ELS International SIA vadības. Uzņēmumam bija negatīva bilance, tādēļ uzreiz apturēju tā darbību un ķēros pie darba. Mani pieņēma kā krīzes menedžeri. Uzdevums bija ieviest kārtību uzņēmumā. Tas nozīmēja gan personāla atlasi, gan programmatūru maiņu. Vārdu sakot, viss no baltas lapas. Man izdevās. Mana darba laikā uzņēmums ieguva Principal Member MasterCard tiesības, kas deva iespējas strādāt dažādu valstu finanšu tirgos. Par to, ka esmu uzņēmuma vadībā, uzzināja jau pieminētais Swedbank ierēdnis, un banka slēdza uzņēmuma kontus. Mani brīdināja - ja turpināšu strādāt ELS International SIA, tad uzņēmumam jau drīzumā nebūs iespējas atvērt kontu nevienā Latvijas bankā. Lai neradītu problēmas uzņēmumam, aizgāju no tā un pat uz laiku izbraucu no Latvijas.

Ko darījāt ārzemēs?

2013. gadā Ukrainā radīju ražošanas uzņēmumu ROCK DESIGN. Ir interneta vietne rock-design.eu. Jau pēc dažiem gadiem uzņēmums kļuva par līderi nozarē savā valstī.

Kad atgriezāties?

Bija pagājuši gadi kopš sākotnējā konflikta, kas tiešām bija sadzīvisks, bez kādām finansiālām vai fiziskām sekām. 2017. gadā es uzsāku SIA QIWI Wallet Europe iegādes procedūru ar stingru pārliecību atgriezties Latvijā, šeit arī dzīvot un strādāt.

Darījuma brīdī visa mana nauda, kas bija atspoguļota arī manās deklarācijās, atradās Latvijas bankās – Swedbank un Privatbank Latvia. Būtiski, ka Swedbank klients es biju kopš tās dibināšanas. Mani konti bankā vienmēr bijuši aktīvi, un ar tiem nebija nekādu problēmu. Darījumam bija jānotiek atbilstoši likumā noteiktai procedūrai. Iesniedzu nepieciešamo dokumentu paketi FKTK, lai to apstiprinātu. Notika tikšanās, biznesa plāna aizstāvība. Viss gāja savu gaitu. 2017. gada 2. martā es nopirku cesiju ABLV Bankā un šādā veidā kļuvu par pirmās hipotēkas turētāju četrām telpām pilsētas centrā. Kā otrais hipotēkas turētājs tām pašām telpām bija labi zināms Latvijas bijušais politiķis. Vēlāk izrādījās, ka viņš ir labās un draudzīgās attiecībās ar jau pieminēto Swedbank ierēdni. Man ir zināms, ka šis politiķis sarunā ir norādījis, ka velti es atgriezos Latvijā, ka es vēl būšot laimīgs savākt savu naudu un bēgt no valsts. Pie kam viņam bija zināms, cik precīzi naudas man bankā ir. Es par to, cik man ir naudas bankas kontā, nevienam nestāstu.


Visu rakstu lasiet 11. aprīļa laikrakstā Dienas Bizness, vai meklējot tirdzniecības vietās.

Abonē (zvani 67063333) vai lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!

Dalies ar šo rakstu!
Raksta komentāri
Spied šeit, lai lasītu vai pievienotu savu komentāru
Nepalaid garām

Šajā piektdienā biznesa portāls Db.lv saviem lasītājiem piedāvā iespēju ielūkoties Lietuvas...

Rosīgu, komunikablu un smaidīgu – tādu pašmāju zīmolu veikala M50 īpašnieci Elīnu...

Anda Šmitmane ēdināšanas biznesā Tukumā darbojas jau 20 gadus. Viņa atzīst, ka...

Mazumtirdzniecības tīkls Rimi pirmdien prezentēja pirmo veikalu Latvijā ar pašapkalpošanās skeneriem....

Pēdējā laikā būtiski pieaudzis elektrisko skrejriteņu vandālisma gadījumu skaits, stāsta koplietošanas...

Vai bērnam ir jābūt algas grāmatiņā, lai saņemtu IIN atvieglojumus jeb -...

No šīs sadaļas
2019. gada 10. aprīlis plkst. 15:17

Eiropas Centrālā banka (ECB) veic pārbaudi, lai noskaidrotu, vai «Swedbank» Igaunijasfiliāle ievērojusi...

2019. gada 10. aprīlis plkst. 13:56

Šī gada sākumā Swedbank POS termināļu tīklā ieviesta funkcija, kas ļauj pieņemt...

2019. gada 10. aprīlis plkst. 10:22

Albānijas galvaspilsētas Tirānas lidostā otrdien tika nolaupīti miljoniem eiro no Austrijas aviokompānijas...

2019. gada 10. aprīlis plkst. 6:54

Likvidējamās «ABLV Bank» kreditoru izvērtēšanas metodoloģijas saskaņošanas gaitā uz Finanšu...

2019. gada 09. aprīlis plkst. 6:33

Starp ārvalstu klientus līdz šim apkalpojošajām bankām ir bankas, kuras vērtē iespēju...

2019. gada 05. aprīlis plkst. 13:18

Luminor Tērbatas ielā atvērusi jauna koncepta klientu apkalpošanās centru, kura papildus finanšu...

2019. gada 05. aprīlis plkst. 10:28

«Swedbank» grupas padomes priekšsēdētājs Larss Idermarks nolēmis atkāpties no amata, šim lēmumam...

2019. gada 05. aprīlis plkst. 6:18

Vairums Latvijas banku likumā noteiktajā termiņā nav publicējušas pagājušā gada auditētos gada...

2019. gada 04. aprīlis plkst. 6:41

Mūsdienās cilvēki arvien biežāk izmanto bezskaidras naudas norēķinus, pat īslaicīgas tehniskas...

2019. gada 02. aprīlis plkst. 18:02

Igaunijas Finanšu inspekcija otrdien nosūtījusi savus kontrolierus uz «Swedbank» Igaunijas filiāles...